Vaikų literatūros premijų laureatai – rašytojas T. Dirgėla, bibliotekininkė R. Miškinienė | KaunoDiena.lt

VAIKŲ LITERATŪROS PREMIJŲ LAUREATAI – RAŠYTOJAS T. DIRGĖLA, BIBLIOTEKININKĖ R. MIŠKINIENĖ

  • 0

Vaikų literatūros premija šiemet skirta prozininkui, dramaturgui Tomui Dirgėlai ir Anykščių Jono Biliūno gimnazijos bibliotekininkei Renatai Miškinienei, penktadienį pranešė šios premijos steigėja Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.

T. Dirgėlai premija skirta už spalvingai komišką tikrovės vaizdinį ir žaidybinį santykį su jaunaisiais skaitytojais. R. Miškinienei – už vaikų literatūros populiarinimą, kūrybinį požiūrį į jaunų žmonių skaitymo skatinimą.

Pinasi realūs ir pramanyti objektai

Pasak ministerijos, T. Dirgėla gerai pažįstamas jaunajai auditorijai savo sukurtomis istorijomis apie detektyvų Tomo ir Domo nuotykius. Vaikų literatūros premijai šiemet buvo pristatytos ir vertintos kelios rašytojo knygos.

„Kaip teigia literatūros kritikai, Tomo Dirgėlos kūriniuose balansuojama ant realistinės apysakos ir literatūrinės pasakos ribos, jaunuosius skaitytojus patraukia intriguojantis ir gyvas pasakojimas, kuriame susipina ir realūs, ir pramanyti objektai bei žmonės“, – teigia ministerija.

Kaip pažymėjo atrankos komisijos nariai, tai literatūra, kuri leidžia pailsėti, pasimėgauti žaidimu. T. Dirgėlos paveikslėlių knygose mažiausiems skaitytojams dažniausiai vyrauja išmonės žaismas, fantastiškas pasaulis, kuris labiausiai atitinka skaitytojo amžių ir suvokimą.

Rašytojas 2015 metais yra gavęs Aldonos Liobytės premiją už reikšmingiausią metų debiutą, knyga „Dingusios šluotos byla“ buvo įvertinta premija kaip geriausia metų knyga vaikams.

Renginiai, skatinantys skaityti, pažinti kiną

Daugelis R. Miškinienės, gimnazijos bibliotekoje dirbančios 20 metų, iniciatyvų yra tapusios įdomaus ir aktyvaus gimnazijos gyvenimo dalimi.

Pasak ministerijos, kasmet rengiami „Prakalbinti tekstai“ į gimnaziją pakviečia menininkus, literatus, mokytojus, visuomenės veikėjus, kurie per pristatomus literatūrinius kūrinius su mokiniais diskutuoja aktualiomis temomis.

Gimnazijoje veikia „Skaitytojų klubas“, aštuonerius metus renkama metų knyga – savo knygas gimnazijoje yra pristatę Marijus Gailius, Danutė Kalinauskaitė, Birutė Mar, Andrius Tapinas, Kristina Sabaliauskaitė.

Be kitų skaitymo skatinimo projektų, mokslo metų pabaigoje gimnazijos fojė mokinius į vasaros atostogas išlydi ir skatina nepamiršti skaityti skaitmeninis įdomiausių jaunimo knygų pristatymas „Laisvė skaityti“ bei mokinių sukurtas vaizdo klipas.

2019 metais mokinių ir R. Miškinienės iniciatyva sukurta „AJBG skaitytojo konstitucija“: mokiniai siūlė skaitymo idėjas, sukūrė skaitymo kodeksą. Keletą metų Renata su mokiniais skaitydavo pasakas ar naujausios grožinės literatūros ištraukas Aulelių vaikų globos namų auklėtiniams.

2020 metais, įgyvendinant savivaldybės remtą projektą „Bendruomenės gyvenimo kokybės gerinimas“ gimnazijos aplinkoje įkurta bibliotekėlė – knygų namelis ant dviračio.

„Kruopščiai atrinktas knygeles iš bibliotekėlės labai pamėgę mikrorajono mažieji anykštėnai, ateinantys paskaityti kartu su savo seneliais“, – teigia ministerija.

R. Miškinienė yra ir neformalių renginių organizatorė, dalyvauja tarptautiniuose kino projektuose, 11 metų vadovauja „Kino klubui“, kartu su mokiniais dalyvauja tarptautiniuose Prancūzijos, Ispanijos kino projektuose.

Mokiniai analizuoja specialiai mokiniams atrinktus Europos filmus, kuria audiovizualinius kūrinius, kitų šalių mokiniams pristato savo kraštą ir kt. R. Miškinienė apdovanota Prezidentės Dalios Grybauskaitės padėka, Teresės Mikeliūnaitės premija už nuopelnus Anykščių kraštui, „Ad astra“ ženkleliu.

Premija – už nuopelnus vaikų literatūrai

Dviejų dalių Vaikų literatūros premija skiriama už vaikų literatūros kūrinius ir už nuopelnus vaikų literatūros ir skaitymo populiarinimo srityje. Į premiją gali pretenduoti rašytojai, kultūros, švietimo darbuotojai, nuveikę reikšmingų darbų populiarindami vaikų literatūrą ir skaitymą.

Vaikų literatūros premiją 2004 metais įsteigė Švietimo ir mokslo ministerija. Šia premija norima paskatinti, kad rastųsi daugiau kokybiškų kūrinių vaikams ir paaugliams, taip pat norima įvertinti švietimo, visuomeninių ar privačių įstaigų, asmenų indėlį populiarinant vaikų literatūrą, ugdant estetines, bendražmogiškas ir pilietines vertybes, skleidžiant originalias kūrybos iniciatyvas.

Premijos dydis – 100 bazinės socialinės išmokų (šiuo metu – 4,2 tūkst. eurų). 2,5 tūkst. eurų skiriama už kūrinius ir 1,7 tūkst. eurų – už skaitymo populiarinimą.

Premija laureatams bus įteikta balandžio 27 dieną ministerijoje.

Šios premijos laureatais yra tapę Kęstutis Kasparavičius, Vytautas V. Landsbergis, Vytautė Žilinskaitė, Ramutė Skučaitė, Violeta Palčinskaitė, Ignė Zarambaitė, dailininkė Zofija Vainilaitienė ir daugelis kitų vaikų literatūros rašytojų, skaitymo skatintojų ir populiarintojų.

GALERIJA

  • Tomas Dirgėla
  • Renata Miškinienė
Ministerijos nuotr.
Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS