Žygiai baidarėmis: keliautojui – džiaugsmas, gamtai – žala? | KaunoDiena.lt

ŽYGIAI BAIDARĖMIS: KELIAUTOJUI – DŽIAUGSMAS, GAMTAI – ŽALA?

  • 6

Nemaža dalis lietuvių neįsivaizduoja vasaros be žygių baidarėmis. Tačiau tradicine jau tapusi veikla neretai baigiasi nuostoliais – paskendusiais mobiliaisiais telefonais, laikrodžiais, akiniais, batais ar kitais daiktais. Gamtos apsaugos specialistai įspėja, kad vandens telkiniuose pamesti daiktai kenkia aplinkai.

Įvertinti rizikas

Įmonės „Pipiro baidarės“ atstovas Vilius Kareiva teigia, kad kiekvieną baidares besinuomojančią plaukikų grupę įspėja apie galimus pavojus.

„Žmonių saugumas jų pačių rankose, tačiau ir gelbėjimosi liemenes nori vilkėti ne visi. Visada patariame į baidarę neimti vertingų daiktų, o jei pasiima, susipakuoti juos į specialius maišelius, kurie nepraleidžia vandens ir neskęsta, akinius prisitvirtinti virvelėmis. Taip pat įspėjame, kaip plaukti saugiai ir kur gali būti srovių. Tačiau kasmet būna tas pats – kai kurie žmonės plaukdami baidarėmis apsiverčia, o daiktai peršlampa, paskęsta arba nuplaukia tolyn“, – pasakoja V.Kareiva.

Tokiu pat keliu į vandenį patenka ir buteliukai, skardinės, maisto pakuočių atliekos. Žmonės jas laiko baidarėje, tačiau šiai apvirtus kartu su vertingais daiktais į vandenį išplaukia ir šiukšlės.

Baidares pamėgusiems žmonėms V.Kareiva pataria įvertinti visas rizikas ir apsirūpinti gelbėjimosi liemenėmis, specialiais maišais, virvėmis.

Teršia aplinką

Gamintojų ir importuotojų asociacijos bei Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos atstovė Vitalija Sičiūnienė įvardija, kokią žalą gamtai padaro upėje ar ežere paskendęs mobilusis telefonas, išmanusis laikrodis, automobilio raktas su baterija ar kitas elektronikos prietaisas, kuris būna dažnas žygio baidarėmis palydovas.

„Vandenyje paskendus bet kokiam elektronikos prietaisui, ličio jonų ar paprastai baterijai į aplinką išsiskiria juose esantys sunkieji metalai – litis, cinkas ir kiti, – kai kurie iš jų itin pavojingi. Pavyzdžiui, švinas ar kadmis gali net pažeisti nervų sistemą ir smegenis. Taip pat gali išsiskirti rūgščių ir kitų kenksmingų, toksiškų, aplinką teršiančių medžiagų“, – teigia V.Sičiūnienė.

Vandenyje paskendus bet kokiam elektronikos prietaisui, ličio jonų ar paprastai baterijai į aplinką išsiskiria juose esantys sunkieji metalai.

Todėl mobiliuosius telefonus, išmaniuosius laikrodžius ir bet kuriuos kitus elektronikos prietaisus patariama saugoti, o jiems atitarnavus – atiduoti specializuotiems atliekų tvarkytojams.

Tvarus požiūris

Surasti artimiausią nebereikalingos elektronikos, buitinės technikos, baterijų, akumuliatorių priėmimo punktą galima projekto „Man rūpi rytojus“ interneto svetainėje www.manrupirytojus.lt.

Iš gyventojų surinkta nebereikalinga buitinė technika ir elektronikos prietaisai pirmiausiai testuojami. Tinkamus bandoma prikelti naujam gyvenimui ir padovanoti tiems, kam jų reikia labiausiai.

Jeigu senos elektronikos ir technikos suremontuoti nepavyks, tada įrenginiai bus perdirbami, kad vertingas medžiagas būtų galima panaudoti dar kartą. Elektronikos prietaisams pagaminti reikia daug įvairių žaliavų: metalų, plastmasės, gumos, stiklo, puslaidininkių, tepalų, dujų, taip pat aukštos vertės medžiagų – aukso, sidabro, vario ar platinos, beveik visas šias medžiagas galima panaudoti pakartotinai.

Rašyti komentarą
Komentarai (6)

No kur tavo

šūdas nubėga,domėjaisi?

top guard

o kad visi poilsiautojai šika ir myža Baltijos jūroje-tai tada gamtos neteršia??

Eik pamiegot,durniau,

laduškas prsitrynsi,kiekviename straipsnelyje bešykaliodamas
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS