Žemdirbystė
Paliaubos truks iki pirmadienio
Pratęsti protesto akciją ir galbūt vėl blokuoti kelius žemdirbiai žada jau artėjantį pirmadienį. Vakar iki pietų prie autostrados Klaipėda – Kaunas susirinkę apie 200 ūkininkų kantriai laukė žemdirbių susitikimo su Vyriausybės vadovais rezultatų. Eismas autostrada nebuvo trukdomas, žemdirbių technika, jų lengvieji automobiliai stovėjo šalikelėje. Visi laukė Vyriausybės patvirtinimo, kad superkant aukščiausios rūšies pieną už litrą bus mokama 60 centų.
Reikėtų milijonų
Žemdirbiai teigė, kad ši kaina – 60 centų už pieno litrą – jau yra kompromisas, su kuriuo jie sutiktų, tačiau savo įsipareigojimus turi patvirtinti Vyriausybė. Mažesnė nei 60 centų pieno supirkimo kaina netenkina žemdirbių, nes tada pieno gamyba neapsimoka.
Tačiau apie 15 val. prie Klaipėdos piketuojančius žemdirbius pasiekė žinia, kad Vyriausybė, apskaičiavusi savo finansines galimybes, pareiškė negalinti užtikrinti žemdirbiams, kad už aukščiausios rūšies pieno litrą jiems būtų mokama 60 centų. Didžiausios šalies pieno perdirbimo įmonės taip pat pasisakė prieš aukščiausios rūšies pieno kainos reguliavimą.
Premjero A.Brazausko teigimu, suskaičiuota, kad pernai visi pieno gamintojai gavo 521 mln. litų, o skaičiuojant pagal dabartines supirkimo kainas, šiemet jie gautų apie 415-420 mln. litų. Todėl jau skirti 52 mln. ir dar planuojami skirti 50 mln. litų visiškai kompensuotų galimą šių metų pajamų praradimą.
“Jei būtų mokama po 60 centų už litrą aukščiausios rūšies pieno, papildomai reikėtų skirti dar apie 111 mln. litų. Tokie reikalavimai valstybei yra nepakeliami”, - kalbėjo A.Brazauskas.
Kovos toliau
Supratę, kad po visų akcijų pieno gamintojai iš esmės nieko nepešė, prie uostamiesčio oro uosto piketuojantys kaimo žmonės kelioms minutėms išsirikiavo palei autostradą, pastovėjo ir sugrįžo prie savo automobilių.
Pikete dalyvavęs Lietuvos pieno gamintojų asociacijos pirmininkas Bronius Markauskas „Klaipėdai“ sakė, kad Vyriausybei eilinį kartą pritrūko geros valios spręsti kaimo žmonių problemas. B.Markausko nuomone, ne vien biudžeto pinigai lemia šį konfliktą. Pieno perdirbimo įmonėms reikėjo įvesti didesnę minimalią ribinę kainą, kurią jos privalėtų mokėti pieno gamintojams. Tokiu atveju mažiau būtų reikėję biudžeto pinigų. „Manau, kad pieno perdirbimo įmonės Vyriausybei daro didesnę įtaką, jos turi didesnę galią nei visi žemdirbių piketai ir kelių blokados“, - sakė B.Markauskas.
Pasak piketuotojų, akcija gali būti pratęsta pirmadienį. Nors daugelis jautėsi pavargę, pasiilgę namų, tačiau ne vienas korespondentui teigė, kad ryžto kovoti už savo interesus jie neprarado.
Naujausi komentarai