Ruduo pažėrė rekordų ir anomalijų Pereiti į pagrindinį turinį

Ruduo pažėrė rekordų ir anomalijų

2015-12-04 15:14

Pasibaigus rudeniui, Klaipėdoje užfiksuota rekordų ir anomalijų. Per dešimt metų lapkritis buvo šilčiausias, o spalis – sausiausias. Antrasis rudens mėnuo stebino ir savo vėsa. Ar netikėtumų pateiks žiema, kol kas nesiryžtama prognozuoti.

Tendencija: šių metų ruduo uostamiestyje buvo šiltesnis nei norma.
Tendencija: šių metų ruduo uostamiestyje buvo šiltesnis nei norma. / Vytauto Liaudanskio nuotr.

Pasibaigus rudeniui, Klaipėdoje užfiksuota rekordų ir anomalijų. Per dešimt metų lapkritis buvo šilčiausias, o spalis – sausiausias. Antrasis rudens mėnuo stebino ir savo vėsa. Ar netikėtumų pateiks žiema, kol kas nesiryžtama prognozuoti.

Šiltesnis nei norma

Pasak Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Jūrinių prognozių skyriaus vedėjo Liongino Pakščio, prieš kelias dienas pasibaigęs ruduo Klaipėdoje buvo gana šiltas.

Vidutinė šių metų rudens oro temperatūra siekė 9,7 laipsnio šilumos, kai tokia pati dešimtmečio yra 8,7 laipsnio. Per minėtą laikotarpį šilčiausias ruduo Klaipėdoje buvo 2006 m. Jo vidutinė oro temperatūra siekė 11,5 laipsnio aukščiau nulio. Vėsiausias – 2010 m. (8 laipsniai šilumos).

Šių metų rugsėjis Klaipėdoje buvo šiltesnis nei norma. Vidutinė šio mėnesio dešimties metų temperatūra yra 13,3 laipsnio šilumos. Šiųmetinį rugsėjį ji buvo 14,7 laipsnio aukščiau nulio.

Meteorologų duomenimis, šilčiausias rugsėjis uostamiestyje buvo 2006 m. Tada jo vidutinė temperatūra siekė 16,4 laipsnio šilumos. Šalčiausias – 2007 m. Tada vidutinė temperatūra siekė 11,2 laipsnio šilumos.

„Po šilčiausio rugsėjo sekė vėsiausias. Temperatūros svyruoja“, – atkreipė dėmesį vedėjas.

Stebino spalio vėsa

Vidutinė spalio temperatūra Klaipėdoje per dešimt metų yra 9 laipsniai šilumos. Šiemet jis buvo 1,4 laipsnio vėsesnis nei pastaroji. Spalio vidutinė oro temperatūra siekė 7,6 laipsnio šilumos.

Šilčiausias spalis per dešimt metų buvo 2006-aisiais. Jo vidutinė temperatūra siekė 11,7 laipsnio šilumos. Vėsiausias šis mėnuo buvo 2009 ir 2010 m. Tada šio mėnesio vidutinė temperatūra siekė 6,9 laipsnio šilumos.

Per dešimt metų lapkričio vidutinė temperatūra siekė 3,9 laipsnio šilumos. Šiemet šis mėnuo buvo gerokai šiltesnis nei norma. Jis tapo šilčiausiu per dešimt metų. Užfiksuota, kad vidutinė jo temperatūra buvo 6,7 laipsnio šilumos. Vėsiausias lapkritis užgriuvo 2007 m. Vidutinė jo temperatūra – 3,6 laipsnio šilumos.

„Klimatas šiltėja. Tik spalis šiemet buvo savotiška anomalija, vėsesnis 1,4 laipsnio. Anksčiau atšalo, pradėjo vyrauti neigiama temperatūra, prasidėjo šildymo sezonas. Tačiau apskritai šių metų ruduo yra šiltesnis nei įprasta“, – komentavo vedėjas.

Kritulių po truputį daugėja

Rudenį vidutiniškai iškrenta 259 mm kritulių. Šiųmetinis sezonas buvo gana sausas. Iškrito 198 mm kritulių. Lietingiausias ruduo uostamiestyje buvo 2010 m., kai užfiksuota 343 mm kritulių. Sausiausias – 2014-aisiais. Tada iškrito tik 168 mm kritulių.

Rugsėjį žemę vidutiniškai pasiekia 89 mm kritulių. Šiemet pirmasis rudens mėnuo pagal šį rodiklį nesiekė normos. Iškrito 80 mm kritulių.

Lietingiausias rugsėjis uostamiestyje buvo 2010-aisiais (160 mm kritulių), o sausiausias 2006 m. (27 mm kritulių).

Šių metų spalis buvo sausiausias per dešimt metų. Iškrito tik 9 mm kritulių, kai norma yra 80. Lietingiausias spalis Klaipėdoje buvo 2012 m. Tada užfiksuota 140 milimetrų kritulių.

Lapkričio norma siekia 90 mm. Daugiausia kritulių iškrito 2007 m. – 169 mm. Mažiausiai 2014 m. – 20 mm.

„Skaičiai labai skirtingi, tačiau tendencija tokia, kad kritulių po truputį daugėja“, – teigė vedėjas.

Audros siaus toliau

Pastaraisiais metais rudenį pajūrį drebina audros, kai vėjo greitis siekia daugiau nei 20 m/s. Ramiausias ruduo buvo 2007-aisiais, o audringiausias 2012 ir 2013 m.

„Jei orai atšaltų, audrų sumažėtų. Atšąla, kai pučia vėjas iš rytų. Tai lemia vadinamasis Sibiro anticiklonas, kuris susidaro virš Rusijos ir Baltarusijos. Jis nepraleidžia Atlanto ciklono“, – komentavo vedėjas.

Pastaruoju metu pasigirsta daug prognozių, kokia bus žiema, tačiau L.Pakštys nesiryžo prognozuoti, kas konkrečiai laukia Klaipėdos.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra