Lietuvos Respublikos centrinis bankas pažymi 30 metų jubiliejų | KaunoDiena.lt

LIETUVOS RESPUBLIKOS CENTRINIS BANKAS PAŽYMI 30 METŲ JUBILIEJŲ

  • 6

Kovo 1 d. sukanka 30 metų, kai įsteigtas Lietuvos bankas – centrinis bankas Lietuvos Respublikoje. Šios sukakties proga Vilniuje, Pinigų muziejuje, parengta paroda „Lietuvos bankas 1990–2020 m. Įvykiai ir žmonės“.

„Lietuvos bankas augo ir stiprėjo kartu su atgimusia Valstybe. Jis susigrąžino prieškariu turėtas aukso atsargas, įvedė nacionalinę pinigų sistemą ir du dešimtmečius, net ekonominių sunkmečių sąlygomis, išlaikė stabilų litą. Lietuvos bankas sukūrė civilizuotą, rinkos ekonomikos reikalavimus ir Vakarų teisės standartus atitinkančią finansų rinką. Žinoma, mūsų bankininkystės kelyje buvo ir duobių, ir griūčių, tačiau šiandien šalies bankų sistema yra skaidri, sveika ir patikima. Apie pasitikėjimą ja byloja ir rekordiškai didelis gyventojų indėlių kiekis net žemų palūkanų normų aplinkoje“, – sakė Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas.

Gyventojų indėliai šalies bankuose 2019 m. pabaigoje sudarė 15,3 mlrd. eurų, 2003 m. buvo 2,3 mlrd. eurų, 1993 m. – 192,8 mln. eurų.

Atlikdamas savo misiją – kurti naudą visuomenei, Lietuvos bankas siekia išlaikyti patikimą finansų sistemą ir tvarią ekonomikos plėtrą, aktyviai veikia kaip kompetencijos centras finansų ir ekonomikos klausimais, skatina konkurenciją mokėjimo paslaugų rinkoje, ieško naujų finansų įstaigų priežiūros formų. Būdamas Eurosistemos dalyvis, Lietuvos bankas rūpinasi visos euro zonos, kuri jungia devyniolika šalių su daugiau kaip 330 milijonų gyventojų, pinigų politika ir ekonomikos augimu.

Ne vienus metus Lietuvos bankas yra tarp geriausiai vertinamų valstybės institucijų. Lietuvos banku pasitiki 62 proc. gyventojų, tai rodo naujausi UAB „Baltijos tyrimai“ duomenys, kuriuos 2020 m. sausį paskelbė naujienų agentūra ELTA.

Tarp įsimintinų Lietuvos banko istorijos puslapių – 2015 m. sausio 1 d., kai buvo įvestas euras. Įstodama į ES, Lietuva įsipareigojo įsivesti Europos Sąjungos bendrąją valiutą, tam kruopščiai pasirengė ir sklandžiai įvykdė. Euras Lietuvai suteikė ne tik didesnį finansinį patikimumą ir saugumą, bet ir papildomų pajamų, patogumą gyventojams ir verslui.

Lietuvos bankas įsteigtas 1990 m. kovo 1 d., kiek anksčiau, tų pačių metų vasario 13-ąją, LTSR Aukščiausiajai Tarybai priėmus du teisės aktus: nutarimą „Dėl Lietuvos banko įsteigimo“ ir Lietuvos banko įstatymą. Centrinis bankas veiklą pradėjo netrukus po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 1990 m. kovo 11-ąją sudėtingomis sąlygomis. Sovietų Sąjunga paskelbė ekonominę blokadą Lietuvai ir taikė įvairias spaudimo priemones, viena iš jų ir atsiskaitymų trikdymas, todėl buvo imtasi visų priemonių problemoms spręsti. Reikėjo suformuoti Lietuvos banko struktūrą, gauti finansavimą, sutelkti specialistus, pasirūpinti patalpomis, ryšių įranga, atsidaryti korespondentines sąskaitas užsienio bankuose, kurti veiklai reikalingą teisinę aplinką. Šie uždaviniai buvo sėkmingai įvykdyti.

1990 m. rugsėjo 4 d. Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba-Atkuriamasis Seimas patvirtino Lietuvos banko statutą ir pagrindinį kapitalą.

Rašyti komentarą
Komentarai (6)

Ale pasirodo

kad dar ir toks yra? O ką anas daro? Vištas skaičiouja ir statistika surašo? Viens juokas - kuomet pinigus pasidėti tai į užsienio bankus o kai h u inioj užsiiminėti tai iš karto ,,Centrinis Lietuvos bankas".:D)).Gėda džiunglėms

koks

cia dar /jubiliejus/ jei visi priklausom swed b o pinigu savu neturime tai baikit propoganda nes rytoji ta B parduosit tai geriau paklauskit socbutkes kaip jis pardave musu zmones uz eurus neatsiklauses tautos kuria jo chebra ir patvarke isvijusi o zemes isgrobe prileido visokio plauko veltedziu ISGAMOS be zodziu... senjoras....

...

Nėra Lito, nereikia ir tų veltėdžių!
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS