Niujorko širdyje – KGB šnipų muziejus | KaunoDiena.lt

NIUJORKO ŠIRDYJE – KGB ŠNIPŲ MUZIEJUS

Šnipų gyvenimas, jų paslaptys, specialiosios užduotys ir slapta pasiklausymo įranga – visa tai vaizduotę audrino visais laikais. Kokiais būdais Sovietų Sąjungos specialiosios tarnybos šaltojo karo metais klausėsi svetimų pokalbių, sekė režimui nepaklūstančiuosius ir kokių neįtikėtinų ginklų griebdavosi prieš savo aukas, nuo šiol gali sužinoti ir Niujorko gyventojai – čia kuriamas KGB šnipų muziejus.

Didžiausia kolekcija pasaulyje

Sovietų Sąjungos specialiųjų tarnybų, iš kurių žymiausia – KGB, darbo specifikos atributai, pasirodo, itin domina amerikiečius.

Žinia, jog Niujorko centre, 14-ojoje Manhatano gatvėje, įrenginėjamas itin specifinis muziejus, jau pasklido šioje daugiatautėje šalyje.

Tai bus ketvirtas pasaulyje didžiausias šnipinėjimo technikos muziejus.

"Amerikiečiams viskas įdomu. O juo labiau domina tai, kas tiek metų buvo už geležinės uždangos. Muziejus neakcentuoja jokios politikos, tai yra istorinių faktų, duomenų, tuometės sovietinės Rusijos technikos pasiekimų istorijos liudijimai", – teigė JAV šiuo metu esantis Julius Urbaitis.

J.Urbaitis į Jungtines Valstijas pakviestas ne atsitiktinai, o kaip ekspertas ir lektorius, jau turintis ir pasaulio pripažinimą.

"Gruodį didžiausiu tiražu buvo išleista knyga "The Secret History of KGB Spy Cameras". Tai yra 192 puslapių albumas, kurį parašė "International Spy Museum" Vašingtone savininkas H.Keithas Meltonas. Knygos bendraautoriais tapo ir geriausi pasaulyje šnipinėjimo technikos ekspertai Detlevas Vreislebenas, Michaelas M.Hasco ir vėliau staiga miręs Vladimiras Aleksejenka, buvęs KGB karininkas. Šioje knygoje publikuojamos eksponatų nuotraukos. Pagal eksponatų kiekį, jų išskirtinumą, ekspertai įvertino, jog Lietuvoje esanti kolekcija – didžiausia ir unikaliausia KGB technikos kolekcija pasaulyje. Kaip karinės žvalgybos technikos kolekcija, ji įvertinta trečiąja vieta pasaulyje", – tikino J.Urbaitis.

Pagal eksponatų kiekį, jų išskirtinumą, ekspertai įvertino, jog Lietuvoje esanti kolekcija – didžiausia ir unikaliausia KGB technikos kolekcija pasaulyje.

H.K.Meltonas yra vadinamas didžiausią autoritetą turinčiu žvalgybos istoriku.

Neseniai šis žinomas žvalgybos įrangos kolekcininkas pasaulio spaudoje buvo paskelbęs apie dar vieną unikalų eksponatą, kurio ieškojo 40 metų.

Surastas revoliucionieriaus, vėliau pašalinto iš bolševikų partijos, Levo Trockio nužudymo įrankis – ledo kirtiklis.

L.Trockis buvo nužudytas smūgiu į galvą ledo kirtikliu slaptojo agento Ramono Merkaderio, pasiųsto Sovietų Sąjungos, labiausiai tikėtina, įsakius Josifui Stalinui.

Ekspozicijai – išskirtinė vieta

J.Urbaitis Kaune yra įkūręs unikalų muziejų "Atominis bunkeris", kuris jau yra žinomas ne tik Lietuvoje, Baltijos šalyse, Europoje, bet ir kitur.

"Niujorkas – daugiakultūris miestas, jame gyvena įvairiausių pasaulio šalių piliečiai. Be abejonės, jame gyvena ir daugybė išeivių, ne tik iš Lietuvos, bet ir kitų posovietinių šalių", – paaiškino J.Urbaitis.

Muziejų kuriančiai kompanijai patalpų Niujorko centre teko ieškoti ne vieną mėnesį.

Praeityje buvusioje mėsininkų gatvėje, šiuo metu tapusia muziejų, galerijų, teatrų ir koncertinių salių rajonu, nekilnojamojo turto nuomos klausimas buvo patikėtas teisininkams.

Draudimas – 5 mln. dolerių

Kolekciją sudaro ir itin autentiški eksponatai, kai kurie gaminti rankomis, specialiai vienai ar kitai užduočiai, todėl tam tikrų daiktų analogų tiesiog nėra, o tai ir sudaro neįkainojamą jų vertę.

Tarp jų – miniatiūrinė kamera, primenanti kaklaraiščio segtuką, arba sekimui skirta kamera, atrodanti kaip švarko saga.

Kamerą anuomet sugebėta paslėpti net vyriškame žiede.

O štai lūpų dažų tūtelė, kurią galima rasti šiame muziejuje, gali iššauti. Šis specialus žudymo įnagis gavo "Mirtino bučinio" vardą.

Sekimui skirta technika buvo slepiama labai išradingai – gaminamos specialios rankinės su paslėptomis kameromis ar knygos, kurią parke esą skaitantis karininkas galėdavo fiksuoti visą aplinką.

Eksponuojami ir vyriški batai, kurių kulniuke sovietų technikos meistrai sugebėdavo paslėpti šnipinėjimo įrangą.

Lankytojus turėtų nustebinti vadinamasis bulgariškas skėtis, kuris galėdavo iššauti nuodų dozę.

Kolekcijoje yra daugybė tachografų, šifravimo įrenginių.

Muziejui kolekciją teko apdrausti 5 mln. dolerių suma.

Cigarečių – į vaistinę

Kaip turistas į šalį atvykęs J.Urbaitis tikino atsivežęs savotiškas išankstines nuostatas, kurias teko pakeisti.

Iš televizijų laidų susidaręs įspūdį, jog amerikiečiai yra tingūs, apkūnūs, o gatvėse nuolat šlamščia greitojo maisto gaminius, lietuvis nustebo, jog antsvorio turinčio žmogaus čia reikia dar paieškoti.

"Niujorke kalbama 800 kalbų. Miestas yra kosmopolitiškas. Jie nuolat bėga, važinėja dviračiais, čia aplink yra šimtai sporto salių. Kur tik užeini, visur siūloma sveiko maisto. Mieste gyventojų milijonai, o per dieną pamatau vos du tris apkūnius žmones", – stebėjosi vyras.

Beje, Manhatane, kur įkurtas muziejus, 95 proc. žmonių neturi automobilių, nes nėra vietos, kur juos laikyti.

"Todėl niujorkiečiai priversti naudotis viešuoju transportu, vaikščioti, bėgioti. Automobilio stovėjimo valanda kainuoja nuo 5 iki 15 dolerių. Per mėnesį kainuotų bemaž 6 tūkst. dolerių. Metro veikia visą parą, parduotuvės dirba taip pat per naktį, gyvenimas čia nesustoja niekada", – tikino J.Urbaitis.

Tačiau labiausiai lietuvį nustebino amerikietiškos vaistinės, kuriose galima įsigyti vyno, alaus, šampūno ar kojinių ir net cigarečių.

"Jos atdaros visą parą, pirk ką nori. Cigaretėmis uždraudė prekiauti visai neseniai. Tai kilo baisus pasipiktinimas", – juokėsi J.Urbaitis.

Prie durų – eilės

Oficialiai KGB šnipų muziejus bus atidaromas sausio 17-ąją, tačiau duris jo įkūrėjai lankytojams jau yra atvėrę.

Vos pasklidus žiniai, jog Manhatane atsidarė dar viena įdomi vieta, filmuoti muziejaus atvyko daugybė vietinių žiniasklaidos kanalų žurnalistų.

Tokio muziejaus specifika reikalauja ypatingų žinių turinčių žmonių pagalbos, kad būtų galima pristatyti kito žemyno piliečiams jiems visiškai nepažįstamą istorijos tarpsnį.

J.Urbaitis, kaip istorikas, lektorius ir ekspertas, kviečiamas padėti parengti didžiausios KGB technikos kolekcijos pristatymą.

"Čia labai griežti priešgaisriniai reikalavimai, vienu metu patalpose gali būti tik tam tikras skaičius žmonių. Todėl nekeista gatvėse išvysti eilėse laukiančius lankytojus. Jiems atrodo normalu palūkėti prie klubo ar restorano, muziejaus durų", – pastebėjo J.Urbaitis.

KGB šnipų muziejų jau spėjo pamatyti Peru, Australijos, Japonijos, Malaizijos, kitų šalių piliečiai.

Muziejus sulaukė ir pirmojo lietuvio, teisininko Gedimino, dirbančio Manhatane vizito.

Lietuvis į muziejų atėjo kartu su Peru piliete žmona bei aštuonių giminaičių būriu.

Tikslas – edukacija

"Niujorke gyvena apie milijoną rusakalbių. Ateina daug jaunimo, nes aplink yra daugybė žinomų universitetų. Kai kurie pasilieka net 3 ar 3,5 valandos. Ir visų lankytojų atsiliepimai yra labai puikūs", – džiaugėsi J.Urbaitis.

Per dieną šiuo metu muziejų aplanko nuo 80 iki 100 lankytojų.

Beje, lietuviai pastebėjo, jog išeiviai iš posovietinių šalių ir Rusijos, net ir kelis dešimtmečius pragyvenę Amerikoje, taip ir neišmoko kalbėti angliškai.

Pensininkas Amerikoje gauna tūkstantį dolerių pensijos, net nesvarbu, ar dirbai Amerikoje.

"Parduotuvėse, restoranuose, gydymo įstaigose pilna rusiškai kalbančių žmonių, todėl jiems anglų net nereikia. Pensininkas Amerikoje gauna tūkstantį dolerių pensijos, net nesvarbu, ar dirbai Amerikoje. Į kitą kortelę jie gauna 300 dolerių maistui, dauguma jų turi socialinius būstus ir net nemokamą gydymą. Tokie lankytojai ateina su išankstine nuostata, esą jie patys gyveno sovietinėse šalyse ir viską jau yra matę. Tačiau išeina itin nustebinti to, ką išvydo. Kažkas net prasitarė, jog manė, kad toks muziejus bus skirtas amerikiečiams gąsdinti rusų šnipų technika", – juokėsi J.Urbaitis.

Jis tikino, jog tokio muziejaus tikslai yra edukaciniai.

"Lankytojai sužino, kaip jie buvo sekami nuo 1946 iki 2015 m. Kaip jų buvo klausomasi ir kokia techninė pažanga lydėjo tokią techniką. Tad jie gali susimąstyti, koks šiais laikais yra šis progresas", – patikino J.Urbaitis.

Lietuvį nustebino Niujorko žiniasklaidos paskelbta žinia – per dvi dienas šiame didžiausiame JAV mieste nebuvo nužudytas nė vienas žmogus ir tai buvo ypatingas pasiekimas.

J.Urbaitis Niujorką vadina galimybių miestu, kuriame pildosi svajonės, tačiau abejoja, ar norėtų jame gyventi.

"Čia toks gyvenimo tempas, kurį net sunku suvokti. Per dieną Taimso aikšte (angl. Times Square) pereina 300 tūkst. žmonių. Tai yra tiek, kiek Laisvės alėja ir per metus nepereina. Gatvėse – nuolatinės automobilių spūstys. Visi visur bėga. Bet labiausiai gaila gyvūnų. Šuniukai, išvesti savų reikalų į gatvę, nėra matę žolės, tik šaligatvius. Mane į priekį veda naujo tikslo ir rezultato siekimas, jei norėtum ieškoti blogų dalykų, nusivylimų galėtum rasti kiekvieną dieną. Jei matai, kad darai gerą darbą, tai labai palaiko", – prisipažino J.Urbaitis.

GALERIJA

 • Unikalus: vienoje judriausių Niujorko vietų netrukus duris atvers išskirtinis KGB įrangos muziejus.
 • Ekspozicija: muziejuje eksponuojama įvairiausia pasiklausymo ir informacijos šifravimo technika.
 • Diržai: KGB karininkams buvo siuvami specialūs diržai, kurie buvo naudojami tam tikriems objektams sekti.
 • Ginklas: amerikiečius turėtų stebinti šaltojo karo laikų sovietų naudoti mirtini ginklai – parodoje eksponuojamas vadinamasis bulgariškas skėtis, kuriuo buvo galima iššauti nuodų.
 • Kodas: specialia mašinėle karinė žvalgyba šifruodavo slaptus pranešimus.
 • Niujorko širdyje – KGB šnipų muziejus
 • Niujorko širdyje – KGB šnipų muziejus
 • Niujorko širdyje – KGB šnipų muziejus
 • Niujorko širdyje – KGB šnipų muziejus
 • Niujorko širdyje – KGB šnipų muziejus
 • Niujorko širdyje – KGB šnipų muziejus
 • Niujorko širdyje – KGB šnipų muziejus
 • Niujorko širdyje – KGB šnipų muziejus
 • Niujorko širdyje – KGB šnipų muziejus
 • Niujorko širdyje – KGB šnipų muziejus
 • Niujorko širdyje – KGB šnipų muziejus
 • Niujorko širdyje – KGB šnipų muziejus
 • Niujorko širdyje – KGB šnipų muziejus
 • Niujorko širdyje – KGB šnipų muziejus
 • Niujorko širdyje – KGB šnipų muziejus
 • Niujorko širdyje – KGB šnipų muziejus
 • Niujorko širdyje – KGB šnipų muziejus
 • Niujorko širdyje – KGB šnipų muziejus
 • Niujorko širdyje – KGB šnipų muziejus
 • Niujorko širdyje – KGB šnipų muziejus
Juliaus Urbaičio asmeninio archyvo nuotr.
Rašyti komentarą
Komentarai (12)

Turistas

Kokia čia naujiena? Aš jau prieš daugelį metų buvau KGB muziejuje Naujorke.

Lietuvis

Palinkekim sekmes. Zmones garsina Kauna . Nepasirodykit pavyduoliais geda !

nuostaba

O kada bus įkurtas narkotikų muziejus? Klausimas suprantantiems...
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS