Lietuvos mokyklos ruošiasi priimti iš Ukrainos atvykusius vaikus | KaunoDiena.lt

LIETUVOS MOKYKLOS RUOŠIASI PRIIMTI IŠ UKRAINOS ATVYKUSIUS VAIKUS

  • 0

Šalies mokyklos ruošiasi ukrainiečių vaikų priėmimui, ketvirtadienį skelbia Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.

„Šiuo metu svarbiausia, kad į mūsų šalį atvykę vaikai jaustų šilumą, ramybę ir galėtų atsigauti nuo patirto streso, o netrukus galėtų tęsti mokslo metus. Ministerija ir mokyklos tam kruopščiai ruošiasi. Ukrainiečių vaikais pasirengusios rūpintis ir neformaliojo ugdymo įstaigos, nevyriausybinės organizacijos. Dėkojame visiems, kurie tuo rūpinasi ir planuoja padėti nuo karo pabėgusiems vaikams“, – sakė švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė.

Šią savaitę vyko ministerijos susitikimas su savivaldybių atstovais, su jais tartasi dėl ukrainiečių vaikų priėmimo į mokyklas. Ukrainiečių vaikų ugdymu rūpinsis savivaldybės, jų mokykloms konsultacijas teiks tokios patirties turintys Vilniaus lietuvių namai – ši Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai pavaldi įstaiga moko užsieniečių vaikus Lietuvoje. Daugelyje savivaldybių yra mokyklų, kurios bendradarbiauja su Vilniaus lietuvių namais.

Savivaldybių atstovai pranešė, kad savivaldybės yra pasirengusios priimti vaikus. Beveik visose savivaldybėse paskirti atsakingi koordinatoriai.

Šiuo metu svarbiausia, kad į mūsų šalį atvykę vaikai jaustų šilumą, ramybę ir galėtų atsigauti nuo patirto streso, o netrukus galėtų tęsti mokslo metus.

Informacija apie ukrainiečių vaikų priėmimą į mokyklas teikiama savivaldybių švietimo skyriuose, kuriuose paskirti koordinatoriai. Jie suteikia visą reikalingą informaciją apie priėmimą į mokyklą.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos svetainėje skelbiami koordinatorių kontaktai. Taip pat galima kreiptis į savivaldybių administracijų priėmimo skyrius.

Mokyklos gali priimti mokytis ir įregistruoti į Mokinių registrą ir tuos mokinius, kurie neturi laikino leidimo gyventi Lietuvoje bei nacionalinės vizos.

Migracijos departamentas informuoja, kad dėl karo veiksmų savarankiškai iš Ukrainos į Lietuvą atvykę ir pasirinktose vietose apsigyvenę Ukrainos piliečiai bei jų šeimos nariai turi atvykti į artimiausią jiems Migracijos departamento teritorinį skyrių ir registruotis.

Atvykusieji savarankiškai, tačiau neturintys kur apsistoti, kviečiami registruotis Alytaus registracijos centre adresu Alytus, Pramonės g. 1B. Registracijos centras veikia visą parą.

Po registracijos asmenys gauna leidimą laikinai gyventi Lietuvoje vienerius metus ir nacionalinę vizą tam pačiam laikotarpiui.

Migracijos departamentas taip pat primena, kad registracijai suaugusieji kartu turi atsivesti vaikus.

Ukrainos piliečiams, turintiems biometrinius pasus, taikomas bevizis režimas.

Vaikai, kurie turi tik gimimo liudijimus, turi vykti registruotis į migracijos skyrius artimiausiu metu – jiems bus taikoma pagreitinta procedūra gauti leidimą laikinai gyventi Lietuvoje ir nacionalinę vizą.

Ministrė susitiko su moksleiviais

Pasirengimas priimti mokytis Ukrainos vaikus, būtinybė geriau koordinuoti informaciją apie pagalbą ir kiti aktualūs klausimai ketvirtadienį aptarti švietimo, mokslo ir sporto ministrės J. Šiugždinienės ir Lietuvos moksleivių sąjungos (LMS) atstovų susitikime, pranešė ministerija.

„Matome, kad dabartinė situacija, karas Ukrainoje pakoregavo mūsų susitikimo iš anksto suplanuotas temas. Pabėgėlių skaičius auga, atvyksta vis daugiau vaikų, kurie mokysis mūsų mokyklose. Iki mokslo metų pabaigos liko nedaug, labai svarbu užtikrinti gerą atvykusių vaikų adaptaciją, sukurti palankias sąlygas. Čia svarbus ir jūsų, mokinių, vaidmuo“, – pradėjusi susitikimą sakė ministrė J. Šiugždinienė.

Mokiniai patikino, kad apie tai kalbama, mokiniams teikiama informacija. Diskusijos metu informuota, kad dėl iš Ukrainos atvykusių vaikų mokymo reikia kreiptis į savivaldybę. Kiekvienoje savivaldybėje yra paskirtas koordinatorius. Savivaldybės ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos interneto puslapyje nurodomi jų kontaktai.

Savivaldybėse taip pat bus steigiamos išlyginamosios klasės ar grupės, ministerija rengia Ukrainai skirtų atvirų pamokų ciklą, įrašai lietuvių, rusų, lenkų kalbomis bus skelbiami portale emokykla.lt. Lietuvos moksleivių sąjunga taip pat kviečiama įsitraukti į atvirų pamokų rengimą.

Susitikimo metu aptarti ir kiti aktualūs, mokiniams rūpimi klausimai: mokyklų tinklo stiprinimas, mokinių savivalda.

„Pastaruoju metu dažnai lankomės savivaldybėse, aptariame mokyklų tinklo stiprinimą. Tikrai įsitikinome, kad mažos gimnazijos nesudaro pasirinkimo galimybių, ypač trūksta chemijos, IT mokytojų. Nedidelė mokykla dažnai siūlo tai, kas jai patogu, o ne tą, ką norėtųsi rinktis mokiniai. Užslėpta problema ir ta, kad mažos gimnazijos nenori išleisti mokinių į profesinio mokymo įstaigas, kur jie galėtų įgyti profesiją su viduriniu išsilavinimu. Mažesnėse mokyklose trūksta net priemonių, mokytojai jas dažnai patys perka“, – sakė ministrė.

Lietuvos moksleivių sąjungos prezidentė Karolina Pralgauskytė pasakojo, kad 2020 metais LMS atliko mokinių apklausą, parodžiusią, kad mokiniai palaiko mokyklų tinklo stiprinimą. Per apklausą buvo akcentuota, kad tvarkant mokyklų tinklą svarbu užtikrinti ir visavertį mokyklų finansavimą.

Per susitikimą kalbėta apie mokinių savivaldos apibrėžimo praplėtimą Švietimo įstatyme. „Norėtume įteisinti, kad mokinių taryba būtų renkama, remiantis demokratiniu principu. Dabar įstatyme konkretaus mokinių savivaldos apibrėžimo nėra, pati savivalda turi tik rekomendacinius nuostatus, dėl to kartais savivaldoje atsiranda tie mokiniai, kurie labiau palankūs mokyklos administracijai. Dar norime, kad mokinių savivaldos kuratoriaus pareigybė būtų įtraukta į pedagoginių pareigybių sąrašą. Dabar mokyklose situacija labai skirtinga, kai kur mokinių savivaldos kuratorius gauna etatinį apmokėjimą, kai kur dirba savanoriškais pagrindais, kai kur gauna priedą kaip už neformaliojo švietimo būrelį. Tad norėtųsi bendros sistemos“, – sakė LMS prezidentė K. Pralgauskytė.

Per susitikimą diskutuota ir apie kokybišką mokinių lytiškumo ugdymą, šio dalyko mokytojų kompetencijų stiprinimą, taip pat apie šiomis dienomis svarbų pilietiškumo ugdymą. Mokiniai pabrėžė, kad šiuo sudėtingu laikotarpiu reikia papildomų pastangų, kad pilietinis ugdymas būtų paveikus.

LMS pabrėžė teikiantis prioritetą mokinių psichikos sveikatai, inicijavo programą „Laikas jausti“, mokyklose rengiami neformalūs susitikimai su mokyklos administracija, akcentuojamos tolerancijos, mokyklos mikroklimato temos.

Gairės: mokyklos, vaikai iš Ukrainos, karas Ukrainoje
Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS