Lietuvos muitininkai pagerino rekordą: sulaikė 2 tonas kontrabandinių narkotikų | KaunoDiena.lt

LIETUVOS MUITININKAI PAGERINO REKORDĄ: SULAIKĖ 2 TONAS KONTRABANDINIŲ NARKOTIKŲ

  • 0

Pernai Lietuvos muitinės kriminalistai sulaikė rekordinį kiekį narkotikų kontrabandos – į pareigūnų rankas pakliuvo beveik 2 tonos narkotikų. Tai didžiausias sulaikytų kvaišalų kiekis per visą Lietuvos muitinės istoriją, skelbia Muitinės kriminalinė tarnyba.

Priskaičiavus kvaišalus, kuriuos, padedant Lietuvos muitinės kriminalistams, pernai sulaikė jų kolegos užsienio teisėsaugos pareigūnai, šis kiekis siektų ir 3 tonas.

„Didėjantys sulaikymai, pasak muitinės analitikų, rodo ne tik didėjantį per Lietuvą gabenamų narkotikų kiekį, bet ir skvarbesnį muitinės pareigūnų žvilgsnį, gerėjantį muitinės žvalgybininkų darbą, kurį lemia didesnė patirtis, bendradarbiavimas su kitomis institucijomis, aprūpinimas moderniomis sekimo priemonėmis“, – mano muitinė.

Iš viso dėl narkotikų kontrabandos pernai Lietuvos muitinėje pradėti 235 ikiteisminiai tyrimai (iš jų dėl narkotikų pašto siuntose – 220). Daugiausia sulaikyta hašišo (905 kg), kokaino (610 kg) ir amfetamino (170 kg).

Kaip ir ankstesniais metais, dažniausiai 2017-aisiais kvaišalai į Lietuvą buvo siunčiami iš Nyderlandų (128 atvejai).

Tarp dažniausiai paštu siųstų ir sulaikytų kvaišalų buvo ekstazis – 59 atvejai, taip pat – kanapės (49 atvejai), nemažai rasta ir LSD (21 kartą). O aktyviausiai narkotikai siųsti į Vilniaus (117 atvejai) ir Klaipėdos regionus (60), kiek mažiau (38 atvejai) į Kauną.

Didžiausia, be abejo, šiemet buvo gegužės – liepos mėnesiais (tiek užtruko išardyti itin kruopščiai metalinėse liejimo formose įrengtas kvaišalų slėptuves) Klaipėdoje sulaikyta 610 kg kokaino kontrabanda.

Muitinės kriminalistai neabejoja, kad šie narkotikai buvo skirti Rusijos juodajai rinkai. Ten pat – Rusijoje iki šiol slapstosi ir Vilniaus įmonės, įsivežusios liejimo formas (kuriose ir aptikti kvaišalai), direktorius, Lietuvoje leidimą gyventi turintis Rusijos pilietis, S. S. Lietuvos generalinė prokuratūra dar spalio pabaigoje išdavė Europos arešto orderį minėtam asmeniui. Jis turėtų būti suimtas vos jam atvykus į bet kurią ES valstybę.

Narkotikai – itin gryni

Sulaikyti narkotikai itin gryni: paprastai Europos miestų gatvėse pardavinėjamas apie 30 proc. koncentracijos kokainas. Tačiau pagal Lietuvos teismo ekspertizės centro pateiktus chromatogramų rezultatus, didesnėje dalyje Klaipėdoje sulaikytų kvaišalų paketų (apie 346 kg) kokaino koncentracija siekė 82, 6 proc. Likusiuose, o daugiau nei 228 kg sveriančiuose paketuose kokaino koncentracija irgi buvo ne ką mažesnė – vidutiniškai 72,8 proc.

Muitinės pareigūnų teigimu, Lietuvoje sulaikytas ir šiaip milžiniškas kokaino kiekis – 610 kg – būtų neišvengiamai skiedžiamas, todėl jį reikėtų dar dauginti mažiausiai iš trijų. Pagal apskaičiavimus, galutinis sulaikytų narkotikų svoris prieš jiems patenkant į prekybą gatvėje būtų siekęs net 1,72 tonas. Manoma, kad vidutinė kokaino „dozė“ yra 0,1 – 0,2 g, vadinasi, sulaikytų narkotikų būtų užtekę pagaminti 1 mln. 725 tūkst. dozių.

2017 m. kovo mėnesį Lietuvos ir Lenkijos pasienyje sulaikyta 154 kg hašišo, aptikto iš Ispanijos grįžtančios „turistų“ poros prabangiame BMW automobilyje.

Gegužę 676 kg „plastilino“ (taip juodojoje rinkoje žargonu vadinamas hašišas) aptikta medžio apdirbimo stakles iš Ispanijos vežusiame krovininiame vilkike.

Tą patį mėnesį Zarasų rajone, atokioje sodyboje muitinės kriminalistai likvidavo metamfetamino gamybos laboratoriją. Joje rastos žaliavos būtų pakakę keliems šimtams kilogramų metamfetamino pagaminti. Aplink sodybą esančiame miške aptiktos dar kelios slėptuvės su žaliava narkotikų gamybai.

Pernai birželį teismui perduota tarptautinės kontrabandininkų grupuotės byla, joje kvaišalų kontrabanda kaltinami ir lietuviai.

Krovininiais vilkikais hašišą ir marihuaną iš Ispanijos į Skandinaviją vežę kontrabandininkai įkliuvo, kai vienas jų (šiaulietis vairuotojas J. K.), turėjęs iškrauti neteisėtą krovinį Vokietijoje, tiesiog nepastebėjo slėptuvėje likusių 9 paketų (5 kg) marihuanos. Tad narkotikus parsivežė namo į Šiaulius. Iš Vokietijos pamirštų kvaišalų atsiimti atskubėjęs grupuotės kurjeris, joniškietis V. K., viename Šiaulių kiemų pakliuvo į muitinės kriminalistų pasalą ir buvo sulaikytas. Bet jo bendras J.K., žaibiškai vykusio bendro sulaikymo net nepastebėjo, tad pats galiausiai buvo sulaikytas po pusmečio, Prancūzijoje su 27 kg hašišo.

Šio ilgalaikio tyrimo metu muitinės kriminalistai aktyviai bendradarbiavo su Prancūzijos ir Ispanijos teisėsaugos pareigūnais.

Liepos mėnesį ties Garliava MKT pareigūnai vėl sulaikė vilkiką su narkotikais. Paaiškėjo, kad be plastiko granulių „Iveco“ vežė ir kitą krovinį: aptikta slaptavietė su, kaip įtariama, 17 paketų (14 kg) kvaišalų (kanapėmis ir kokainu ar amfetaminu).

Dalis jau sunaikinta

Rugpjūtį 75 kg hašišo sulaikyti Zarasuose. Narkotikus patikrinimui sustabdytame į Latviją vykusio kauniečio automobilyje suodė Lietuvos muitinės kinologų augintinė – Kvynė.

Iš pernai sulaikytų narkotikų jau sunaikinta 1658 kilogramų. Šie narkotikai spalio ir gruodžio mėnesiais buvo sudeginti Šiaulių rajone esančios bendrovės pavojingų atliekų deginimo įrenginyje.

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS