Anapilin iškeliavo ilgametė Kauno dramos teatro aktorė Antanina Mackevičiūtė, sukūrusi per 100 vaidmenų.
A.Mackevičiūtė vadinama viena iš vedančių teatro aktorių režisieriaus Henriko Vancevičiaus epochoje.
Aktorė mirė trečiadienio rytą, Garliavoj slaugos ligoninėje, kur mėnesį gydėsi po raktikaulio lūžio. Čia vasario 9 d. moteris sutiko 85-ąjį gimtadienį. „Su teatro vadovu Egidijum Stanciku aplankėme ją ligoninėje, pasveikinome su gimtadieniu. Nepaisant garbaus amžiaus, aktorė atrodė taip gerai, kad buvau įsitikinęs: gyvens dar bent 10 metų. Antanina skundėsi, kad negali pakilti iš lovos, bet gydytojai sakė, kad tai – laiko klausimas, kad ji vėl vaikščios“, – pasakojo Kauno valstybinio dramos teatro administratorius Rimantas Štaras. Paklausus, su kuo iš dabartinių teatro aktorių A.Mackevičiūtė bendravo, pašnekovas atsakė: „Ji buvo vienišė, tarp aktorių nelabai turėjo artimų draugių. Jei jų ir turėjo, tai ne teatre.“
„Tai buvo labai elegantiška moteris. Ne tik scenoje – ir gyvenime. Visada stilinga, pasitempusi, susitvarkiusi, pasidažiusi“, – prisiminė teatrologė Elvyra Markevičiūtė.
„Ši žinia mane pribloškė. Kartu studijavom Maskvoje, gyvenom tame pačiame bendrabutyje, visi laikėmės vienoj krūvoj“, – prisiminė A.Mackevičiūtės kurso draugė Regina Varnaitė. – Vėliau mes labai arimai nebendravome. Galiu pasakyti tiek, kad ne scenoje tai buvo normaliausias žmogus: ir liūdnas, ir linksmas, ir bendraujantis, ir nelabai.“
Aktorė sukūrė per 100 vaidmenų H.Vancevičiaus, 6–7 XX a. dešimtmečiais aktyviai kūrusio Kaune, Jono Vaitkaus, Eimunto Nekrošiaus, Gyčio Padegimo spektakliuose, deklamavo garsiausių Lietuvos poetų eiles, nusifilmavo lietuviškuose televizijos filmuose ir spektakliuose. A.Mackevičiūtė priklausė pirmajai lietuvių teatralų kartai, 1952 m. baigusiai studijas A.Lunačiarskio teatro meno institute, vadinamajame GITIS-e, Maskvoje. Jos kurso draugais buvo aktoriai Kęstutis Genys, Leonardas Zelčius, R.Varnaitė, Vytautas Eidukaitis, Laimonas Noreika, režisierius H.Vancevičius ir kiti.
„Lietuviškoji Gitis-o grupė Kaune labai ryškiai atėjo į teatrą. Jie atsivežė savo diplominius spektaklius, daug vaidino pas H.Vancevičių. Jo spektakliuose A.Mackevičiūtė skleidėsi ir sužydėjo – jauna, energinga aktorė, atidavusi visas jėgas teatrui, sukūrusi daugybę įsimintinų vaidmenį. – pasakojo E.Markevičiūtė. – Panašiu metu, kaip A.Mackevičiūtė, į teatrą atėjo Eugenija Pleškytė, Gražina Balandytė, Rūta Staliliūnaitė. Priešingai nei R.Staliliūnaitė, kuri buvo tapatinama su Barboros Radvilaitės vaidmeniu, A.Mackevičiūtė nebuvo vieno vaidmens aktorė, ji sukūrė daugybę įsimenančių vaidmenų.“ Rozina „Figaro vedybose“, Kručinina „Be kaltės kaltuose“, Liza „Trijose seseryse“, Angustija „Bernardos Albos namuose“ – ryškius A.Mackevičiūtės vaidmenis H.Vancevičiaus režisuotuose spektakliuose vardijo E.Markevičiūtė.
Paskutinis didelis aktorės vaidmuo buvo Danutės Juronytės 1996 m. monospektaklyje „Dar kartą atsigrįžtu…“ pagal Birutės Pūkelevičiūtės kūrybą.
Viena mėgiamiausių ir labiausiai aktorę jaudinusių dalykų buvo lietuvių literatūra – 1943–1947 m. A.Mackevičiūtė studijavo lietuvių filologiją Vytauto Didžiojo universitete. Tarp mėgiamų poetų aktorės poetų – Bernardas Brazdžionis, Janina Degutytė, Maironis, Justinas Marcinkevičius, Eduardas Mieželaitis, Eugenijus Matuzevičius, Salomėja Nėris. Itin mėgo rašytojus Alfonsą Bieliauską, Aleksą Dabulskį, Raimondą Kašauską, Vytautę Žilinskaitę.
2002 m. režisierius Gytis Padegimas pakvietė A.Mackevičiūtę suvaidinti Maironio jubiliejui skirtame spektaklyje „Poeto sodnas“ poeto vardo muziejuje. Maironio sesuo Marcelė tapo paskutiniu aktorės gyvenimo vaidmeniu.
Kovo 3 d. velionė bus pašarvota Kauno valstybiniame dramos teatre.
Atsisveikinimas 12–20 val.
Kovo 4 d. 9 val. Šv. Įgulos bažnyčioje už velionę aukojamos Šv. Mišios.
Laidotuvės – penktadienį, kovo 4 d., 13 val. Velionė bus palaidota Romainių kapinėse.
Naujausi komentarai