„Dabar esantis teisinis partnerystės neapibrėžtumas, Konstitucinio Teismo (KT) sprendimas bei asmenų, norinčių apibrėžti savo santykius lyčiai neutralios partnerystės būdu, dabartinė padėtis įpareigoja Seimą priimti įstatymų pakeitimus, apibrėžiančius partnerystės instituto gaires“, – rašoma ŽTK parengto klausimyno pradžioje.
Parlamentarų prašoma atsakyti į klausimus, susijusius partnerystės sudarymo bei įregistravimo principais, tvarka, pavardės keitimu bei turimo turto tvarkymu.
Taip pat Seimo narių prašoma išreikšti savo nuomonę apie tai, kaip civilinės partnerystės sudarymo atveju turėtų būti tvarkomi partnerių finansai, jiems skiriamų išmokų, paveldėjimo, socialinio aprūpinimo aspektai.
Be to, klausiama, kaip partnerystę sudariusių asmenų vaikams turėtų būti taikoma tėvystės prezumpcija, kokia tokiais atvejais turėtų būti įsivaikinimo tvarka.
„Pateikti klausimai yra įrankis suformuoti Seimo 2025 m. rudens sesijoje į Seimo salę ateisiantį įstatymo projektą, kuriuo Seimas įgyvendintų tiek Konstitucinio Teismo sprendimą, tiek stabilų ir nuoseklų partnerystės instituto funkcionavimą“, – nurodoma klausimyne.
Įstatymo projektą, remiantis parlamentarų išsakyta nuomone, ketina paruošti Teisingumo ministerija. Jį parlamentui planuojama pateikti rudens sesijos metu.
Parlamentarų atsakymų į klausimus tikimasi sulaukti iki šių metų rugpjūčio 1 d.
ELTA primena, kad balandžio mėnesį KT konstatavo – tai, jog Lietuvoje nėra įteisinta tos pačios lyties asmenų partnerystė, prieštarauja pagrindiniam valstybės įstatymui. KT taip pat prieštaraujančiu Konstitucijai paskelbė Civilinio kodekso (CK) straipsnį, pagal kurį partnerystę galima sudaryti tik tarp vyro ir moters.
Šiuo metu CK įtvirtintas bendro gyvenimo nesudarius santuokos – partnerystės – institutas, tačiau kartu numatyta, kad partnerystė turėtų būti reglamentuota atskiru įstatymu. Pastarasis Lietuvoje nėra priimtas daugiau nei 20 metų. Tokią situaciją KT įvertino kaip netoleruotiną ir diskriminacinę.
Teismas savo nutarime akcentavo, kad, atsižvelgiant į tai, poros dėl partnerystės įregistravimo gali kreiptis į teismus.
Praėjusios kadencijos Seimas bandė išspręsti partneriams aktualų klausimą, siūlydami Civilinės sąjungos įstatymo projektą. Klausimas yra įveikęs dvi stadijas Seime – trūksta paskutinio balsavimo.
(be temos)