Užkalnis prabilo apie vaikystės žaizdas: vienuolika metų tai sprendžiau pas psichologus Pereiti į pagrindinį turinį

Užkalnis prabilo apie vaikystės žaizdas: vienuolika metų tai sprendžiau pas psichologus

2026-03-19 16:11
LNK inf.

Ar tikrai viskas ateina iš šeimos? O gal šiandien pernelyg lengvai tėvams suverčiame atsakomybę už savo gyvenimo klaidas ir nesėkmes? Ši jautri ir visuomenę skaldanti tema atsidurs aštrių diskusijų laidoje „Už ar prieš“ per LNK.

Andrius Užkalnis
Andrius Užkalnis / A. Ufarto / ELTOS nuotr.

Vis dažniau girdime raginimą atsigręžti į vaikystę – psichologai kviečia analizuoti santykį su tėvais, o daliai žmonių tai tampa bandymu suprasti savo šiandienos problemas. Kai kurie po psichologo konsultacijų net ryžtasi nutraukti ryšius su savo gimdytojais. Tačiau ar toks požiūris padeda, ar, priešingai, skatina kaltųjų paieškas?

Rašytojas ir žurnalistas Andrius Užkalnis neabejoja – tėvai gali padaryti ilgalaikę žalą vaikų gyvenimams.

„Aš visada buvau mamai nepakankamas, net nekalbant apie tai, kad mane iki šešerių metų augino seneliai“, – šį ketvirtadienio vakarą, 20 val., LNK laidoje „Už ar prieš?“ atvirai pasakos jis.

Anot Andriaus, vaikystėje patirta baimė būti paliktam jį lydėjo daugelį metų ir pareikalavo ilgo darbo su savimi. „Tai reikėjo spręsti vienuolika metų pas psichologus. Mama, kaip ir daug toksiškų tėvų, viską neigia – sako, kad viską išsigalvojau“, – sakys A. Užkalnis, įsitikinęs, kad kartais atsiribojimas nuo skaudinusių tėvų yra būtinas.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

Skaudžia asmenine patirtimi dalinsis ir karo žurnalistė Milda Feldhausen. Ji pasakos vaikystėje neturėjusi teisės būti vaiku.

„Man nebuvo leista būti vaiku ir ilgai net nežinojau, kad tai nėra normalu. Aš buvau daiktas – pagimdyta tam, kad dirbčiau“, – prisimins ji.

Pasak Mildos, po pamokų jos laukdavo ne poilsis, o namų darbų sąrašas.

„Namie turėjau aplanką su užrašu „Darbai Mildai“. Jei sirgdavau, reikėdavo kuo greičiau pasveikti – kad galėčiau grįžti prie darbų“, – atvirai pasakos ji.

Aš buvau daiktas – pagimdyta tam, kad dirbčiau.

Vis dėlto ne visi sutinka, kad dėl suaugusio žmogaus problemų pirmiausia kalti tėvai. Rašytoja Eva Tombak kritiškai vertins šiandien itin paplitusią terapinę kultūrą ir madą atsiriboti nuo tėvų.

„Dabar labai populiaru už viską kaltinti tėvus. Man labai nemalonu, kai viešai burnojama ant savo tėvų“, – sakys ji, pabrėždama, kad toks požiūris gali griauti šeimos ryšius.

Panašios nuomonės laikysis ir Alytuje dirbanti mokytoja, „Kelias į žvaigždes“ išgarsėjusi Agnė Petravičienė.

„Tendencija tokia, kad net maži vaikai jau skundžiasi tėvais ir bėga iš namų. Tegul ir bėga. Tėvai tapo beveik vaikų įkaitais“, – teigs ji, atkreipdama dėmesį į augančius vaikų lūkesčius.

Verslininkas, „Hanner“ valdybos pirmininkas Arvydas Avulis taip pat ragins į situaciją žvelgti plačiau. Nors pats augo kukliomis sąlygomis, sako iš tėvų gavęs svarbiausias gyvenimo pamokas.

„Tėvai man leido daug ką daryti, bet aš žinojau žodį „reikia“. Reikėjo džinsų? Be problemų – eik ir užsidirbk“, – pasakos jis.

Anot A. Avulio, šiandien vis dažniau pamirštame atsakomybės jausmą.

„Mažiau ieškokime, kas mums ką blogo padarė. Gal geriau pagalvokime, ką gero gavome iš savo tėvų“, – pridurs verslininkas.

Ar tėvai iš tiesų formuoja mūsų likimą, ar vis dėlto kiekvienas esame atsakingas už savo pasirinkimus? Atsakymų paieškos – aštrių diskusijų laidoje „Už ar prieš?“ šį ketvirtadienio vakarą, 20 val., per LNK.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
As

Ar kada buvo siti yzkalnio bent vienas pozityvus straipsnis.Kiek teko skaityti visur tik kritika negatyvas ir visko menkinimas.Zmogelu atsigrezk i save kaip tu atrodai kodel stengiesi visuose straipsniuise visus tik paniekinti.O tai reiskia paciam individui truksta .
1
0
na

pats laikas ponui pradėt sportuot, o ne pliurpt
2
0
vilnietė

vien pasižiūrėjus prekybcentriuose į Užkalnio koldūnus nupurto, ir kas juos gali pirkti, fui
5
0
Visi komentarai (8)

Daugiau naujienų