Nepilnamečiams įsidarbinti sunku Pereiti į pagrindinį turinį

Nepilnamečiams įsidarbinti sunku

2003-07-11 09:00

Darbo problemos

Nepilnamečiams įsidarbinti sunku

Darbo vasarą negali gauti daug jo norinčių jaunų žmoniųs. Darbo biržos žiniomis, per pastarąjį pusmetį dėl įdarbinimo kreipėsi 1508 jaunuoliai iki 25 metų. Iš jų surasti darbą pavyko tik 995 asmenims. Nemaža dalis moksleivių, studentų pagalbos bando ieškoti privačiose įdarbinimo agentūrose, kur, už teikiamas paslaugas sumokėję nemažas sumas, būna ir apgaunami. O ir surastuose darbuose jaunimas neretai išnaudojamas - dirba ilgas darbo valandas, gauna mažus atlyginimus, o kai kurie šnekinti studentai iš viso nežino, ar už darbą gaus pinigų, ar dirba tik “už ačiū”.

Apgavo nepilnametę

Iš provincijos atvykusi septyniolikmetė Eglė Šimkutė darbo bandė ieškoti per vieną privačią Klaipėdos įdarbinimo agentūrą, kuri turi įvairių pasiūlymų.

Bet pirmiausiai su jais reikia pasirašyti sutartį, tada nurodomi konkretūs darbdaviai. E.Šimkutei, sumokėjus 20 Lt ir pasirašius sutartį, buvo pasiūlytas padavėjos darbas Šventojoje. Tačiau kavinės savininkai atsisakė duoti darbo, kadangi nepilnamečių nepriima. O įdarbinimo agentūra užtikrino, jog Eglės nepilnametystė nėra problema. Mergina, negavusi darbo, dar kelis kartus kreipėsi į agentūrą, tačiau jai nieko nebepasiūlė.

Dirba sunkiai

Septyniolikmetė Ingrida darbą Palangos kavinėje susirado per pažįstamus. Tačiau mergina skundėsi, jog darbas labai vargina, nes dirba nuo 9 val. ryto iki vidurnakčio. Taigi “ant kojų” per dieną tenka būti 16 valandų. Mergina pasakojo, jog naktimis kartais baisu grįžti namo, tačiau dėl sunkių darbo sąlygų nežada niekur kreiptis. “Nemanau, jog laimėčiau. Be to, šią vasarą noriu įgyti padavėjos darbo patirties, kad kitais metais galėčiau susirasti lengvesnį darbą ir geresnėje kavinėje”, - atviravo moksleivė.

Melnragės kavinėje dirbanti aštuoniolikmetė Ilona taip pat skundėsi, jog klientus aptarnauti tenka nuo ryto ir kartais net iki trečios valandos nakties. Mergina prisipažino, jog toks darbas vargina tiek psichologiškai, tiek fiziškai. Be to, nežinanti, už kokią algą dirba. Tačiau šeimininkais nesiskundžia, nes jie kiekvieną naktį ją iš darbo namo parveža savo mašina.

Ar turi licenciją?

Darbo biržos direktoriaus pavaduotojas Virginijus Andriušis pasakojo, jog į juos gali kreiptis žmonės nuo 16 metų, kai turi asmens tapatybės dokumentą. Tačiau nepilnamečiams gali pasiūlyti tik nekvalifikuotą darbą, kadangi dažniausiai jie nėra įgiję jokios profesijos. Nepilnamečiai dažniausiai dirba viešuosius darbus, pavyzdžiui, tvarko mišką, remontuoja mokyklą. Tačiau darbdaviai su jais ne itin noriai sudaro darbo sutartis. V.Andriušis mano, jog daug jaunimo pagalbos kreipiasi į įdarbinimo agentūras, tačiau neretai nusivilia jomis. Darbo biržos direktoriaus pavaduotojas minėjo, jog problemų, susijusių su darbo agentūromis bei darbo sąlygomis, nesprendžia. Gali tik patarti, kad, prieš pasirašant sutartis su įdarbinimo agentūromis, internete reikėtų pasitikrinti, ar jos turi licenciją.

Yra apribojimų

Priimti į darbą nepilnamečius nuo 14 iki 16 metų galima, jeigu tai netrukdys jiems lankyti mokyklą, ir tik turint mokyklos bei vieno iš tėvų raštišką sutikimą. Asmuo iki 16 metų, kuris privalo lankyti mokyklą, gali dirbti tik lengvus darbus. Jo darbo laikas mokslo metais gali būti iki 2 valandų per dieną ir 12 valandų per savaitę. Ne mokslo metų laiku - 7 valandos per dieną ir 35 valandos per savaitę. Paaugliams, t.y. asmenims nuo 16 iki 18 metų, leidžiama dirbti ne daugiau kaip 8 val. per parą ir ne daugiau kaip 40 val. per savaitę. Taip pat draudžiama skirti jaunus asmenis dirbti naktimis, poilsio ir šventės dienomis, neleidžiama jiems pailginti darbo laiką. Vaikai iki 16 m. negali dirbti nuo 8 val. vakaro iki 6 val. ryto, o paaugliai negali būti priimami darbui nuo 10 val. vakaro iki 7 val. ryto.

Rūpinsis tėvai

Valstybinės darbo inspekcijos vyr. darbo inspektorius Petras Benetis minėjo, jog nėra konkrečios institucijos, kuri rūpintųsi jaunimo darbo problemomis ir išnaudojimu. Pašnekovo teigimu, tokia institucija būtų labai reikalinga, nes iš tiesų nemažai jaunų asmenų yra išnaudojami. Tačiau dėl iškilusių problemų ar nesklandumų tiek suaugusieji, tiek nepilnamečiai visada gali kreiptis į darbo inspekciją.

P.Benetis prisiminė, jog ir jie kartais rengia akcijas jaunimui. Pavyzdžiui, neseniai vyko reidas, kurio metu buvo renkama informacija apie jaunimo darbo sąlygas. Jo teigimu, darbo sąlygos nėra itin sunkios. Inspektoriui buvo gaila tik jaunuolių, kurie 12 valandų per dieną vaikščiojo po pliažus ir pardavinėjo čeburėkus. P.Benečio tvirtinimu, darbo inspekcija gauna skundų iš pačių nepilnamečių. Jaunimas dažniausiai skundžiasi dėl darbdavių nesumokėtų pinigų. Tačiau žmonės patys neįsigilina, kokias darbo sutartis pasirašo. Klientas visada gali reikalauti, kad darbo sutartyje būtų nurodytos darbo valandos, atlyginimas bei kiti dalykai. Vyresnysis darbo inspektorius P.Benetis akcentavo, jog Klaipėdos apskrityje yra labai daug įmonių, tačiau jie nepajėgia jų patikrinti, todėl didžiausia atsakomybė dėl jaunų asmenų įdarbinimo turėtų “kristi” ant tėvų pečių. “Tėvai visada turi domėtis, kokio darbo jų vaikas ieško, kokios bus darbo sąlygos bei atlyginimas”, - sakė P.Benetis.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų