Ambasadorius Austrijoje į Lietuvą grįžo neapibrėžtam laikui (papildyta 10.20) | KaunoDiena.lt

AMBASADORIUS AUSTRIJOJE Į LIETUVĄ GRĮŽO NEAPIBRĖŽTAM LAIKUI (PAPILDYTA 10.20)

Iš Austrijos konsultacijoms atšauktas Lietuvos ambasadorius Giedrius Puodžiūnas tvirtina nežinąs, kada grįš į Vieną.

Trečiadienį G.Puodžiūnas, dalyvaudamas metiniame Lietuvos diplomatinių atstovų suvažiavime, paklaustas apie tai, kuriam laikui yra atšauktas iš Vienos, atsakė: „Tokiais atvejais klausimas nėra taip paprastai fiksuojamas. Šis mūsų sprendimas (ambasadoriaus atšaukimas konsultacijoms – red. past.) yra reakcija į susidariusią situaciją, išraiška mūsų nepasitenkinimo tuo, kas įvyko. Kada atšaukimas baigsis, matyt, priklausys nuo to, kaip tas klausimas spręsis, kaip greitai gausime mus tenkinančius atsakymus“.

Iš Vienos G.Puodžiūnas buvo atšauktas pirmadienį, reaguojant į Austrijos teisėsaugos institucijų paėjusią savaitę priimtą sprendimą paleisti sulaikytąjį Sausio 13-osios bylos įtariamąjį Rusijos pilietį Michailą Golovatovą.

Ambasadorius antradienį grįžo į Lietuvą. Pirmadienį jis dar suspėjo apsilankyti Austrijos Užsienio reikalų ministerijoje. Tačiau jokios naujos informacijos ar papildomų priimto sprendimo paaiškinimo motyvų G.Puodžiūnas tikino neišgirdęs.

„Europos arešto orderis yra labai konkreti teisinė priemonė. Bendradarbiavimas šiuo klausimu vyksta tarp kriminalinių policijų ir prokuratūrų. Todėl daugiausiai informacijos turi jie ir tas vyksmas vyko tarp jų. Taigi, šis instrumentas yra griežtai apibrėžtas tarp teisingumą vykdančių institucijų. Diplomatinės atstovybės niekaip į tai neįtrauktos“, - sakė jis.

Paklaustas, ar Lietuvos ambasadai buvo pateikta kokia nors papildoma informacija dėl M.Golovatovo paleidimo, G.Puodžiūnas atsakė neigiamai. „Ne, nebuvo. Mums konkrečiai nebuvo, nes, kaip sakiau, informacijos kanalas buvo tarp prokuratūrų, tarp policijos. Kaip žinote, viskas vyko pakankamai greitai, žaibiškai. Pradinė informacija buvo pakankamai miglota, ypač kai informacija pasirodė, kad sulaikytasis gali būti netikėtai greitai paleistas. Mes penktadienį iki vėlumos tikrinom tą informaciją ir, deja, šeštadienį anksti ryte pasirodė patvirtinimas, kad sulaikytasis paleistas. Aišku, tada sekė kiti logiški žingsniai – atšaukimas konsultacijoms“, - pasakojo ambasadorius.

M.Golovatovas Vienos oro uoste buvo sulaikytas ketvirtadienį, tačiau jau naktį iš penktadienio į šeštadienį buvo paleistas.

G.Puodžiūnas paragino susilaikyti nuo radikalių vertinimų, kad Austrijos vykdoma politika yra prorusiška. „Nes čia yra konkretus teisinis atvejis konkretaus teisinio mechanizmo – Europos arešto orderio mechanizmas. Daugiausiai klausimų kyla, kodėl sprendimas priimtas taip greitai, mums taip netikėtai r tokiu mums tokiu svarbiu klausimu. Mes tikrai tikimės, kad šitas deguto šauktas mūsų dvišaliuose santykiuose tikrai neturės didesnės įtakos – reikėtų atskirti šį teisinį konkretų klausimą ir dvišalių diplomatinių santykių plėtrą ir būvį“, - kalbėjo jis.

Diplomatas atsisakė komentuoti lietuviškos žiniasklaidos pranešimus, kad Rusijos premjeras Vladimiras Putinas galėjo M.Golovatovo paleidimo klausimu skambinti Austrijos kancleriui. „Čia žiniasklaidos komentaras. Neturiu komentarų tokiai informacijai ar komentarams“, - sakė ambasadorius.

„Visos Europos Sąjungos šalys bendradarbiauja su Rusija, visos mato Rusijos rinkos svarbą, bet nereikėtų daryti tokių apibendrinimų, kad politika prorusiška ar ne. Prokuratūra pateiks savo platesnius komentarus, kas ten įvyko, nes šis Europos orderio instrumentas yra labai svarbus europiniame kontekste. Turi būti padarytos tam tikros išvados, kaip jau sakyta, kad visi tie piliečiai, kurie kažką padarė, ES nesijaustų laisvai ir negalėtų laisvai važinėti“, - teigė jis.

G.Puodžiūnas pasakojo, kad Austrijoje yra nemažai žmonių, nusivylusių sprendimu paleisti M.Golovatovą. „Pavyzdžiui, Zalcburgo federalinė žemėje, su kuria mus sieja ilgametė ir labai šilta draugystė, su kuria mes pernai minėjome santykių 40-metį, tai reiškia, kad išgyvenome visas istorines perturbacijas, yra žmonės, kurie yra buvę per sausio 13-ąją Lietuvoje, yra buvę parlamente. Iš tikrųjų, yra žmonių, kurie ten buvo, kurie viską atsimena ir kuriuos šis įvykis įskaudino“, - kalbėjo jis.

„Pačioje Austrijoje verda diskusija, pilna žiniasklaida straipsnių, bandoma rasti atsakymą, kas iš tikrųjų įvyko“, - pridūrė ambasadorius.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė po susitikimo su ambasadorių suvažiavimo dalyviais sakė, kad diplomatinių atstovų užsienyje užduotis - informuoti apie Lietuvos poziciją M.Golovatovo paleidimo klausimu. „Kad visos šalys žinotų, kodėl Lietuva taip sureagavo“, - teigė D.Grybauskaitė.

Pasak jos, Europos arešto orderio veikimas yra „bendras europinis klausimas“. „Atrodo, kad precendentų yra ir daugiau, ne tik Austrijoje, kai įtariamieji, padarę nusikaltimus, keliauja Europoje, o nėra sulaikomi. Matyt, tai gerokai platesnė problema – kaip orderis realizuojamas visoje ES“, - tvirtino Prezidentė.

Paklausta, kaip šis įvykis paveiks dvišalius Lietuvos ir Austrijos santykius, valstybės vadovė atsakė: „Manau, kad jeigu visos šalys, tame tarpe ir Austrija bei Lietuva, gebės pripažinti, kas buvo nepadaryta arba neįvertinta, tuomet tiesiogiai paveikti neturėtų. Esame vienos organizacijos nariai. Bet svarbiausia - orientuotis ne į praeitį, kas įvyko. Ir įvyko ne tik šio žmogaus atveju, bet ir kitų įtariamų vykdžius nusikaltimus, ypač žmoniškumui, kad kitos šalys, tarme tarpe ir Austrija, tokių veiksmų ateityje nepadarytų“.

Užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis buvo žurnalistų paprašytas pakomentuoti apvalgininko Edvardo Lucaso komentarą, kad Austrijos sprendimą dėl M.Golovatovo galėjo lemti Lietuvos "atsiskyrėliška diplomatinė politika". "Net neturiu tam komentarų. Aš irgi galiu surasti terminą, kuris skiriasi nuo realybės kaip dangus nuo žemės", - tepasakė A.Ažubalis.

Rašyti komentarą
Komentarai (1)

austras

Kokio velnio prikibot prie Austrijos?Savo kieme tvarka darykit...

SUSIJUSIOS NAUJIENOS