Nėščiųjų echoskopija: būsimo kūdikio patologijos nustatomos vis anksčiau | KaunoDiena.lt

NĖŠČIŲJŲ ECHOSKOPIJA: BŪSIMO KŪDIKIO PATOLOGIJOS NUSTATOMOS VIS ANKSČIAU

  • 3

Plakanti būsimo kūdikio širdis – bene daugiausia emocijų tėvams sukeliantis garsas ir vaizdas, matomas echoskopo ekrane. Kaip pastebi viena geriausių Vakarų Lietuvoje echoskopijos eksperčių, gydytoja akušerė ginekologė Sigita Neverauskienė, šiuo metu galimybės leidžia neinvaziniu būdu labai anksti ištirti vaisiaus širdį, smegenis bei užbėgti už akių galimoms nėštumo komplikacijoms. Tačiau tendencijos, kas labiausiai rūpi tėvams, nesikeičia.

Ar tai saugu?

– Kada ir kokiu tikslu nėščiosioms atliekamas echoskopijos (ultragarso) tyrimas?

– Visoms nėščiosioms privalomos dvi echoskopijos: pirmoji atliekama 11 – 13 nėštumo savaitę, o antroji – 18-20 nėštumo savaitę. Pirmosios echoskopijos metu įvertinama, kiek yra vaisių, jeigu nėštumas daugiavaisis – kiek yra placentų ir vaisiaus vandenų maišų, parodome pacientei kaip plaka vaisiaus širdis, matuojame vaisiaus dydį, sprando vaiskumą, širdies susitraukimų dažnį, vertiname nosies kaulo buvimą. Šios echoskopijos metu galima tiksliai įvertinti nėštumo trukmę ir nustatyti gimdymo datą. Apžiūrime visą vaisių ir vertiname ar nėra chromosominių anomalijų žymenų, vaisiaus vystymosi ydų. Įvertinus būsimų tėvų amžių, šeimos anamnezę, tyrimų rezultatus atliekami ir genetiniai tyrimai. Esant rizikos požymių, pacientė siunčiama į Perinatalinį centrą išsamesniems tyrimams.

Antrosios echoskopijos metu, 18 – 20-ąją savaitę, vertiname vaisiaus dydį matuodami galvos, pilvo apimtis, žastikaulio ir šlaunikaulio ilgius. Įvertiname placentą, vaisiaus vandenų kiekį ir vaisiaus anatomiją: širdies ir smegenų struktūras, vidaus organus, galūnes, stuburą. Šiuo laikotarpiu jau gerokai daugiau galima pasakyti apie tai kaip vystosi vaisius. Prireikus antros, ekspertų nuomonės, pacientė taip pat gali būti siunčiama konsultacijai į Perinatalinį centrą.

Tiek pirmosios, tiek antrosios echoskopijos metu, esant persileidimo ar priešlaikinio gimdymo rizikos veiksnių, išmatuojame gimdos kaklelio ilgį. Vertiname nėščiosios gimdos arterijų kraujotaką. Nustačius pakitusią gimdos kraujotaką ir preeklampsijos (aukšas kraujospūdis kartu su daugelio organų ir sistemų pažeidimu) atsiradimo nėštumo metu rizikos veiksnius, nėščiajai skiriamas profilaktinis gydymas. Taip tikimasi išvengti preeklampsijos ir su ja susijusių komplikacijų.

Echoskopiniai tyrimai atliekami dažniau daugiavaisio nėštumo atveju, atsiradus nėštumo komplikacijoms, pvz.: sergant diabetu, hipertenzija, įtarus, kad vaisius per mažas pagal nėštumo laiką, per mažai ar per daug vaisiaus vandenų ir kt.

Sigita Neverauskienė / N. Girdvainienės nuotr.

– Kada jau galima atlikti pirmąjį echoskopijos tyrimą? Ar jis saugus?

– Pacientai dažnai teiraujasi, ar saugu atlikti ankstyvas echoskopijas. Taip, saugu, bet vis dėl to gydytojai vadovaujasi tam tikromis saugos taisyklėmis. Svarbi yra tyrimo trukmė, specialūs mechaniniai ir terminiai indeksai, kurie atsispindi echoskopo ekrane tyrimo metu. Pagal tai sprendžiama, kiek laiko saugiai galima echoskopuoti vaisių.

Anksčiau atliekant 11 – 13 savaitės echoskopiją buvo nerekomenduojama naudoti doplerio, leidžiančio matyti vaisiaus kraujotaką. Saugos principai nuolat peržiūrimi ir atnaujinami, tad pačiais naujausiais duomenimis, šį tyrimo būdą naudoti galima, tačiau kiekvieną kartą gydytojas turi pagalvoti, ar šis tyrimas atsakys į jam iškilusį klausimą.

– Kada anksčiausiai galima naudoti 3D daviklį ir ką jis parodo?

– 3D daviklį galima naudoti echoskopuojant 11-13 savaičių vaisių. Tačiau echoskopijas atliekantys ekspertai 3D daviklį naudoja ne tiesiog gražiai nuotraukai, o specialių programų pagalba vertina širdies ir smegenų struktūras, stuburo, galūnių anatomiją.

Užkirsti kelią rizikoms

– Šiuo metu akušeriams ginekologams organizuojama daug mokymų, seminarų. Kokios aktualijos dabar vyrauja?

– Nors pandemija sutrukdė keliauti po pasaulį, tačiau atsirado naujos galimybės: dabar daugybė kursų, vebinarų, kongresų, suvažiavimų vyksta nuotoliniu būdu. Atsivėrė dar daugiau galimybių mokytis ir tobulėti. Šiuo metu akcentuojamas pirmojo nėštumo trimestro vaisiaus anomalijų nustatymas, ypač smegenų ir širdies patologijų. Pasaulyje gerai žinomi ekspertai kursų metu rodo širdies ydas, nustatytas jau pirmojo nėštumo trimestro metu. Taip, tai didžiulis pasiekimas – tobulėjanti aparatūra įgimtas ydas leidžia nustatyti vis anksčiau.

Akušerijoje dabar vyrauja ir kita tendencija: kuo anksčiau nustatyti galimų nėštumo komplikacijų riziką. Pavyzdžiui, preklampsijos metu šlapime atsiranda baltymo, sutrinka moters kepenų veikla, sustoja vaisiaus augimas bei kyla rizika abiejų gyvybėms. Įrodyta, kad moteris, kuriai nėštumo metu buvo preklampsija, gyvenimo eigoje turi didesnę riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis. Ieškoma būdų preeklampsijos atsiradimo riziką nustatyti jau pirmame nėštumo trimestre, paskirti profilaktinį gydymą ir išvengti su ja susijusių komplikacijų. Šiuo metu ekspertų grupės ieško naujų vaistų, kurie, paskirti profilaktiškai, galėtų padėti išvengti preeklampsijos.

– Minėjote, kad pasaulyje dabar stengiamasi kuo anksčiau nustatyti vaisiaus raidos sutrikimus. Kada juos pavyksta pamatyti ir kokie būna tolimesni sprendimai?

– 11 – 13 nėštumo savaitę galima pamatyti gana daug didžiųjų vystymosi anomalijų. Aparatūra tobulėja, tad vis anksčiau pavyksta ištirti vaisių, nustatyti galimas ydas bei gauti daugiau informacijos apie vaisiaus vystymąsi. Tai, ką anksčiau galėjome pamatyti tirdami 18-20 savaičių vaisių, pasaulyje žinomi ekspertai dabar įvertina jau pirmame nėštumo trimestre. Dalyvaudami kursuose, mes mokomės iš jų.

Praėjusį savaitgalį dalyvavau vebinare, kur ekspertas iš Londono atliko vos 11 savaičių sulaukusio vaisiaus echoskopiją. Tai buvo labai detalus viso vaisiaus tyrimas. Buvo parodytos širdies, besivystančių smegenų struktūros. Reikia paminėti, kad smegenys vystoti viso nėštumo metu ir kiekviename trimestre vaizdas yra vis kitoks.

Kilus įtarimų, kad vaisius turi vystymosi ydą, tėvams siūloma detalesnius tyrimus atlikti Perinataliniame centre. Kai kurie tėvai, nepaisant prognozių, atsisako tolesnių tyrimų ir tęsia nėštumą. Visada gerbiame pacientų pasirinkimą.

Berniukas ar mergaitė?

– Kada jau galite pasakyti vaiko lytį? Ar šioje srityje egzistuoja kokios mados? Gal ne visi tėvai pageidauja žinoti, kas gims?

– Dažniausiai tėvai nori sužinoti vaiko lytį ir tik retais atvejais prašo lyties nesakyti. Pasitaiko, kai tėvai paprašo vaiko lytį užrašyti ant lapelio ir įdėti į voką. Jį perduoda kūdikio sutiktuvių vakarėlio organizatoriui.

Vaiko lytį geriausia nustatyti 18-20-ąja nėštumo savaitę. Pagal tam tikrus požymius galima ir anksčiau, 11-13 savaitę, tačiau tada daugiau galimybių suklysti. Dabar situacijų, kai klaidingai nustatoma būsimo kūdikio lytis, pasitaiko labai retai.

– Ko reikia kokybiškam tyrimui?

– Norint atlikti kokybišką ultragarsinį tyrimą reikalingas aukštos klasės echoskopas ir patyręs, žinių turintis echoskopuotojas – nuo šių dalykų priklauso tyrimo sėkmė. Ne mažiau svarbi ir vaisiaus padėtis tyrimo metu. Kartais būtent dėl blogos vaisiaus padėties sunku įvertinti vienas ar kitas struktūras. Tokiu atveju prašome pacientės truputį pasivaikščioti, tikintis, kad vaisius pakeis savo padėtį.

– Ar reikia specialiai ruoštis echoskopijos tyrimui?

– Specialaus pasiruošimo tikrai nereikia. Nebūtina keletą dienų prieš tyrimą specialiai gerti daugiau skysčių ar atvykti su pilna šlapimo pūsle. Tai sukelia nereikalingą įtampą ir nepadeda atlikti tyrimo. Atvykite į susitikimą su savo vaiku gerai nusiteikę.

GALERIJA

  • Nėščiųjų echoskopija: būsimo kūdikio patologijos nustatomos vis anksčiau
N. Girdvainienės nuotr.
Rašyti komentarą
Komentarai (3)

Anonimas

Nuoširdžiai linkiu niekam nepatekt pas šią ,,gydytoją" gimdyti Klaipėdos gimdymo namuose. Visiškas nesiskaitymas su ligoniu, komunikacija nulinė, neduosi pinigų - pagalbos nesulauksi, operacijos metu užgauliojimai...jau kam kam, bet jai tai mažiausiai reikėtų gimymo namuose laiko praleist..

Egle

Labai sauni gydytoja, abu nestumus pas S. Neverauskiene lankiausi, esu labai patenkinta. Maloni, gebanti bendrauti, nesukelianti streso, viska paaiskinanti. Jei reiktu trecia kart rinktis nedvejodama psirinkciu sia gydytoja. Sekmes jai visame kame!

Liūdna ,kad darosi REKLAMĄ!

Gerbiama gydytoja,Jūs tikrai gebate kažką pamatyt ultragarsu? Visų pirma,reikia būt kvalifikuotai medikei! Jums kvalifikuotumo labai trūksta!!!!!!!!!!! Po Jūsų padaryto ultragarso visiems laikams įsitikikau ,kad tegalit pamatyt kojytę ir rankytę! Patalogijų nematot!!!!!!!!!! Linkiu Jums pripažint klaidas dėl nekvalifikuotumo! Ir džiaugiuos už tas mamytes,kurios po jūsų apžiūros turi sveikus vaikus!!!!!!!!!!!!

SUSIJUSIOS NAUJIENOS