Kubilius apie Rusijos ir JAV derybas: Putinui standartinė diplomatija neveikia Pereiti į pagrindinį turinį

Kubilius apie Rusijos ir JAV derybas: Putinui standartinė diplomatija neveikia

2025-07-17 16:13

Jungtinių Valstijų (JAV) sprendimas perduoti ginklus Ukrainai per Europos šalis žymi naują Vakarų strategijos etapą, kariaujant su Rusija. Europos Komisijos narys Andrius Kubilius sakė, kad tai ne tik svarbus lūžis JAV politikoje, bet ir signalas, kad diplomatinės priemonės su Kremliumi neveikia.

Andrius Kubilius
Andrius Kubilius / S. Lisausko / BNS, Reuters nuotr.

Europos Komisijos narys A. Kubilius pakomentavo susitarimą.

– Ar aišku, kaip veiks mechanizmas, dėl kurio sutarta Europoje ir Jungtinėse Valstijose, perduodant ginklus?

– Detalių tikrai nežinau, bet bet kuriuo atveju, manau, kad tai svarbus sutarimas – arba Jungtinių Valstijų prezidento Donaldo Trumpo sprendimas, nes jis rodo, kad prezidentas suprato ar išmoko vieną pamoką: su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu standartinė diplomatija neveikia. Iš tiesų, reikalinga aiški galia Ukrainos pusėje, reikia paremti Ukrainą, kad galėtume pasiekti taiką. Pasiekimas D. Trumpo požiūriu yra labai svarbus. Tikriausiai tokias išvadas jau seniai esame padarę, kad derybos su V. Putinu nėra tas kelias, kuriuo galima kažko pasiekti. Bet tai, kad tokias išvadas padarė D. Trumpas ir jo administracija – svarbu.

– Ar žinote, kokia ginkluotė galės keliauti į Ukrainą? Daug kalbama apie „Patriot“ sistemas. Pats D. Trumpas užsiminė, kad Europoje yra septyniolika niekam nereikalingų tokių sistemų. Bet ar žinoma daugiau apie kitas? Ar jomis bus galima šaudyti toliau nei 300 kilometrų?

– Turiu nuvilti – detalių nežinau. Europos Sąjunga pati ginklų neteikia Ukrainai, ginklus ir karinę paramą teikia šalys narės. Parama iki šiol buvo labai svarbi, o kaip ji toliau tęsis ir kokie ginklai bus tiekiami, kokius ginklus leis tiekti Ukrainai JAV administracija – pamatysime. Bet faktas, kurį turime žinoti, yra tas, kad ligšiolinė parama tiek ES, tiek JAV per metus siekia po 20 mlrd. dolerių ar eurų. Tai buvo apie 0,1 proc. mūsų bendrojo vidaus produkto (BVP) – tiek ES, tiek JAV. Tie 0,1 proc. nėra nulis, bet ir nėra tai, kas būtų labai reikšminga. Todėl manau, kad paramą reikia didinti – ir ES yra pasiruošusi.

Andrius Kubilius

– Yra dar vienas dalykas, kuris turbūt yra D. Trumpo sprendimo dalis, apie kurią jau užsiminėte. Jis tikisi pasodinti V. Putiną prie derybų stalo dėl taikos, paliaubų, bet jei to nebus po 50 dienų – rugsėjo mėnesį – JAV įves antrines sankcijas toms šalims, kurios perka rusiškas žaliavas – dujas, naftą. Ar Europoje yra tokių šalių? Ar kalbama, kaip joms reikėtų atsijungti nuo šių žaliavų?

– Tai buvo svarstoma pakankamai seniai. ES prieš gerą mėnesį patvirtino visą planą, kaip bus galutinai atsijungiama. Noriu priminti, kad atsijungėme patys – be raginimų, pakankamai seniai ir net nesulaukdami ES paramos. Tai priklauso nuo šalių politinės valios. Dabar, kas laukia tokių šalių, kaip Slovakija, Vengrija – jei D. Trumpo planas bus įgyvendintas, pamatysime. Bet svarbiausia tai, kad tokios sankcijos gali pakeisti didelių rinkų, kaip Indija, Kinija elgesį, perkant Rusijos naftą ar dujas – tai gali stipriai paveikti Rusijos galimybes toliau tęsti karą.

– Ar tikitės, kad Indija ir Kinija spaus V. Putiną nutraukti karinius veiksmus Ukrainoje?

– Užteks, kad jos nustos pirkti iš Rusijos dujas ir naftą, nes, kiek suprantu, tarifai, kuriais grasina D. Trumpas toms valstybėms, kurios perka rusiškas dujas ar naftą, gali paliesti didelius finansinius srautus, reikšmingas prekybines apimtis. Todėl tikėtina, kad toms šalims toliau pirkti Rusijos naftą ar dujas tikrai neapsimokės. Taip galima tikėtis nemažų poslinkių. O kas gali įtikinti Rusiją – ar tiesioginiai Kinijos, Indijos politiniai įtikinėjimai, ar tas faktas, kad jos nebepirks – tai labiau būčiau linkęs dėmesį kreipti į antrąją priežastį. 

– Jau turbūt girdėjote reakciją iš Maskvos. Kremlius tikėjosi daug griežtesnių sankcijų arba kad sankcijos įsigalios daug greičiau nei per 50 dienų. Ar 50 dienų – ne per ilgas laikotarpis?

– Rusijos reakciją vertinčiau kaip parodomąją, kad jiems nesvarbu, ką pasakė D. Trumpas. Ta parodomoji pozicija rodo, kad Rusijai tai yra skausminga. Lygiai taip pat sureagavo ir Kinijos vyriausybė. Reikia spėti, kad ir jai tokia bausmė atrodo reikšminga, nes ji pradėjo raginti siekti taikos ir derybų diplomatiniu keliu, kas iki šiol visiškai neveikė.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

– Yra susitarimas, kad JAV parduos ginklus, Europa galės juos perduoti. Ką jūs norite padaryti – užkurti europinę ginklų pramonę, kad čia kurtųsi gamyklos, būtų daugiau gaminama? Ar šie procesai neprieštarauja vienas kitam? Gal jums nepavyks pasiekti to, ko siekėte, nes Europa susitarė su JAV ir ginklų bus?

– Yra keli dalykai. Vienas – yra tokių ginklų, kurių Europa negamina. „Patriot“ sistemos yra unikalios – tai pripažįsta visas pasaulis. Ukrainai kaip tik šiandien priešlėktuvinės, priešraketinės gynybos ypatingai reikia. Todėl tai, kad susitarta pirkti ir JAV sutinka parduoti – tai svarbus žingsnis į priekį. Bet iš kitos pusės – yra ginklų, kuriuos gamina Europa ir jie tiekiami Ukrainai. Taip pat yra ginklų, kuriuos pati Ukraina pasigamina. Man atrodo, kad svarbu, jog Europa išnaudotų būtent šias galimybes – paremti, finansuoti Ukrainos pramonę ir tiekti ginklus, kuriuos gamina Ukraina. Tam padeda mūsų sukurtas instrumentas – SAFE paskolos.