Kur bus statomas paminklas Ramanauskui-Vanagui? Pereiti į pagrindinį turinį

Kur bus statomas paminklas Ramanauskui-Vanagui?

2025-05-10 19:26
BNS inf.

Alytuje ketinama statyti paminklą partizanų vadui Adolfui Ramanauskui-Vanagui.

Kur bus statomas paminklas Ramanauskui-Vanagui?
Kur bus statomas paminklas Ramanauskui-Vanagui? / E. Ovčarenko / BNS nuotr.

Kaip pranešė Alytaus miesto savivaldybė, monumentas turėtų iškilti skverelyje prie A. Ramanausko-Vanago gimnazijos.

„Paminklo idėja buvo pristatyta dar 2024 metais, tačiau, išklausius siūlymų, projektas buvo pakoreguotas pagal pastabas“, – sako savivaldybė.

Pristatytos paminklo idėjos autoriai – skulptorius Gintautas Jonkus, architektas Petras Grecevičius ir kraštovaizdžio architektas Jonas Abromas.

„Paminklo kompozicijos meninė idėja pagrįsta istoriškumo semantiniais ženklais ir simbolika: įvaizdis – ąžuolas, žinomas kaip tvirtybės simbolis, jo šaknys – postamentas, kamienas – kolona, laja – stilizuotas ąžuolo lapas“, – skelbia savivaldybė.

A. Ramanauskas, tapęs Lietuvos partizanu, pasirinko Vanago slapyvardį, mėgo fotografuotis su vanagais, todėl vanago siluetas pasirinktas svarbiu akcentu paminklo biustinės dalies fasade.

„Kompozicinės idėjos išraiška – goreljefinis portretinis biustas, išaugantis iš simbolinio ąžuolo lapo, pakeltas ant keturkampės kolonos. Paminklo kolona remiasi į lauko akmens postamentą, padalintą kryžiumi į keturias dalis su tašyto granito intarpais“, – teigia savivaldybė.

Anot jos, kryžius simbolizuoja keturias stichijas, keturias pasaulio šalis, lygiadienius, dieviškumo ir pasaulio sankirtą.

Paminklą siūloma statyti ne skverelio centre, bet arčiau mokyklos pastato pietinio fasado.

Savivaldybė kviečia siūlymus dėl projekto teiki iki gegužės 26-osios savivaldybės administracijos Architektūros, urbanistikos ir žemėtvarkos skyriui.

A. Ramanauskas-Vanagas – vienas žymiausių Lietuvos partizanų, vadovavęs Dainavos apygardai, Pietų Lietuvos partizanų sričiai. Jis taip pat buvo Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio prezidiumo pirmininko Jono Žemaičio pavaduotoju.

1952–1953 metais A. Ramanauskas-Vanagas pasitraukė iš aktyvios ginkluotos kovos ir su šeima slapstėsi iki 1956 metų, kai buvo sulaikytas.

Po žiaurių kankinimų 1957 metais jam įvykdyta mirties bausmė.

A. Ramanausko-Vanago palaikai 2018 metais rasti Našlaičių kapinėse Antakalnyje, tų pačių metų spalio 6 dieną jie palaidoti Antakalnio kapinėse, Valstybės vadovų panteone.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Taigi

Taigi, ryžtingiausi žmonės į miškus išėjo, o rusų propagandos mašina - kontroliuojama ir dosniai finansuojama iš kremliaus - kūrė jiems banditų įvaizdį; NKVD smogikai - persirengę ir apsimetę partizanais ir žudė vaikelius, plėšė kaimus, kad sukompromituotų partizaninį judėjimą Lietuvoje; Mūsiškiai kovojo SAVO žemėje, gynė SAVO GIMTINĘ, todėl jie buvo, yra ir bus TEISŪS! anie gi – buvo 1940 m atėjūnai, okupantai, o bolševikų šiandieniniai garbintojai – yra šiaip ar kitaip susitepę, jei ne krauju, tai giminyste, pinigėliais, karjera...
1
-1
Tai kad

Partizanai buvo vienintelė Lietuvos kariuomenė, pasipriešinusi bolševikams, tikrieji Tėvynės gynėjai; Mes esame savo žemėje ir patys nuspręsime, kada, ką ir kaip pagerbti! Yra daug dainų apie Lietuvos partizanus, o apie stribus – ne ... Ar nesusimąstėte, kodėl ?...
1
-1
.

Dar mažai paminklų tiems pokario teroristams ? Visai nukvakot....
1
-1
Visi komentarai (13)