Kad tik nebūtų grąžinti, migrantai rizikuoja eidami basi: keliems jau amputuotos kojos | KaunoDiena.lt

KAD TIK NEBŪTŲ GRĄŽINTI, MIGRANTAI RIZIKUOJA EIDAMI BASI: KELIEMS JAU AMPUTUOTOS KOJOS

  • 0

Iš Baltarusijos miškų dabar tokie vaizdai – migrantai į Lietuvą eina per sniegą basi nušalusiomis ar lūžusiomis kojomis, kviečiami medikai. Tokie vaizdai smarkiai sukrečiantys. Koks likimas laukia iš Baltarusijos čia stumiamų migrantų, pasakojama LNK reportaže. 

„Nustatė pakankamai rimtus sveikatos sutrikimus. Buvo tokie tik devyni atvejai, – kalbėjo Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vado pavaduotojas Rimantas Petrauskas. – Kai mūsų pareigūnai vienaip ar kitaip reagavo, tokių atvejų pasitaikė ir daugiau.“

Dviem migrantams kojos buvo amputuotos. Vienas iš Baltarusijos atėjo lūžusia koja.

„Paskui buvo rimtos pasekmės. Ir žmogaus kojos medikams nepavyko išgelbėti“, – konstatavo R. Petrauskas.

Kitas nušalusiomis kojomis sugebėjo pasiekti Vilniaus oro uostą, ketino skristi į Paryžių.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

„Paaiškėjo, kad vienas užsienietis buvo stipriai nušalęs kojas“, – sakė R. Petrauskas.

Pasieniečiai ir ministerija sako, kad tai nauja taktika. Tikimasi, kad pamačius nušalusias kojas, lietuviai bus priversti migrantus priimti. 

„Mūsų žiniomis, dedamos pastangos iš Baltarusijos pusės tuos žmones išlaikyti prie sienos. Jie yra nepaleidžiami, juolab kad jie nėra prisitaikę prie tokių klimatinių sąlygų“, – sakė Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.

Anot ministerijos, basos kojos nebus pagrindas miškais neteisėtai patekti į Europą.

„Pareigūnų veiksmų algoritmas nesikeičia. Ir tai, kad asmenys atvyksta prie mūsų sienos basomis, nebus priežastis juos įleisti“, – sakė A. Bilotaitė.

Net ligoninėje gydomi ir pasveikę migrantai greičiausiai bus grąžinti į Baltarusiją.

Tai, kad asmenys atvyksta prie mūsų sienos basomis, nebus priežastis juos įleisti.

 

„Pareigūnai turi teisę kiekvieną atvejį įvertinti individualiai“, – komentavo Vidaus reikalų ministrė.

Jei reikia, pasieniečiai migrantus prieš išsiųsdami atgal aprengia. Europos Sąjungos lėšomis nupirkta drabužių.

„Valstybės sienos apsaugos tarnyba yra nupirkusi apie tūkstantį naujų drabužių paketų. Į jį įeina du   komplektai džemperių, šilta žieminė striukė, kelnės, pirštinės, šiltos kojinės. Taip pat – apatiniai rūbai, žieminiai, nuo drėgmės apsaugoti batai ir kt. Vieno komplekto kaina – apie 100 eurų. Taip pat yra paruošti apie šešiasdešimt komplektų šiltų žieminių drabužių vaikams. Štai – tokios striukės, pirštinės, kepurės, kelnės, kojinės, apatiniai drabužiai, megztiniai, batai. Taip pat tiek suaugusieji, tiek vaikai gauna nuo drėgmės ir lietaus apsaugotus lietpalčius“, – demonstravo drabužius žurnalistas Gedas Salyga.

Visiems apgręžiamiems migrantams duodama maisto, vandens, higienos priemonių. Ministerija ragina Jungtines Tautas, kitas organizacijas atkreipti dėmesį į baltarusių veiksmus su migrantais.

„Jie ten yra sąmoningai laikomi, neišleidžiami. Tikrai labai tikimės ir tarptautinių nevyriausybinių organizacijų dėmesio, nes problemos, akivaizdu, yra Baltarusijos pusėje“, – savo pranešime konstatavo A. Bilotaitė.

Lietuva siūlys įvesti naujas sankcijas Baltarusijai.

„Tikrai kelsime šį klausimą. Tai – dar vienas skyrius į grubių žmogaus teisių pažeidimus“, – sakė užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.

Šimtais gaudomi ir neteisėtų migrantų gabentojai, padedantys sprukti nuo pasieniečių. Šiemet iki lapkričio pradėti 155 ikiteisminiai tyrimai dėl neteisėto žmonių gabenimo.

„Tai – ir Ukrainos piliečiai, yra ir turkų, sirų“, – sakė   R. Petrauskas.

Baltarusiai nuolat gadina Lietuvos pastatytus barjerus. Pasieniečių vertinimais, baltarusių pareigūnų prie Lietuvos sienos padaugėjo dvigubai. O migrantų centruose liko tik 250 migrantų. Visi kiti pasibaigus sulaikymo terminui patraukė į Vakarus. Teoriškai kitose šalyse sulaikyti migrantai turėtų būti grąžinti Lietuvai, bet tokių atvejų dar nebuvo. 

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS