G. Landsbergis: embargas Rusijos naftai ir dujoms turi būti įvestas nedelsiant | KaunoDiena.lt

G. LANDSBERGIS: EMBARGAS RUSIJOS NAFTAI IR DUJOMS TURI BŪTI ĮVESTAS NEDELSIANT

Sankcijos Rusijai, susijusios su naftos ir dujų embargu, turi būti įvestos nedelsiant, teigia Lietuvos ir Ispanijos užsienio reikalų ministrai.

Apie tai po susitikimo Užsienio reikalų ministerijoje Vilniuje per spaudos konferenciją kalbėjo užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis ir Lietuvoje viešintis Ispanijos užsienio reikalų ministras Jose Manuelis Albaresas (Chose Manuelis Albaresas).

„Jau keletą savaičių vyksta diskusija dėl poreikio paskelbti embargą Rusijos naftai ir dujoms. Čia mūsų nuomonė, tiek Lietuvos, tiek Ispanijos pozicijos, sutampa, kad tai turi būti padaryta nedelsiant“, – sakė Gabrielius Landsbergis.

„Ispanija yra visiškai įsipareigojusi ginti mūsų vertybes ir saugoti NATO rytinį flangą, dėl to aktyviai dalyvaujame Baltijos erdvės oro policijos operacijoje su aštuoniais F-18 naikintuvais, kurie dislokuoti Šiauliuose ir kuriuos aplankysiu šiandien“, – sakė Ispanijos užsienio reikalų ministras.

„Mes abu sutinkame, kad turime palaikyti spaudimą Rusijai, tarptautinės bendruomenės įvestos sankcijos jau turi įtakos Rusijos ekonomikai“, – sakė jis.

Paklaustas, ar tiki, jog Europos Sąjunga artimiausiu metu priims sankcijas dėl Rusijos naftos, Ispanijos ministras teigė, jog Ispanija jas ketina palaikyti.

Mes abu sutinkame, kad turime palaikyti spaudimą Rusijai, tarptautinės bendruomenės įvestos sankcijos jau turi įtakos Rusijos ekonomikai.

„Žinoma, mes palaikysime, taip, kaip ir iki šiol palaikėme, naują sankcijų paketą, nes mes norime padaryti viską, kas įmanoma, siekiant sumažinti Rusijos karines pastangas šiame neteisingame kare Ukrainoje“, – teigė J. M. Albaresas.

„Bet mes suprantame, kad ne visos valstybės turi vienodą pažeidžiamumą, vienodus ryšius su Rusija, ir mes taip pat labai norime išlaikyti vienybę Europos Sąjungoje“, – pridūrė jis.

Rusijai sustabdžius dujų tiekimą Lenkijai ir Bulgarijai, Ispanijos diplomatijos vadovas akcentavo, kad Ispanija laikosi bendros Europos Sąjungos pozicijos, jog „dujų, kaip politinio ginklo, naudojimas yra visiškai nepriimtinas“. Anot jo, tokius Rusijos veiksmus galima prilyginti kone karinei atakai.

„Tai taip pat yra būdas smogti, grasinti valstybėms, kaip tai daroma veikiant karinėms pajėgoms. Tam reikia europinio atsako. Aš visiškai sutinku su savo draugu Gabrieliumi – turime palaikyti vienybę. Tai – geriausia gynyba, kuria galime paremti Ukrainą ir apginti Europos Sąjungą, europines vertybes“, – sakė J. M. Albaresas.

Pasak jo, Europa turėtų greičiau stiprinti dujotiekių jungtis tarp valstybių, kad būtų galima išnaudoti suskystintų dujų tiekimo pajėgumus. Pasak jo, tai įgyvendinus, Ispanija suskystintomis dujomis galėtų aprūpinti „beveik pusę Europos Sąjungos“. 

„Jei užbaigsime jungtis, mes galėsime padėti kitoms šalims, o kitos šalys – padėti mums. Turime išvengti šių spąstų“, – kalbėjo jis.

Rusija neabejotinai išbando ES vienybę ir solidarumą

Užsienio reikalų ministras G. Landsbergis teigia, kad Rusija, nutraukdama dujų tiekimą Lenkijai ir Bulgarijai, neabejotinai tikrina Europos Sąjungos vienybę ir solidarumą. Todėl, ministras pažymi, būtina užtikrinti, kad šalys partnerės nemėgintų derėtis su Kremliumi dėl apmokėjimo už rusišką naftą ir dujas dar prieš įsigaliojant sankcijoms.

URM nuotr.

„Manau, kad Rusija neabejotinai išbando Europos Sąjungos vienybę ir solidarumą. Jie rodo, kad kai kurios šalys gali būti nubaustos ir išskirtos iš visos Sąjungos, turime Lenkijos ir Bulgarijos pavyzdžius. Ir mes privalome išlaikyti šį testą“, – po susitikimo su Ispanijos užsienio reikalų ministru žurnalistams teigė G. Landsbergis.

G. Landsbergis tikisi, kad Europos Sąjungos valstybės nemėgins derėtis su Kremliumi dėl apmokėjimo už rusišką naftą ir dujas dar iki sankcijų įsigaliojimo.

Turime parodyti vienybę ir jėgą bei labai aiškiai pasakyti Putinui, kad vienybė nesugrius.

„Turime parodyti vienybę ir jėgą bei labai aiškiai pasakyti Putinui, kad vienybė nesugrius. Ir aš manau, kad Europos Komisija yra labai gera vieta parodyti tą vienybę. Ursula von der Leyen vakar tvirtai pareiškė, kad atsakymas yra ruošiamas. Tikimės, kad šis atsakymas padės išspręsti apmokėjimo klausimą. O iki to momento, kai sankcijos naftai ir dujoms neleis atlikti jokių mokėjimų, turime užtikrinti, kad nė viena šalis negalėtų rasti patogesnio būdo, kaip derėtis su Rusija dėl sąlygų. Ir tai būtų Europos politika“, – teigė ministas.

Be to, G. Landsbergio teigimu, tikėtina, kad šeštasis sankcijų paketas neužtikrins staigaus dujų atsisakymo, tačiau, anot jo, sankcijomis bus parodyta, kad Europos Sąjunga reaguoja į Kremliaus veiksmus ir imasi atitinkamų priemonių.

„O vėliau – pasiūlymas dėl šeštojo paketo. Ir aš suprantu, kad tikriausiai tai, ką matysime, nebus staigus mechanizmas, bet vėlgi mes parodysime, kad rimtai žiūrime į šeštąjį paketą ir iš tikrųjų tai darome“, – pridūrė jis.

ELTA primena, kad praėjusį mėnesį prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad Rusija nebepriims mokėjimų kita valiuta nei rublis, taip keršydama už Vakarų ekonomines sankcijas Maskvai dėl jos invazijos į Ukrainą.

U. von der Leyen perspėjo ES importuotojus, kad, jei tiekimo sutartyje nenumatyti mokėjimai rubliais, paklusdami Kremliaus reikalavimui ir mokėdami rubliais pažeis sankcijas.

 

GALERIJA

  • G. Landsbergis: embargas Rusijos naftai ir dujoms turi būti įvestas nedelsiant
  • G. Landsbergis: embargas Rusijos naftai ir dujoms turi būti įvestas nedelsiant
  • G. Landsbergis: embargas Rusijos naftai ir dujoms turi būti įvestas nedelsiant
  • G. Landsbergis: embargas Rusijos naftai ir dujoms turi būti įvestas nedelsiant
Gairės: Gabrielius Landsbergis, Rusijos nafta, Dujos, embargas, karas Ukrainoje
Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS