Prezidento patarėjas: Seimas buvo įspėtas Pereiti į pagrindinį turinį

Prezidento patarėjas: Seimas buvo įspėtas

2025-07-01 11:37
BNS inf.

Seimui priėmus Baudžiamojo kodekso pataisas, atsisakant atsakomybės dėl neturtinės žalos už piktnaudžiavimą, prezidentas tokį įstatymą vetuotų, ir Seimas apie tai buvo įspėtas, teigia valstybės vadovo patarėjas Vaidas Augustinavičius.

Prezidento patarėjas: Seimas buvo įspėtas
Prezidento patarėjas: Seimas buvo įspėtas / V. Skaraičio / BNS nuotr.

„Ta iniciatyva, kuri ėjo Seime pastarosiomis savaitėmis, nei turinio prasme, nei formos prasme nebuvo priimtina prezidentui. Jeigu ji būtų buvus priimta vakar, ji būtų buvusi vetuota“, – antradienį „Žinių radijui“ sakė jis.

„Tai buvo iš anksto indikuota Seimo nariams, kad toks procesas yra nepriimtinas. Dėl to yra pozityvu, kad Seimas pasiėmė pauzę“, – pridūrė V. Augustinavičius.

Anot jo, kita vertus, bausmių adekvatumą reikia spręsti, nes pasitaiko neadekvačiai griežtų bausmių.

„Bet tai, kaip sprendžiama šiuo projektu, jį reikia gerokai patobulinti“, – tvirtino patarėjas.

BNS rašė, kad Seimas po svarstymo yra pritaręs Baudžiamojo kodekso pataisoms, kad valstybės tarnautojai ir jiems prilyginami asmenys už piktnaudžiavimą būtų baudžiami tik tuo atveju, jeigu padarytų didelę turtinę žalą.

Pagal projektą, didele turtine žala būtų laikoma ta, kurios dydis viršija 400 minimalaus gyvenimo lygio (MGL) dydžio sumą, bet neviršija 900 MGL dydžio sumos. Šiuo metu tai būtų nuo 20 tūkst. eurų iki 45 tūkst. eurų. Labai didelė turtinė žala prasidėtų nuo 900 MGL dydžio sumos.

Dabar galiojančiame Baudžiamajame kodekse kalbama apie didelę žalą, nenurodant, ar ji turtinė, ar neturtinė. Dėl to nėra nustatyta, kokia žala laikoma didele, vertinant ją eurais.

Visose „čekiukų“ bylose politikai, tarp kurių yra ir daug socialdemokratų, kaltinami ne tik turtinės žalos padarymu savivaldybei – ji dažniausiai siekia kelis tūkstančius eurų, bet ir didelės neturtinės žalos padarymu valstybei, nes buvo pakirstas pasitikėjimas valstybės institucija.

Minėtą projektą valdantieji socialdemokratai siekė priimti skubos tvarka paskutinę pavasario sesijos dieną, pirmadienį, tačiau dėl galimo procedūrinio pažeidimo klausimas išbrauktas iš darbotvarkės.

Pataisas kritikuoja ne tik opozicija, Seimo demokratai, bet ir teisėsauga. Jų teigimu, panaikinus atsakomybę už valstybei padarytą neturtinę žalą, dalis ikiteisminių tyrimų žlugs, jau nuteisti asmenys galės prašyti panaikinti bausmes.

Seimo teisininkai savo ruožtu įžvelgė galimą projekto prieštaravimą Konstitucijai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra