Pernai Lietuvoje sumažėjo nusikaltimų: ar tam įtakos turėjo pandemija? | KaunoDiena.lt

PERNAI LIETUVOJE SUMAŽĖJO NUSIKALTIMŲ: AR TAM ĮTAKOS TURĖJO PANDEMIJA?

Lietuvoje registruojant mažiau nusikaltimų, teismuose mažėja nagrinėjamų baudžiamųjų bylų, rodo penktadienį pristatyta praėjusių metų teismų veiklos ataskaita.

Tuo tarpu bylų, iškeltų dėl pandemijos valdymo pažeidimų, lyginant su ankstesniais metais, padaugėjo.

Remiantis Informatikos ir ryšių departamento skelbiamais duomenimis, pernai šalyje buvo užfiksuotos 42 525 nusikalstamos veikos, 2020 metais – 46 306, 2019 metais – 51 449.     

Apylinkių ir apygardų teismuose pirmojoje instancijoje pernai, palyginti su 2020 metais, išnagrinėtų baudžiamųjų bylų skaičius sumažėjo septyniais proc., palyginti su 2019 metais, – keturiolika proc.

Pernai pirmosios instancijos teismų dažniausiai nagrinėtos baudžiamosios bylos dėl nusikaltimų žmogaus sveikatai – jų buvo per 4,3 tūkst. Daugiau kaip pusė jų – 2,3 tūkst., dėl skausmo artimajam sukėlimo.

Pasak ataskaitos, pernai asmenų, nuteistų už skirtingus smurto artimoje aplinkoje straipsnius, buvo mažiau arba tiek pat kaip 2020 metais.

Šešiolika asmenų nuteista už savo artimojo nužudymą, septyniolika asmenų – už sunkų sveikatos sutrikdymą, 100 asmenų – už nesunkų artimojo sveikatos sutrikdymą. Per du tūkst. asmenų nuteista už fizinio skausmo sukėlimą šeimos nariui.

Prasikaltusiems teismai dažniausiai skyrė baudas: pernai jos buvo skirtos 4 757 asmenims, laisvės apribojimas – 3 596 asmenims, terminuotas laisvės atėmimas – 3 273 asmenims, areštas – 3 064 asmenims, viešieji darbai – 750 asmenų.

„Vyrauja tendencija, kad teismai, atsižvelgdami į bylos aplinkybes, pirmiausia stengiasi skirti su laisvės atėmimu nesusijusias bausmes, t. y. esant galimybei bausmės tikslą stengiasi pasiekti kitomis priemonėmis. Nepaisant to, remiantis „World Prison Brief“ duomenimis, pagal įkalintų asmenų skaičių 100 tūkst. gyventojų Lietuva užima devintą vietą Europoje (ankstesniais metais Lietuva užėmė penktą vietą Europoje)“, – rašoma teismų veiklos ataskaitoje.

Padaugėjo bylų dėl COVID-19

2021 metais buvo išnagrinėtos 1097 bylos dėl Lietuvoje taikytų reikalavimų ir ribojimų, susijusių su COVID-19 ligos plitimo prevencija, nesilaikymo.

48 bylos buvo išnagrinėtos Baudžiamojo kodekso straipsnio pagrindu, numatančiu atsakomybę už kovos su epidemijomis ar užkrečiamosiomis ligomis taisyklių pažeidimą. 2020 metais tokių bylų buvo dvylika.

Vienoje iš šių bylų žmogus atleistas nuo atsakomybės pagal laidavimą, kitose teisiamieji pripažinti kaltais.

1048 bylos buvo išnagrinėtos administracine tvarka už visuomenės sveikatos srities Europos Sąjungos reglamentų ar sprendimų, higienos norminių aktų ar kitų visuomenės sveikatos srities teisės aktų, Lietuvos Respublikos žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pažeidimą. Metais anksčiau tokių bylų buvo 201.

Dažniausias nusikaltimas – saviizoliacijos reikalavimo nesilaikymas, esant teigiamam laboratorinio tyrimo rezultatui.

Už tai asmenims buvo skiriamos baudos, laisvės apribojimas, areštas, terminuotas laisvės atėmimas. Iš 47 tokių bylų dešimt atvejų asmenys buvo nubausti nuo vieno tūkst. iki trijų tūkst. eurų baudomis.

30 bylų asmenims buvo paskirtas laisvės apribojimas, nustatant nuo dviejų mėnesių iki vienerių metų bausmės trukmę. Šešiose bylose asmenims paskirtas areštas (dažniausiai – 30 parų) ir tik vienu atveju – terminuotas laisvės atėmimas, nustatant penkių mėnesių bausmės trukmę.

Rašyti komentarą
Komentarai (3)

Asta

Tai dabar stipriai padaugės. Prisidengdami karu rado puikią progą pakliūti į Europą ir į Lietuvą tame tarpe. Vakarų Ukrainoje nėra taip blogai, kad reikėtų bėgti. Jeigu visi išsilakstys , kas kovos?

PANDEMJIA , \\\\\.../////

su milicnyko uniforma?

Feldfebelis Otto

Nieko nesumažėjo, tik milicija neregistruoja ir raportuoja, kaip jie gerai dirba.

SUSIJUSIOS NAUJIENOS