„Sekmadienį be kovos krito Kabulas, Afganistano prezidentas Ashraf Ghani pabėgo iš šalies. Visas Afganistanas jau Talibano kontrolėje. Islamistai kovotojai šiuo metu leidžia visiems, kas nori, palikti šalį, skelbiama apie visuotinę amnestiją. Kol kas neaišku, ar šio pažado bus laikomasi praktikoje. Buvusios valdžios griūtis įvyko taip sparčiai, kad Kabulo tarptautiniame oro uoste dar vykdomos Vakarų diplomatų ir patarėjų evakuacijos operacijos. Netrukus bus paskelbtas Islamo Emiratas ir įvesta Šariato teisė“, – rašo politikas.
Pasak L. Kasčiūno, manoma, kad Talibano valdžia sulauks tarptautinio pripažinimo iš Pakistano, Kinijos, Rusijos ir kitų valstybių, su kuriomis jau kuris laikas vyko derybos ir susitikimai.
Dabartinė situacija komplikuoja ir nelegalių migrantų afganų grąžinimą į Afganistaną.
„Po dvidešimt metų pertraukos Talibano sugrįžimas į valdžią beveik 40 milijonų gyventojų turinčiame Afganistane kelia daug grėsmių: nuo galimybės prieglobstį rasti islamiškojo terorizmo grupuotėms iki didelių migracijos srautų, nors Talibanas tarptautinę bendruomenę viešai ir tikina šįkart esantis kitoks. Ryškus migracijos srautų padidėjimas galimas ypač šiame režimų pasikeitimo etape. Kaip ir nelegalių migrantų be dokumentų melagingas savęs priskyrimas afganistaniečiams, neva persekiojamiems talibų. Dabartinė situacija komplikuoja ir nelegalių migrantų afganų grąžinimą į Afganistaną“, – teigia L. Kasčiūnas.
Jo teigimu, nelegaliais migrantais gali pasinaudoti Baltarusijos režimas.
„Nors šiuo metu afganų migracijos srautai Lietuvą iš esmės aplenkdavo (afganai juda per Pietų Europą) turint galvoje Baltarusijos režimo veiksmus instrumentalizuojant migraciją prieš Lietuvą, reikia papildomai įvertinti šią grėsmę. Ypač atsižvelgiant į tai, kad Lukašenkos režimas jau bandė (tiesa, nesėkmingai) sukurti kelią migrantams į Lietuvą iš kaimyninio Pakistano“, – perspėja politikas.
Anot L. Kasčiūno, geriausiai nelegalią migraciją stabdo barjerai.
„Ten, kur susiduria su kliūtimis, su veiksminga sienos apsauga, nelegalai ir nebeina. Ieško kitų kelių arba vietų. Tai rodo, kad dabartinę sustiprintą sienos apsaugą reikia tęsti, ypač skubinti fizinio barjero statybą su Baltarusija, nes didesnis nestabilumas ir toli nuo mūsų gali greitai turėti pavojingas pasekmes mūsų saugiai valstybei“, – rašo politikas.
Primename, kad Talibanas pirmadienį kontroliuoja Afganistaną, iš šalies pabėgusiam prezidentui Ashrafui Ghani (Ašrafui Ganiui) pripažinus, kad sukilėliai laimėjo 20 metų karą.
Tūkstančiai žmonių pirmadienį bandė pabėgti iš Kabulo baimindamiesi, kad islamistai vėl įves brutalų šariato režimą, panašų į gyvavusį per jų ankstesnį valdymą 1996–2001 metais, o oro uoste, kur susirinko minios žmonių, tvyrojo chaosas.
A. Ghani iš Afganistano pabėgo sekmadienį, kai sukilėliai apsupo Kabulą, o Talibanas paskelbė galutinę karinę pergalę prieš vyriausybę, iškovotą vos per 10 dienų.
Talibai žaibiškai užiminėjo šalies regionus ir provincijų sostines, vyriausybės pajėgoms menkai tesipriešinant be JAV karinio palaikymo. Jungtinės Valstijos baigia išvesti iš Afganistano paskutines savo pajėgas, kaip numatyta pagal prezidento Joe Bideno (Džo Baideno) planą – iki rugpjūčio 31 dienos užbaigti ilgiausią Amerikos karą.
Naujausi komentarai