Lietuvoje pirmą kartą oficialiai minima nacionalinė emancipacijos diena | KaunoDiena.lt

LIETUVOJE PIRMĄ KARTĄ OFICIALIAI MINIMA NACIONALINĖ EMANCIPACIJOS DIENA

  • 3

Lietuvoje šeštadienį minima Nacionalinė emancipacijos diena. Praėjusiais metais Seimui papildžius Atmintinų dienų įstatymą, vasario 17 d. tapo valstybės atmintina diena.

„Nacionalinės emancipacijos dienos įtraukimas tarp valstybei atmintinų dienų – svarbus simbolinis žingsnis, kuriuo net tik pripažįstamas moterų indėlis atkuriant Lietuvos valstybę 1918 m., bet taip pat skatinama sąmoningiau galvoti apie dabartį ir ateitį. Laisvos, demokratinės valstybės kūrimas nėra baigtinis procesas. Šį procesą būtina nuolat reflektuoti, sąmoningai suprasti, kiek mūsų kuriamas politinis projektas teisingas visoms ir visiems, kiek esame atviri įvairovei, ir kodėl oriam žmonių gyvenimui vis dar prikuriame daug kliūčių“, – pranešime sakė viena iš Nacionalinės emancipacijos dienos iniciatorių Jūratė Juškaitė.

Nacionalinę emancipacijos dieną pasirinkta minėti vasario 17-ąją, prisimenant pirmąją protesto akciją, įvykusią ką tik nepriklausomybę paskelbusioje Lietuvoje.

Laisvos, demokratinės valstybės kūrimas nėra baigtinis procesas.

1918 m. vasario 17-ąją Kaune įvyko demonstracija, reikalavusi laikytis anksčiau moterų teisių judėjimui duotų pažadų ir įtraukti moteris į Lietuvos Tarybos sudėtį. Moterys į Tarybą įtrauktos nebuvo, bet dėl sutelkto spaudimo Lietuva tapo viena pirmųjų valstybių pasaulyje, sulyginusių moterų ir vyrų balsavimo teises 1918 m. lapkričio 2 d. Laikinojoje Lietuvos Valstybės Konstitucijoje.

Šiais metais Nacionalinė emancipacijos diena minima kreipimusi iš Signatarų namų balkono vidurdienį, nuo 14 val. vyksta konferencija „Emancipacijos diskursai nepriklausomoje Lietuvoje“ Nacionalinėje dailės galerijoje.

„Šių metų konferencijoje diskutuosime apie smurtą – ir tiesiogiai apie fizinį, ir apie kitas jo formas. Pirmoje renginio dalyje pranešėjos gilinsis į medicinoje vykdytą kūnų kontrolę sovietmečiu, o antroje bus aptartos smurto ir lyties jungtys psichikos sveikatos, karo ir šeimos kontekstuose. Plačiai suprantamo smurto tema gali atrodyti netikėta, bet mums buvo svarbu atskleisti mažiau numanomus jo pasireiškimo būdus, ir taip reflektuoti jo formas bei pergalvoti mūsų pačių mąstymo įpročius“, – sakė viena iš Nacionalinės emancipacijos dienos iniciatorių Dovilė Jakniūnaitė.

Nacionalinė emancipacijos diena aktyvisčių ir aktyvistų būrio minima nuo 2017 m.

GALERIJA

  • Lietuvoje pirmą kartą oficialiai minima nacionalinė emancipacijos diena
  • Lietuvoje pirmą kartą oficialiai minima nacionalinė emancipacijos diena
D. Labučio/ELTOS nuotr.
Rašyti komentarą
Komentarai (3)

Ona

Ačiū feministėms ir feministams, kad atkreipė dėmesį į Lietuvos Respublikos pirmaujantį indėlį į balsavimo teisių vyrams ir moterims sulyginimą! Matyt, kad lietuviai vyrai buvo emancipuotesni ir pažangesni už daugelį Europoje ir už Atlanto

Oho

Geras plakatas! Nesitikėjau iš feminisčių

Nebėr kantrybės

Kodėl iškrypėlės save laiko feministėmis? Ar nieko nesumaišė?

SUSIJUSIOS NAUJIENOS