Hibridinis karas: nematomi priešai ir grėsmė valstybės saugumui | KaunoDiena.lt

HIBRIDINIS KARAS: NEMATOMI PRIEŠAI IR GRĖSMĖ VALSTYBĖS SAUGUMUI

Kiekvienas karas turi politinių tikslų. Hibridinis karas – ne išimtis. Tiesa, tokiame kare daugiau naudojamos nekonvencinės priemonės, kurios yra pigesnės ir veiksmingesnės: žiniasklaida pasitelkiama propagandai skleisti, vykdomos kibernetinės atakos prieš civilinę infrastruktūrą, vagiama ir skelbiama jautri asmeninė informacija. Tačiau kaip spartėjanti technologinė pažanga ir dirbtinio intelekto plėtra gali paveikti šiuolaikinę visuomenę? Su kokiomis naujomis grėsmėmis susiduria valstybės saugumas?

Ukrainos pamokos

Pasak Kauno technologijos universiteto (KTU) politologo Ainiaus Lašo, tipinis hibridinio karo pavyzdys – Rusijos agresija prieš Ukrainą, kai naudojant kenksmingas kompiuterines programas (angl. malware) buvo siekiama pakenkti Ukrainos ekonomikai ir parodyti ukrainiečiams, kad jų vyriausybė nesugeba valdyti situacijos šalyje.

"Karinių veiksmų įkarštyje visos Kremliaus kontroliuojamos žiniasklaidos priemonės buvo įtrauktos kurti įvairiausio pobūdžio informacinį purvą prieš Ukrainą. Taip bandoma silpninti Ukrainos pozicijas ir mažinti jos tarptautinių rėmėjų gretas, o iš kitos pusės – stiprinti pačių rusų paramą Kremliaus įsitraukimui į šį konfliktą. Aišku, ir Ukraina imasi atsakomųjų hibridinių veiksmų, bet jos pajėgumai yra daug kuklesni", – sako A.Lašas, KTU Socialinių, humanitarinių ir menų fakulteto dekanas.

Jis įsitikinęs, kad Lietuvos visuomenei yra pasiekiama gana daug informacijos apie naudojamas hibridinio karo formas ir priemones, tereikia tuo pasidomėti.

Ukrainos konfliktas suteikė galimybę iš pakankamai arti stebėti konflikto eigą ir naudojamų priemonių arsenalą. Tik ne visi žmonės kreipia į tai dėmesį ar tais dalykais domisi: "Kol kažkoks konfliktas nepaliečia jų tiesiogiai, tol jie jį ignoruoja ir nelabai susimąsto apie vienos ar kitos šalies keliamas grėsmes bei potencialius nuostolius, kurių šie priešiški veiksmai gali sukelti."

KTU politologas prideda, kad tokiose situacijose tiek vyriausybės, tiek žiniasklaidos atsakomybė informuoti ir šviesti – itin svarbi.

"Ukrainos pavyzdys yra mums artimas ir suprantamas. Parodykime visuomenei, kodėl mums reikia investuoti į kibernetinį saugumą ir kaip konkrečiai Ukraina nukentėjo nuo Rusijos hibridinio karo. Kartu aiškiau pagrįsime visuomenei mūsų šalies investicijų į saugumo poreikį", – sako A.Lašas.

Ateities ginklas

Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamento analitikė Ingrida Norkutė pastebi, kad dirbtinio intelekto (DI) sąvoka dažnai asocijuojasi su mokslinės fantastikos vaizdiniais, kuriuose robotai ir kompiuteriai užvaldo savo kūrėjus, tačiau realybė yra kiek kuklesnė.

Pasak analitikės, šios srities esmė – suprasti pažinimo ir mąstymo mechanizmus bei juos imituoti naudojant aparatinę ir programinę įrangą, siekiant padėti arba pakeisti žmogaus veiklą. Šios technologijos padeda atverti naujų galimybių, pavyzdžiui, dirbtiniam intelektui perleidžiamos užduotys, kurios yra per daug pavojingos ar suvartojančios per daug laiko.

Kova su dezinformacija tampa panaši į katės ir pelės žaidimą tarp kovojančiųjų su informacinėmis grėsmėmis ir jas kuriančiųjų.

"Negana to, DI gali būti panaudojamas tiek fizinėje, tiek elektroninėje erdvėje, taip užsitikrindamas vietą kaip viena esminių technologijų hibridinio karo metu. Dažniausiai šios technologijos pasitelkiamos informacijai – vaizdams arba įrašams – apdoroti, taip pat sukeliant kibernetinio saugumo problemas ir siekiant padidinti kovinėse operacijose dalyvaujančių kariuomenių operatyvinį veiksmingumą", – sako I.Norkutė.

DI ateityje bus nepakeičiamas – JAV Saugumo departamentas planuoja kitais metais investuoti 874 mln. dolerių būtent į šią technologiją, siekdamas atgrasyti Kiniją ir jai neužleisti lyderės pozicijų šioje srityje.

Inovacijų ir pažangių technologijų taikymu valstybės gynybiniams pajėgumams stiprinti, dirbtinio intelekto panaudojimu hibridinio karo iššūkiams atremti nuosekliai domisi ir Lietuvos kariuomenė. Šių metų lapkričio 12–14 d. Lietuvos kariuomenė (LK) su Kauno technologijos universitetu (KTU) ir Krašto apsaugos ministerija (KAM) surengė kibernetinio saugumo hakatoną "DELTA 1", skirtą Lietuvos gynybiniam potencialui stiprinti.

"DI atlieka itin reikšmingą vaidmenį informaciniame hibridinio karo fronte, o kova su dezinformacija tampa panaši į katės ir pelės žaidimą tarp kovojančiųjų su informacinėmis grėsmėmis ir jas kuriančiųjų. Internetas, socialiniai tinklai, anksčiau buvę tarsi neutralūs arbitrai su pozityviomis žinutėmis, tapo tiek priemone siekti propagandinių tikslų, tiek pačiu mūšio dėl širdžių ir protų lauku", – sako kariuomenės analitikė.

Troliai silpnina pasitikėjimą

Hibridiniame kare neišvengiamai dalyvauja internetiniai "troliai" – tai asmenys, kurie prisijungia prie įvairių grupių ir skelbia kurstančias, įžeidžiančias žinutes. Pasak I.Norkutės, šalia trolių – realių žmonių, užsiimančių priešiškos informacijos kūrimu bei sklaida – pasitelkiami ir botai, kurie automatizuotai atlieka žmonių, dirbančių su kompiuterio programa, pavestas užduotis.

Programinės įrangos valdomi vartotojai generuoja ir platina žinutes, rašo komentarus. Nors jie buvo gana plačiai naudojami dar 2011 m. Arabų pavasario metu botų veikla akademikų ir politikų akiratyje atsidūrė tik po 2016 m. JAV prezidento rinkimų, kai socialinis tinklas "Twitter" pašalino per 50 tūkst. rusiškos kilmės netikrų paskyrų, kurios masiškai dalijosi žinutėmis, palaikančiomis Donaldą Trumpą.

Kariuomenės analitikės teigimu, nors 2016 m. rinkimai atkreipė plačiosios visuomenės dėmesį į botų problemą, Baltijos šalyse jų apstu. Vien tik šiais metais, naujausiais NATO Strateginės komunikacijos kompetencijos centro duomenimis, Baltijos šalys patyrė ir susidūrė su intensyvia, nors ir gerokai sumažėjusia botų veikla, daugiausia "Twitter" bei "Vkontakte" tinkluose.

"Didžiausias botų aktyvumo šoktelėjimas rusų kalba buvo susijęs būtent su Baltijos šalyse vykdomomis "Steel Shield" pratybomis, o anglišku turiniu besidalijantys botai kibo į darbą JAV Valstybės sekretoriui Mike'ui Pompeo pasirašius glaudesnio bendradarbiavimo gynybos srityje susitarimą su Lenkija", – pasakoja I.Norkutė.

Negana to, Lietuvos aktualijos botų akiratyje atsidūrė dažniau nei kaimynų; pastebimas ryškus aktyvumas platinant žinutes apie "Geležinio Vilko 2020" pratybas kaip COVID-19 židinį. Taip pat 2021-ųjų sausį cirkuliavo pranešimai apie kaltinimus Vyriausybei per pandemijos įkarštį prioretizuojant išlaidas krašto apsaugai.

"Tokios žinutės bandė pateikti iškreiptą NATO vaizdą kaip keliančio grėsmę valstybių narių gyventojams bei monopolizuojančio jų biudžetus, taip prisidedant prie visuomenės supriešinimo. Toks visuomenės supriešinimas yra viena pagrindinių keliamų grėsmių. Dezinformacijos ekspertai sutaria, kad didžioji botų keliama grėsmė yra ne tiek tiesioginė – t.y. žinutės, kurios yra transliuojamos, bet sukuriamas informacinis triukšmas, kuris neleidžia atsirinkti, kas yra tikra", – sako kariuomenės analitikė.

I.Norkutės teigimu, toks informacinio lauko užtvindymas turi didelį potencialą trikdyti demokratinius procesus – jis kelia chaosą, kuris atsiliepia silpnėjančiu pasitikėjimu institucijomis bei bet kokia informacija viešojoje erdvėje.

Dirbtinė realybė

Atsiradus susidomėjimui botų veikla bei išaugus jų "medžiotojų" gretoms, išaugo ir botų sudėtingumas. Pasak I.Norkutės, ganėtinai primityvias paskyras su internetinėmis, lengvai atpažįstamomis nuotraukomis pakeitė gan kruopščiai DI generuojamos nuotraukos. Patobulėjo ir pačios žinutės bei komentarai.

Vis dėlto dezinformacijos ekspertai su nerimu laukia, ko galima tikėtis iš sparčiai tobulėjančios deepfake technologijos, leidžiančios sugeneruoti įtaigias vaizdo ar garso žinutes, kuriose matomi veikėjai "sako" jiems sukurtą tekstą.

Dar 2018 m. interneto platybes apskriejo vaizdas, kuriame buvęs JAV prezidentas Barackas Obama necenzūriniais žodžiais iškoneveikė Donaldą Trumpą. Vėliau paaiškėjo, kad tai tebuvo komiko Jordano Peele‘o ir dirbtinio intelekto darbas.

"Šio netikro pranešimo įtaigumas privertė sunerimti. Melagienų (angl. fake news) įtaka gali nublankti prieš deepfake keliamas grėsmes. Visgi, nors šios technologijos turinys atrodo itin bauginamai, ekspertai jų realią įtaką vertina atsargiai", – sako kariuomenės analitikė.

Dirbtinio intelekto eksperto Timo Hwango teigimu, tikėtina, kad deepfake technologija nebus naudojama taip plačiai ir dažnai, kaip baiminamasi, tačiau galima tikėtis šia technologija sukurtų žinučių antplūdžio kritiniais momentais, užuot išnaudojant technologijos galimybes.

Vis dėlto I.Norkutė pastebi, kad dezinformacijos ekspertai apie DI ateitį ir jo kelsiančias grėsmes vieningos nuomonės neturi.

"Iš vienos pusės, dirbtinis intelektas ir toliau tobulės, jo demaskavimas bus vis sudėtingesnis, ir, kaip teigia internetinės propagandos ekspertas Samuelis Woolley, tie, kurie užsiima informacinių grėsmių analize ir demaskavimu, vis bandys pavyti agresorius, kurie atranda įmantresnių būdų išlikti nepastebimiems. Kita vertus, vis dažniau kalbama apie dirbtinio intelekto įtraukimą kovai su dezinformacija, ypač greitam melagienų, botų veiklos aptikimui ir neutralizavimui", – teigia Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamento analitikė I.Norkutė.

Rašyti komentarą
Komentarai (33)

Nuomonė

Kas mato - puikiai mato priešus. Pagrindinis priešas - tai nuodai(virusai), kurios mes vartojame kasdien - informacija(TV, politikai), maistas iš PC, alkoholis. Sveikats jums.

pastebėjimas

> Andrius. Subtiliai pamiršote paminėti, kad pastaruoju metu slavų "importuojama" daugiau nei prie dėdės stalino, be rusų kalbos statybų ir logistikos sektoriuose nėra ką veikti :)

taip

pritariu visiems kom ir tai tiesa nes ir patys rusai kencia nuo /savu/ omunistu kurie isbujojo po pasauli po u spec t prieziura jose isitvyrtyne ir naujom biotehnologijom /gerina/ ompasiekymus naikindami zmonija ir kaip matome tam setonui parsidavusios visos valdmarionetes ======
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS