Muzikiniai Kalantos atminties ženklai Pereiti į pagrindinį turinį

Muzikiniai Kalantos atminties ženklai

2025-05-10 11:00

Gegužės 14 d., minint Pilietinio pasipriešinimo dieną ir pagerbiant Romo Kalantos auką, Kauno valstybinis muzikinis teatras (KVMT) jau trečius metus iš eilės kviečia miestiečius ir miesto svečius į nemokamą koncertą Muzikinio teatro parke. Renginys prasidės 16 val. ir taps ne tik išskirtiniu muzikiniu įvykiu, bet ir prasminga pilietinės atminties išraiška.

Muzikiniai Kalantos atminties ženklai
Muzikiniai Kalantos atminties ženklai / L. Butkevičiaus nuotr.

Daina ir malda

Koncerte skambės britų kompozitoriaus Karlo Jenkinso kūrinys Requiem ir fragmentai iš Kipro Mašanausko roko operos „1972“. Kūriniai kvies susikaupti, prisiminti ir išgyventi stiprias emocijas, lydimas dokumentinių ir meninių vaizdų apie laisvės kainą ir jaunatviškus siekius.

Renginyje dalyvaus KVMT simfoninis orkestras (vyr. dirigentas Jonas Janulevičius), valstybinis choras „Vilnius“ (dirigentas ir meno vadovas Artūras Dambrauskas), solistai Gabrielė Bielskytė, Akvilė Garbenčiūtė, Ingrida Kažemėkaitė ir Rokas Laureckis. Diriguos J. Janulevičius, režisierius – Kęstutis S. Jakštas. Renginį ves aktorius ir laidų vedėjas Gintaras Mikalauskas.

Pradžioje maldos R. Kalantos atminimui pakvies diakonas Bernardas Saulius Belickas OFM. Koncertas vyks Muzikinio teatro sodelyje – vietoje, kur 1972 m. gegužės 14 d. gyvybę už Lietuvos laisvę paaukojo devyniolikmetis R. Kalanta.

Prasminga tradicija

Šis koncertas yra kasmečio atminimo ciklo dalis ir projekto „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ tęsinys. Requiem kūrinys šiemet specialiai aranžuotas ir pritaikytas atlikti lauko erdvėje, perteikiant ne tik muziką, bet ir universalią žinutę apie atmintį, netektį ir viltį.

Miestiečiai pagerbia istorinę atmintį, savo bendryste naujai įžiebia patriotiškumo ir tvirtybės jausmą.

„Kasmete tradicija tapęs renginys prasmingai papildo miesto kultūros lauką. Skambant sukaupties muzikai prisimename tautiečius, atidavusius savo gyvybę už Lietuvos laisvę. Susirinkę miestiečiai pagerbia istorinę atmintį, savo bendryste naujai įžiebia patriotiškumo ir tvirtybės jausmą. Kviečiame pabūti kartu skambant iškiliam K. Jenkinso Requiem, kurį didžiulis teatro orkestro ir „Vilniaus“ choro kolektyvas dovanos visiems susirinkusiems“, – sako LVMT vadovas Benjaminas Želvys.

Kodėl svarbu neleisti išblėsti šios dienos atminčiai, mintimis dalijasi ir dirigentas J. Janulevičius. „Praėjus daugiau nei 50 metų nuo tos dienos, kai R. Kalanta atidavė savo gyvybę dėl Lietuvos laisvės, yra daug žmonių, manančių, kad laisvė – tarsi prigimtinė teisė. Šiems piliečiams turime kaskart priminti, kad laisvė nėra duotybė, o jos kaina – aukšta, – sako maestro. – Nerimastingame pasaulio įvykių fone nereikia bijoti tirštinti spalvų, reikia apie tai kalbėti, ypač jaunajai kartai. Skambiai minėdami kalantines, prisidedame prie įsipareigojimo išsaugoti širdyse Romo atminimą. Jo auka – svarbus istorinis įvykis Lietuvos laisvės kelyje.“

Tyla, garsas, viltis

K. Jenkinso Requiem – muzikinė malda už mirusiuosius, kurioje klasikinės lotyniškos Mišios pinasi su rytietiška haiku poezija. Velso kompozitoriaus kūrinyje susilieja Vakarų religinis paveldas ir Rytų meditacinė išmintis. Ši dermė sukuria nepaprastai jautrią ir universalią emocinę erdvę, kurioje muzika virsta tiltu tarp tylos ir žodžio, tarp netekties ir vilties.

Koncerte girdėsime ne tik orkestrinės didybės, bet ir subtilių etninių muzikos atspalvių. Net hiphopo ritmika tampa priemone išreikšti šiuolaikinę maldą už prarastuosius. Requiem šiemet specialiai aranžuotas lauko erdvei – kūrinys ne tik girdimas, bet ir jaučiamas visa esybe. Kompozitorius jį dedikavo savo tėvui, bet kūrinio žinutė peržengia asmeninę prasmę, ji – apie visas netektis.

Koncerto metu skambės fragmentai iš roko operos „1972“, kuri ne tik primena R. Kalantos auką, bet ir yra šiuolaikinis manifestas prieš tylą. Kūrinys, kurio premjera KVMT įvyko 2022 m., sukurtas remiantis dokumentiniais faktais, bet scenoje virto gyvu pasakojimu apie jaunų žmonių maištą. Roko opera sujungia psichodelinį skambesį, poeziją, vaizdus ir stiprų emocinį krūvį, perteikdama to meto jaunimo laisvės troškimą.

Ši muzikinė ištrauka skatina ne tik prisiminti praeitį, bet ir gilintis į tai, kas iš tiesų slypi už pilietinės drąsos, asmeninio apsisprendimo ir visuomenės reakcijos į laisvės suvaržymą.

Norintys dar giliau pažinti istoriją gegužės 15-ąją, kviečiami į roko operos „1972“ spektaklį KVMT.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra