Visas pasaulio šalis apkeliavęs lietuvis Danas Pankevičius: iš karto susirgau kelionių liga Pereiti į pagrindinį turinį

Visas pasaulio šalis apkeliavęs lietuvis Danas Pankevičius: iš karto susirgau kelionių liga

2025-04-30 23:00

Danas Pankevičius – žmogus, kurio gyvenimas neįsivaizduojamas be kelionių. Šis keliautojas, kuris vienintelis Lietuvoje net yra pelnęs rekordą, aplankė 195 pasaulio šalis, ne tik gerai žinomas, bet ir labiausiai nutolusias pasaulio vietas. Vyras pasakojo apie savo patirtį, susitikimus su egzotiškomis genčių bendruomenėmis, pavojingas situacijas bei iššūkius, su kuriais susiduria pasaulio keliautojai.

Visas pasaulio šalis apkeliavęs lietuvis Danas Pankevičius.

Aistra keliauti užgimė netikėtai

D. Pankevičiaus gyvenimo kelionės prasidėjo visai netikėtai. Iki pirmosios kelionės jis pasakoja nė nesvajojęs apie pasaulio tyrinėjimą. Tačiau viena istorija pakeitė viską.

Prieš 26 metus keliautojas laikraštyje perskaitė apie vaikiną, kuris traukiniu nuvažiavo iki Pekino, ir pats užsidegė ta pačia idėja, norėdamas atkartoti nepažįstamojo kelią. Visgi, planuojant maršrutas kiek pasikeitė – Danas skrido į Singapūrą ir iš ten pasiekė Lietuvą, keliaudamas tik sausuma. Tai buvo jo pirmoji kelionė – ganėtinai ilga ir tolima. Po jos vyras nebenorėjo sustoti, jis suprato, kad kelionės taps jo gyvenimo dalimi.

„Apie tai, kad galėsiu apkeliauti visą pasaulį, tikrai nesvajojau, nes man tai atrodė, galbūt, net neįmanoma tuo laiku. Bet taip, aš iš karto susirgau kelionių liga. Ir po pusmečio grįžęs namo, iš Singapūro sausuma, aš nusprendžiau už dviejų mėnesių vėl leistis į kelią, bet jau šį kartą – pusei metų į Indiją. Ir tos kelionės niekada daugiau nebesustojo, jos tęsiasi iki dabar“, – prisiminė keliautojas.

Pasaulis – nuolatinis atradimas

Daugybę metų keliaudamas Danas aplankė ne tik populiariausias pasaulio vietas, bet ir nuvyko į tuos kampelius, kur turistai retai užsuka. Viena tokių vietų – Antarktida. Tiesa, žmonės dažnai Dano klausia, kas įdomaus Antarktidoje? Galvoja, kad ten tik ledkalniai. Bet iš tikrųjų, Danas pasakoja, kad tai vieta, turinti labai turtingą fauną – sausumoje akį traukia ruonių, pingvinų kolonijos, o po vandeniu gausu rajų, banginių.

Pingvinų kolonija Antarktidoje. D. Pankevičiaus nuotr.

Kitas išskirtinis ir visiškai priešingas regionas, kurį tyrinėjo keliautojas – Pietų Sudanas. Ten Danas laiką leido genčių bendruomenėse, kurios, pasak jo, yra mažiausiai lankomos visoje Afrikoje, o ir gyvena labai tradiciškai.

„Gentys gyvena taip, kaip gyveno ir prieš tūkstančius metų, mažai kas ten pasikeitę, civilizacija jų labai, labai mažai pasiekė“, – pasakojo keliautojas.

Tiesa, keliaujant po tokias vietas, reikia daug patirties ir žinių apie vietines tradicijas. Danas pasakojo, kad vykstant į Afriką, pas ten gyvenančias gentis, yra svarbu žinoti, kaip tinkamai prie jų prieiti – dovanų ir atvirumo dėka jis sugebėjo susidraugauti su vietos gyventojais ir gauti galimybę apsistoti kaimuose bei dalyvauti kasdienėse jų veiklose.

Keliautojas atskleidė, kokias dovanas dažniausiai veža Afrikos gentims:  kukurūzų miltų, sorgų kruopų maišai, aliejus, druska, cukrus. Vietiniai taip pat prašo pomidorų pastos bei tabako.

Pietų Sudane gyvenanti vietinė gentis. D. Pankevičiaus nuotr.

„Kai susidraugauji, tuomet tu tampi vienas jų ir tavimi tikrai pasirūpins, niekada alkano nepaliks, leis apsistoti jų kaime ir tiesiog daryti tokius pat dalykus, ką ir jie daro – ar eiti į medžioklę, ar gyvulius ganyti. Bet jeigu žmogus patirties neturi, tai tikrai gali būti sudėtinga. Pavyzdžiui, susikalbėti mums žinomomis kalbomis tikrai negalėsite, nes gentys turi savo kalbas. Aš dažniausiai kalbuosi rankų gestų pagalba, tai yra mano dažniausiai naudojama kalba gentyse“, – dalijosi D. Pankevičius.

Kelionės – ir pavojai, ir atradimai

Kelionės, žinoma, neapsieina be pavojų. Danas neslepia, kad keliaudamas ne kartą pateko į pavojingas situacijas, ypač tuose regionuose, kur vyko kariniai konfliktai. Jis pasakoja apie karo zonas, kuriose teko matyti minų sprogimus, susišaudymus.

„Nerekomenduočiau keliauti po Afrikos valstybes kai yra priešrinkiminis laikotarpis, tuomet būna daug visokiausių neramumų, o ypač didmiesčiuose, – įspėjo keliautojas. – Vieno tokio neramumo metu pamačiau pašautą žmogų, pati policija tai padarė, bandydama išskirti žmones – vieni palaikė vieną kandidatą į prezidentus, kiti – kitą, žmonės apsipyko ir prasidėjo riaušės“.

Ne mažiau pavojingos yra egzotinės ligos, kurios neretai – mirtinos. Maliarija, Dengė, Čikungunija – šias ir kitas ligas platina vietiniai uodai, nuo pastarųjų ligų apsisaugoti itin sudėtinga, nes skiepų – nėra. Danas savo kelionėse visada laikosi atsargumo priemonių: naudojasi purškikliais, miega po tinklais, saugančiais nuo uodų, ir stengiasi vengti pavojingų vietų.

Mano didžiausias priešas gamtoje – uodas.

Keliautojas neslepia: „Mano didžiausias priešas gamtoje – uodas. Uodai platina daug visokiausių ligų – nuo kai kurių yra skiepai, o kalbant apie kitas, galime imtis tik prevencijos“.

Skonio ribas peržengiantys nuotykiai

D. Pankevičius pripažįsta – jis nėra tas, kuris dėl vieno patiekalo krautų lagaminus, tačiau jo ragautų skonių žemėlapis gerokai peržengia įprasto restorano ribas. Keliaudamas po atokiausias pasaulio džiungles ir gyvendamas medžiotojų gentyse, Danas ragavo visko – nuo milžiniškų kirminų iki pitonų, dygliakiaulių ir net beždžionių.

„Jie valgo viską, kas juda“, – sakė jis, prisimindamas, kaip gentys, neaugindamos nei savo daržovių, nei gyvulių, kliaujasi tuo, ką duoda gamta.

Papua Naujosios Gvinėjos genties nariai, įsiamžinę kartu su keliautoju. D. Pankevičiaus nuotr.

Įprastų patiekalų čia nėra – viskas, kas pasitaiko po ranka, tampa vakariene.

„Labiausiai mane šokiruodavo tas laukinių gyvūnų valgymas, kai kuriose vietose net būdavo patiektas tas kažkoks gyvis pašvinkęs, su kailiu verdamas. Džiunglėse nėra jokios elektros, nėra šaldytuvų, tai kai žmonės pasigauna kažką, o dideliame karštyje maistas, jų sugautas laimikis, greit sugenda, – jie viską valgo. Būdavo taip, kad į tą pusę, atrodo, net pasižiūrėti negali, bet na kiek gi galėsi be maisto išbūti? Tris dienas, keturias? Jau penktą dieną pats ateisi ir paprašysi, kad duotų bet ką“, – neslėpė vyras.

Džiunglių virtuvė – tai išgyvenimo ir prisitaikymo menas. Visgi, Danas pasakojo Afrikoje atradęs tikrą delikatesą – skėrius: „Aš juos labai mėgstu, tai turėdamas galimybę kažkur Afrikoje nusipirkti, aš būtinai pasiimu jų maišelį su savimi“.

Svajonės ir kelionių ateitis

Nepaisant iššūkių ir pavojų, Danas nenustoja keliauti ir planuoti naujų maršrutų. Artimiausiu metu jis keliaus į Ispaniją, kur norės aplankyti vietas, kuriose lankėsi prieš 20 metų, o po to išvyks į Siriją, Libaną ir Venesuelą.

Beveik visose šalyse esu pabuvęs po keletą kartų.

„Beveik visose šalyse esu pabuvęs po keletą kartų. <...> Aš naudoju išmaniąją programėlę, kurioje pasaulis sužymėtas į 1301 pasaulio regioną, tai šiai dienai jau daugiau nei pusė regionų – aplankyta. Dar tikrai yra kur keliauti ateityje“, – tikino jis.

Danas ragina visus, kurie svajoja apie keliones, nebijoti žengti pirmojo žingsnio. Keliautojas siūlo pradėti nuo paprastesnių kelionių, pavyzdžiui, po Europą, o tik vėliau žengti į kitus regionus. Pasak jo, susidūrus su kažkuo, per daug sudėtingu, žmogus gali išsigąsti ir kitą kartą nebesiryžti leistis į kelią.

„Apetitas bevalgant tiktai kils, tai tuomet jau galėtų būti koks kitas regionas – Pietryčių Azija. Labai daug egzotikos, nuostabiausi paplūdimiai, maistas. Na, o paskui jau galima rinktis ir kitus, šiek tiek sudėtingesnius kelionėms regionus, kaip Afrika“, – sakė D. Pankevičius.

„Mano patarimas būtų tiesiog išdrįsti – išdrįsti keliauti“, – ragino vyras.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra