Galime pasijusti “Lukoil” įkaitais Pereiti į pagrindinį turinį

Galime pasijusti “Lukoil” įkaitais

2003-06-14 09:00

PAVOJUS

Galime pasijusti “Lukoil” įkaitais

Artėja diena, kai Baltijos jūroje, 22 kilometrai nuo Nidos, Rusijos kompanija “Lukoil” pradės eksploatuoti naftos gręžinį “D-6”. Šia tema išskirtinis Baltijos asamblėjos saugumo ir užsienio reikalų komiteto pirmininko, profesoriaus Vytauto Landsbergio interviu “Klaipėdai”.

- Ar išties Rusijos kompanijos “Lukoil” naftos gręžinio jūroje eksploatacija mums kelia realią grėsmę?

- Nelaimės atveju “D-6” kelia labai didelę grėsmę ne tik Lietuvos pajūriui, bet ir mūsų šiauriniams kaimynams. Jūros srovės dešimtis tūkstančių tonų naftos nuneštų ir iki Latvijos, Švedijos krantų. Tai tarptautinė problema. Negali būti, kad viena privati kompanija, nesiskaitydama su tarptautinėmis normomis ir reikalavimais, neprisiėmusi jokių įsipareigojimų, lyg niekur nieko pradėtų eksploatuoti gręžinį “D-6”.

- Lietuva ne kartą ragino atlikti verslovės tarptautinę ekspertizę. Ar pavyko susitarti su Rusijos puse?

- Turiu pažymas iš Lietuvos institucijų. Jose akivaizdus Rusijos nenoras mus informuoti ir pripažinti, kad “D-6” saugumo klausimas yra tarptautinės reikšmės. Iš Rusijos institucijų, jau nekalbant apie “Lukoil”, padaryti tik minimalūs poslinkiai. Laikomasi nuostatos, kad tai Rusijos vidaus reikalas, lyg neturėtume pasaulinės užteršimo naftos produktais praktikos, kai nuostoliai milžiniški, o kaltininkų nelieka. Privačios kompanijos “dingsta” ir nebėra iš ko pareikalauti atlyginti už padarytą žalą. Nėra jokių garantijų, kad, įvykus avarijai, eksploatuojant “D-6”, taip neatsitiktų ir su “Lukoil”. Mes liktume “niekieno” avarijos padarinių įkaitais.

- Kas svarstyta Palangoje ir Klaipėdoje vykusiame Baltijos asamblėjos komiteto posėdyje?

- Komitetas apsvarstė “D-6” gręžinio eksploatavimo svarbą, priimti projektai. Vienas dėl Kaliningrado krašto gyventojų padėties, jų problemų ir aplinkinių šalių galimybių bendradarbiauti sprendžiant susikaupusias problemas. Kitas dokumentas - dėl “D-6” keliamos grėsmės ir atsakomybės, nes Rusija iki šiol nenori pripažinti jo ekologinės grėsmės. Būtina projekto tarptautinė ekspertizė ir kaimyninių šalių bei Europos Sąjungos pritarimas. Jos siena ir teritorija po metų bus už kelių kilometrų nuo gręžinio. Savo žodį turi pasakyti ir Kaliningrado srities gyventojai. Rusijos valdžia vengia dialogo, o “Lukoil” kompanija skuba pradėti darbus, nors tai daro pirmą kartą Baltijos jūroje be tarptautinės pagalbos. Jeigu mes nesugebėsime pasipriešinti, galime tapti avantiūros įkaitais. Reikia, kad saugios eksploatacijos išvadų pareikalautų ne tik Lietuvos Vyriausybė, bet ir tarptautinė bendrija.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų