Lietuviai kuria savo komforto standartą | KaunoDiena.lt

LIETUVIAI KURIA SAVO KOMFORTO STANDARTĄ

  • 0

Unikalią jaukumo ir pasitenkinimo sąvoką hiugę (dan. hygge) sukūrusios Skandinavijos šalys nuolat minimos tarp laimingiausių pasaulio šalių. Pasak specialistų, jauki, komfortiška aplinka išties gali būti labai svarbi žmogaus laimės būsenai.

Lietuvoje tokios išskirtinės sąvokos neturime, tačiau galima išskirti tam tikrus lietuviško svajonių būsto aspektus ir lietuviškąjį komforto standartą.

Įžvelgti grožį smulkmenose

Žodžiu hiugė dažnai apibūdinama šiaurietiško gyvenimo kokybė, o kartu ir tam tikra sąmonės būsena su visa jai būdinga šiluma, namų jaukumu, pasitenkinimu ir mėgavimusi šia akimirka.

"Hiugė esmė yra matyti gyvenimo grožį smulkmenose ir sugebėjimas tai išgyventi visu savimi, visais savo pojūčiais ir suvokimu. Tai – gyventi lėčiau, leisti sau būti šioje akimirkoje ir mėgautis darnia aplinka", – sako Monika Gustaitė, interjero dizainerė, "Hygge Lietuva" įkūrėja.

Šis skandinaviškas fenomenas tikriausiai turi reikšmės tam, kad šiaurės šalys yra tarp laimingiausiųjų pasaulyje. Į Jungtinių Tautų ekspertų sudaromus laimingiausių šalių dešimtukus pastaraisiais metais patenka visos Skandinavijos šalys, o danai jau kurį laiką įsitvirtinę antroje vietoje po Suomijos. Lietuva pastaruoju metu turi tenkintis maždaug 40 vieta, nors padėtis po truputį gerėja.

Dažnai labai sureikšminame didelių tikslų poveikį laimės pojūčiui ir visiškai nepelnytai sumenkiname mažų džiaugsmų reikšmę.

Laimei svarbu čia ir dabar

Psichologė Monika Kuzminskaitė, savo mintimis besidalijanti "Facebook" paskyroje "Šaukštas proto", atkreipia dėmesį į tai, kad žmogaus laimę gali lemti labai skirtingi dalykai, tačiau yra ir nemažai bendrų vardiklių.

"Iš bendrų aspektų paminėčiau tai, kad dažnai labai sureikšminame didelių tikslų poveikį laimės pojūčiui ir visiškai nepelnytai sumenkiname mažų džiaugsmų reikšmę. Tie žmonės, kurie teigia, kad yra laimingi, dažniau kalba apie mažas laimes, apie čia ir dabar. Bendras pasitenkinimas savo gyvenimu gali būti siejamas ir su laimės jausmu, tačiau gali būti ir atskirai vadinamas komforto būsena. Nors gana dažnai komforto būseną minime kaip kažką, ko reikėtų vengti, ir raginame išeiti už komforto zonos ribų, tačiau, neturint komforto zonos, – negalėtume nė akimirkai atsipalaiduoti ir atgauti jėgų. Komforto būsenai svarbu būti ten, kur viskas pažįstama, ir čia aplinka yra tikrai labai svarbi. Rega didžiajai daugumai mūsų yra svarbiausias informacijos gavimo būdas, todėl mus supanti regimoji aplinka, taip pat pažįstami garsai ir kvapai yra svarbi sąlyga atsipalaiduoti ir pailsėti", – sakė M.Kuzminskaitė.

Jaukumas: hiugė pirmiausia siejamas su šiltu interjeru, kuriame svarbus apšvietimas, patogūs baldai ir, žinoma, žvakė. Hyggelietuva.com nuotr.

Gera savijauta ir saugumas

Natūralu, kad tokia užuovėja dažniausiai yra namai, kur galima ir spręsti problemas, ir tiesiog ilsėtis bei kaupti jėgas sekančiam gyvenimo žingsniui.

"Būna, kad namai yra užpildyti kitais trikdžiais – agresyviais namiškiais ar netvarka. Tada jie, žinoma, šios funkcijos neatlieka. Aplinka, jaukumas, interjeras veikia ir kaip santykinio reflekso katalizatoriai – mes išmokstame namų jausmą sieti su gera savijauta ir su saugumu, todėl galime greitai persijungti į atsipalaidavimo būseną (arba reikšmingai palengvinti esamą būseną) vos tik peržengę namų slenkstį ar net pagalvoję apie tai, kad jau grįžtame ten", – aiškina psichologė.

Pasak jos, kalbant apie namų interjerą, šviesos kiekis jame ir jo poveikis nuotaikai yra nemažai ištirtas. Jis siejamas pirmiausia su miego ir būdravimo reguliavimo mechanizmu. Šviesoje smegenys gamina serotonino, kuris ne tik veikia kaip laimės hormonas, bet ir palaiko žvalią būseną. Todėl šviesi aplinka ryte ir pritemdyta aplinka vakare padeda tinkamai pailsėti ir paskirstyti jėgas.

"Dėl spalvų tokio aiškumo nėra, tačiau ramiai išanalizuoti savo asmeninius pomėgius ir namų aplinkoje turėti patinkančių spalvų itin rekomenduojama, – pabrėžia pašnekovė. – Apibendrinant, namų paskirtis – suteikti saugią slėptuvę, leisti apsiginti ir pailsėti. Nuo čia iki laimės – jau visai nebetoli."

 

Lietuviškas supratimas

Skandinavų hiugė pirmiausia siejama su jaukiu, šiltu interjeru, kuriame svarbus apšvietimas, patogūs baldai ir, žinoma, žvakė. Lietuvoje tokios konkrečios sąvokos neturime, bet galbūt yra aišku, kokį būstą šiuo metu lietuviai laiko savo svajonių namais?

Architektas Vygantas Alaunė sako, kad dabar mūsų tautiečiams svarbu ne tik pats būstas, bet ir tai, kas yra aplink.

"Vaikščiodami teritorijoje ar būdami namie ir žiūrėdami pro langą, jie nori matyti gražų gerbūvį su apšviestais medžiais, augalais, kitais elementais. Dar geriau, jei tai ne pavieniai augalai, o miškelis ar parkas. Projektuodamas pastatus pastebiu, kad žmonės labai vertina patogų būsto išdėstymą: tai ir erdvios laiptinės su liftais, šviesūs ir funkcionalūs butai. Dar vienas svarbus aspektas – ilgaamžės ir išskirtinės eksterjero medžiagos, kad pastatas ilgai nekeistų išvaizdos ir savininkams nereikėtų nuolat rūpintis fasado priežiūra", – pasakoja architektas.

Žinoma, svarbus ir atstumas iki parduotuvių, darželių bei kitų svarbių objektų. Taip pat aktualu ir apželdinimas, vaikų žaidimo ir poilsio, automobilių stovėjimo aikštelės, dviračių saugyklos, sandėliukai ir panašiai. Dabar vis daugiau žmonių domisi ir atsinaujinančiais energijos šaltiniais.

"Galima pasakyti, kad lietuviai šiuo metu savo svajonių būstą įsivaizduoja kaip kompleksinį, strategiškai patogios ir išskirtinės vietos, funkcionalaus būsto išdėstymo, gražaus eksterjero bei interjero derinį", – teigia V.Alaunė.

GALERIJA

  • Lietuviai kuria savo komforto standartą
  • Lietuviai kuria savo komforto standartą
Hyggelietuva.com nuotr.
Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS