Norint apsaugoti namus nuo kandžių ir jų lervų, pirmiausia būtina išnaikinti pastarąsias. Tai patarė bendrovės „Dezinfa" Vilniaus padalinio vadovas Edmundas Skardžius.
Kandys būna dviejų rūšių: drabužinės ir maistinės.
Norint išvengti drabužinių kandžių, E.Skardžius patarė nuolat vėdinti patalpas, kuriose laikomi drabužiai. Šioms įsiveisus reikia naudoti purškiamas aerozolines chemijos priemones, feromonines gaudykles - specialius lipdukus, padengtus feromono sluoksniu. Ant jų nutūpusios kandys ilgainiui žūsta. Tačiau ši į spintas dedama priemonė padeda išnaikinti tik skraidančius suaugusius kenkėjus, o jų lervos ir toliau gyvena.
„Tai neišsprendžia bėdos - jei lervos nepašalintos, kandys ir toliau plis", - aiškino „Dezinfos" atstovas. E.Skardžiaus teigimu, efektyviausias būdas atsikratyti drabužius graužiančių kenkėjų ir jų lervų - dezinsekuoti patalpas.
Tai atlieka specialios tarnybos. Į kandžių užkariautą butą, namą, parduotuvės sandėlį atvykę specialistai dezinsekuoja patalpas specialiomis medžiagomis. Kiek jų bus sunaudota, priklauso nuo to, kokia apdaila: iš betono, medžio, dažyta ar tapetais klijuota. „Kuo paviršius labiau porėtas, tuo daugiau sugeria medžiagų, naudojamų kandims naikinti, todėl priemonių reikia daugiau", - pasakojo specialistas.
Taigi kiek kainuos patalpose atlikti dezinsekciją, priklausys ne tik nuo jų ploto, kambarių skaičiaus, bet ir apdailos, sunaudotų priemonių kiekio. Į apdailos medžiagas atsižvelgiama atliekant dezinsekciją komercinėse patalpose, pavyzdžiui, drabužių parduotuvių sandėliuose. Atlikti tokią procedūrą dviejų kambarių bute užtruktų valandą, o kainuotų apie 120 litų. Komercinėse patalpose, kurių plotas siekia 200 kv. m, - apie 180 litų.
Jei lervos užsiveisė maisto produktuose, geriausia būtų juos išmesti. Priešingu atveju vienintelis būdas jas pašalinti - atlikti fumigaciją. „Tačiau tai daryti galima tik gerai pasiruošus, uždarose patalpose, kad žmonių nebūtų, nes tai pavojinga. Todėl fumigacija, kai naudojamos specialios dujos, atliekama tik stambiose įmonėse" - aiškino E.Skardžius.
Specialioms tarnyboms atlikus tokias procedūras, iškart negalima eiti į patalpas. Geriausia palaukti valandą ar šešias.
Ar tokie kandžių naikinimo būdai veiksmingi? „Specialios tarnybos kandis ir jų lervas gali visiškai sunaikinti, tačiau nėra garantijų, kad patalpose neatsiras kitų rūšių kenkėjų. Juk jų yra labai daug", - tvirtino E.Skardžius.
Naujausi komentarai