Trečiadienį jis Vilniuje susitiko su Baltarusijos demokratinių jėgų lydere Sviatlana Cichanouskaja bei pasveikino birželio pabaigoje išlaisvintą jos sutuoktinį Siarhejų Cichanouskį.
Per susitikimą kalbėta apie prieš porą savaičių įvykusį 14 politinių kalinių išlaisvinimą.
Anot Užsienio reikalų ministerijos (URM) pranešimo, Sviatlana ir Siarhejus Cichanouskiai padėkojo Lietuvai už principingą poziciją, kuri prisidėjo prie pastarojo politinio kalinių išlaisvinimo bei stiprinant Vakarų politinio spaudimo priemones Baltarusijai.
„Laisva, demokratiška, žmogaus teises gerbianti kaimyninė Baltarusija – kertinis Lietuvos interesas“, – pabrėžė ministras.
Pasak K. Budrio, „kol kaimyninėje šalyje šeimininkauja valdžią uzurpavęs nusikalstamas režimas, būtina užtikrinti saugumą Lietuvoje prieglobstį radusioms Baltarusijos demokratinėms jėgoms bei jų šeimoms“.
Lietuvos diplomatijos vadovas pažymėjo, kad, nors S. Cichanouskio paleidimas yra reikšmingas žingsnis, suteikiantis vilties visiems neteisingai persekiojamiems disidentams, būtina tęsti kovą dėl besąlyginio visų politinių kalinių išlaisvinimo.
Baltarusijos žmogaus teisių gynėjų duomenimis, daugiau nei 1170 politinių kalinių šiuo metu neteisėtai kalinami Baltarusijos kalėjimuose, be to, tikras jų skaičius gali būti kelis kartus didesnis.
„Lietuva ragina tarptautinę bendruomenę stiprinti sankcijas ir spaudimą Baltarusijos režimui, kol visi politiniai kaliniai bus paleisti ir prasidės realios demokratinės reformos, taip pat kol šis režimas nutrauks savo paramą Kremliaus režimui, vykdančiam agresiją prieš Ukrainą ir jos žmones“, – teigiama URM pranešime.
BNS rašė, kad 46-erių S. Cichanouskis kalėjime praleido daugiau nei penkerius metus.
Jis planavo kelti savo kandidatūrą 2020-ųjų rugpjūčio rinkimuose ir dėl prezidento posto varžytis su paskutiniu Europos diktatoriumi vadinamu Aliaksandru Lukašenka, tačiau likus kelioms savaitėms iki balsavimo buvo suimtas. Jo vietą rinkimuose užėmė žmona Sviatlana, kuri politikoje tuomet buvo naujokė.
Baltarusijos teismai S. Cichanouskį 2021 metais nuteisė 18 metų kalėti už „riaušių organizavimą“ ir „neapykantos kurstymą“, o vėliau – dar 18 mėnesių už „nepaklusnumą“.
Baltarusija, kurią nuo 1994 metų valdo A. Lukašenka, yra uždraudusi visus opozicijos judėjimus ir yra vienintelė Europos šalis, kurioje tebegalioja mirties bausmė.
(be temos)