Informacijos knygose netrūksta painiavos Pereiti į pagrindinį turinį

Informacijos knygose netrūksta painiavos

2003-07-29 09:00

ŽINIŲ VISUOMENĖ

Informacijos knygose netrūksta painiavos

Šiais metais pasirodė dvi naujos telefonų knygos, kuriose spausdinama įvairi informacija apie Klaipėdos miestą ir apskritį. Nežiūrint pagerėjusių informacinių leidinių struktūros, jose netrūksta klaidinančių nuorodų ir netgi apmaudžių klaidų.

Išsklaidyta informacija

Leidykla „Findexa” išleido naują telefonų knygą „Klaipėdos apskritis-2003“. Joje skelbiama, kad įmonių duomenų bazė įteikta spaudai šių metų balandžio 8 dieną.

Lyginant su ankstesniųjų metų Klaipėdos apskrities telefonų knygomis, naujausias leidinys iš pirmo žvilgsnio atrodo kiek logiškesnis, suprantamesnis, joje lengviau orientuotis. Jau antrajame viršelyje ryškiomis raudonomis raidėmis šviečia pagrindiniai SOS telefonai. Tačiau antrajame puslapyje, kuriame sudėtos reklamos, skaitytojai gali ir suklysti. Transporto paslaugų informacijos ieškantys gali stebėtis, kad Klaipėdos autobusų parko reklamoje nėra autobusų stoties informacijos. Autobusų ir geležinkelio stočių informacija ryškiausiai matoma tik 39-ajame puslapyje.

Keista logika iki šiolei vadovaujasi knygos autoriai: transporto informacija dedama šalia savivaldybių administracijų informacijos. Smulkios detalės taip pat gadina įspūdį: 29-ajame puslapyje nurodytas bilietų užsakymų telefonas. Tik paskambinęs sužinai, jog nurodytas telefonas – tik geležinkelio bilietų užsakymams.

Gargždai ignoruojami

Vartant pirmuosius telefono knygos puslapius į akis krenta jau daugelį metų kartojama ta pati klaida. Tiesa, ją netgi sunku pavadinti klaida, greičiau tai yra nuolatinis keistas nenoras pripažinti, kad Gargždai yra Klaipėdos apskrities teritorijoje.

Ši detalė buvo pastebėta autoriaus publikacijoje „Pirkti namą – ne batų porą“ („Klaipėda“, 2003 07 07). Po to redakcija gavo „Lietuvos telekomo“ raštą, kuriame nurodoma, jog Gargždų ir Klaipėdos rajono bei miesto telefonai nėra atskirti. Klaipėdos miesto ir Klaipėdos rajono (Gargždų) privatūs telefonai išvardinti bendruose knygos baltuosiuose puslapiuose. Tačiau minėtoje publikacijoje buvo kalbama tik apie žemėlapius!

Nenorintiems tuo patikėti galima patarti dar kartą pavartyti telefonų knygos puslapius. Knygoje yra Lietuvos ir Klaipėdos apskrities žemėlapiai, po jų seka Klaipėdos, Kretingos, Palangos ir Šventosios, Šilutės, Neringos, Juodkrantės, Nidos ir Skuodo miestų schemos. O kurgi Gargždai? Nė vienoje telefonų knygoje jų kaip nebuvo, taip ir nėra iki šiolei.

Painiavos pakanka ir nurodant uostamiesčio valdžios įstaigų telefonus. 29-ajame puslapyje mėlynomis raidėmis išskirta Klaipėdos apskrities viršininko administracija, kiek žemiau juodomis – Klaipėdos miesto savivaldybės administracija. Tačiau kažkodėl būtent čia – šalia savivaldybės administracijos – skelbiamas Klaipėdos apskrities viršininko administracijos žemės tvarkymo departamento Klaipėdos miesto žemėtvarkos skyrius, esantis Liepų g. 4/6.

Painūs kontaktai

Kita šių metų informacijos ir telefonų knygų naujiena – „Eniro Lietuva“ leidinys „Kontaktas!“. Ji pristatoma kaip universaliausia informacijos ir telefonų knyga.

Nors 2-ajame puslapyje nurodoma, kaip šia knyga naudotis, tačiau jau kitame puslapyje savivaldos institucijų informacija priverčia sukti galvą. Čia vėl kodinis žodis „Klaipėda“ slepia ne tik miesto, bet ir rajono informaciją. Klaipėdoje tikrai nėra Agluonėnų, Dovilų, Endriejavo, Gargždų, Judrėnų, Vėžaičių seniūnijų. Telefonų abonentai supranta, kad Klaipėdos mieste ir rajone yra vieninga telefonų numeracija, iš uostamiesčio skambinant bet kuriam Klaipėdos rajono abonentui nereikia rinkti tarpmiestinio kodo, tačiau toks savivaldos institucijų suplakimas – nei šis, nei tas.

Įtarimų sukėlė „Eniro Lietuva“ informacijos knygos 10-ajame puslapyje („Miestų tarnybos“) nurodytas Klaipėdos ir Gargždų tarpmiestinis kodas. Tikslinant informaciją „Lietuvos telekomo“ telefonu 117 buvo paaiškinta, kad „Kontakto“ knygoje nurodytu kodu 8-6 iš Lietuvos miestų į uostamiestį prisiskambinti neįmanoma. Vadinasi, „Eniro Lietuva“ skelbia grubią dezinformaciją.

Ir vėl - žemėlapiai

Kalbant apie šios knygos žemėlapius – pastebėjimas tas pats: ir „Eniro Lietuva“ ignoruoja vieną stambiausių Klaipėdos apskrities miestų Gargždus. Jo žemėlapio nėra, nors mažesnieji Juodkrantė, Nida, Skuodas, Šilalė, Šventoji knygoje puikuojasi.

Keistas ir „Karštos informacijos“ dizainas: svarbiausieji spec. tarnybų telefonai parašyti mažomis raidėmis ir senyvo amžiaus žmonėms, besiskundžiantiems regėjimo sutrikimais, tai sunku pastebėti ir skaityti. O 7-ajame puslapyje sudėliota „Svarbi informacija“ – visiškas atsitiktinumų kratinys: tarp avarinių tarnybų atsidūrė tik „Tauragės vandenys“, tarp kelionių agentūrų – dvi kompanijos, vaistinių – viena Plungės vaistinė. Nors tai – akivaizdžiai apmokėta reklama, tačiau ji chaotiška ir abejotinai veiksminga.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų