L. Armstrongui kelią į džiazo Olimpą nutiesė Vilkijos žydai | KaunoDiena.lt

L. ARMSTRONGUI KELIĄ Į DŽIAZO OLIMPĄ NUTIESĖ VILKIJOS ŽYDAI

  • 1

Džiazo virtuozas Louisas Armstrongas tapo tuo, kuo buvo tik išeivių iš Lietuvos dėka – jei ne Tilės ir Leibos Karnovskių šeima iš Vilkijos, vargu, ar pasaulis būtų pastebėjęs talentingą berniuką.

Pasakojimas apie tai – LRT PLIUS laidoje „Daiktų istorijos“ šį šeštadienį 18.15 val.

Iš Karnavos kaimo kilę Karnovskiai 1900-aisiais apsigyveno Nju Orleane ir ten vertėsi šiukšlių rūšiavimo verslu. Tuo pačiu užsiėmė ir šiukšlynuose maisto ieškodavęs mažylis Louisas (g. 1901 m.), nes šeimą tėvas buvo palikęs, o mama savo vaikus mėgino išmaitinti prekiaudama savo kūnu. Dešimt savo vaikų auginę Karnovskiai 7-erių berniuką ėmė globoti, vėliau įsūnijo, nupirko pirmąjį instrumentą. Louisas ir būdamas suaugęs kalbėjo jidiš-litviš dialektu, nešiojo Dovydo žvaigždę ir žinojo, kur yra gražusis Vilkijos miestelis šalia Nemuno.

„Gausi Karnovskių šeima JAV prasigyveno, vienas jų vaikų tapo garsiu gydytoju, o jo sugalvota „Karnovskio skalė“ yra žinoma viso pasaulio onkologams. Beje, aukščiausias JAV onkologų apdovanojimas vadinamas Karnovskio medaliu, – pasakoja laidos prodiuserė Edita Mildažytė. – O pati pavardė kilo nuo Karnavos kaimo (šios šeimos atstovas smuklininkas Jankelis XVIII a. surašomas dar be pavardės). Anapus Nemuno gyvenantys suvalkiečiai šiapusinius žmones vadino „karnavyžiais“.

GALERIJA

  • Louis Armstrong
editiondigital.net nuotr.
Rašyti komentarą
Komentarai (1)

Anonimas

Ir kur pasaulis būtų be žydų....

SUSIJUSIOS NAUJIENOS