Sukčiavimo mastai verčia dar kartą įspėti: neįkliūkite! | KaunoDiena.lt

SUKČIAVIMO MASTAI VERČIA DAR KARTĄ ĮSPĖTI: NEĮKLIŪKITE!

Alytaus apskrities vyriausiasis policijos komisariatas, išanalizavęs pirmojo pusmečio nusikalstamų veikų statistinius duomenis, pastebėjo nemažėjantį skaičių pranešimų dėl sukčiavimo.

Alytaus apskrityje sausio-liepos mėnesiais užregistruota 184 pranešimai apie sukčiavimus ar pasikėsinimus sukčiauti, 80 asmenų iš šio skaičiaus patyrė nuostolių. Pirmąjį pusmetį 30 proc. visų pranešimų sudarė avansinio ir išankstinio mokėjimo užvaldymas, telefoniniai sukčiavimai, pasiūlymai internetiniuose portaluose.

Sukčiai, kaip pastebi Alytaus apskrities policija, dažniausiai manipuliuoja senyvo amžiaus asmenų patiklumu ir išvilioja jų turimas santaupas, skambindami ir meluodami apie tariamai artimųjų įvykdytus eismo įvykius, sužalojimus ar išgalvotas nesėkmes.

Liepos 18 d. Alytaus rajone, Kedonių kaime, į laidinį telefoną 80-metei paskambinę sukčiai pasakė, kad jos anūkas pateko į eismo įvykį ir reikalavo kelių tūkstančių eurų sumos. Nukentėjusioji į jos namus atėjusiam nepažįstamam asmeniui atidavė turėtus 1400 eurų. Liepos 19-ąją Kaniūkų kaime 78-erių vyrui paskambinę sukčiai taip pat prisistatė anūku, kuris pateko į eismo įvykį, ir išviliojo 600 eurų.

Kitas dominuojantis apgaulės būdas susijęs su tam tikrų įsipareigojimų prisiėmimu, sakoma Alytaus apskrities policijos pranešime. Birželio 10 d. į Alytaus policiją kreipėsi 47-erių vyras, kurį nepažįstami asmenys apgaulės būdu paskatino pasirašyti dokumentus. Jis liko skolingas 2323 eurus už jo vardu išsimokėtinai paimtus mobiliojo ryšio telefonus. Prienuose 24-erių vyro vardu nenustatyti asmenys sudarė 24 mėnesių pokalbių plano sutartį ir pasisavino 1279 eurų vertės mobiliojo ryšio telefoną „IPhone“.

Pareigūnai prašo pakartotinai perspėti savo garbaus amžiaus artimuosius apie tokio pobūdžio grėsmes ir patarti, kaip tokioje situacijoje derėtų elgtis.

Sukčiai tai pat taikosi ir į stambesnį laimikį, nukreipdami dėmesį į įmonių ar įstaigų darbuotojus, atsakingus už finansus. Sukūrę netikrą elektroninį paštą įmonės vadovo vardu, jie buhalteriui parašo laišką, kad šis privalo tam tikrą pinigų sumą pervesti į nurodytą sąskaitą. Pagal panašią schemą veikę sukčiai iš vienos Alytaus įmonės išviliojo beveik 19 tūkst. eurų.

Alytaus apskrities policija rekomenduoja susirūpinti, jeigu elektroniniu paštu gautas prašymas skamba įsakmiai arba yra neįprastai lipšnus, prašoma užtikrinti visišką konfidencialumą ir skubiai vykdyti mokėjimą. Derėtų sukurti aiškią mokėjimų tvarką ir jos laikytis, reguliariai atnaujinti technines apsaugos priemones. Patartina kartu su finansus valdančiu darbuotoju sukurti konkretų veiksmų planą, padėsiantį identifikuoti sukčius (pvz., skambutis iš asmeninio direktoriaus telefono, specifinės informacijos, žinomos tik konkrečiam darbuotojui, atskleidimas ir pan.).

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS