Parlamentinė komisija apklaus saugumo vadovą Mečį Laurinkų Pereiti į pagrindinį turinį

Parlamentinė komisija apklaus saugumo vadovą Mečį Laurinkų

2003-11-05 09:00

TYRIMAS

Parlamentinė komisija apklaus saugumo vadovą Mečį Laurinkų

Vakar į pirmąjį posėdį rinkosi Seimo laikinoji tyrimo komisija dėl galimų grėsmių Lietuvos nacionaliniam saugumui. Komisijos užduotis - politiškai įvertinti šalies padėtį, padaryti politines išvadas ir apsaugoti valstybę nuo potencialių grėsmių. Pirminę išvadą dėl grėsmių valstybės saugumui komisija įpareigota pateikti iki gruodžio 1 dienos.

Komisijoje – klaipėdietis

Komisija sudaryta iš pagrindinėms parlamentinėms frakcijoms atstovaujančių Seimo narių. Joje yra 3 socialdemokratai, 2 socialliberalai, 2 liberalai ir po vieną liberaldemokratų bei Tėvynės sąjungos atstovą.

Didžiausiai - Socialdemokratinės koalicijos frakcijai komisijoje atstovauja Seimo nariai Aloyzas Sakalas, Zenonas Mačernius ir Stasys Kružinauskas.

Socialliberalai į komisiją delegavo Alvydą Sadecką ir klaipėdietį Vaclovą Stankevičių, liberalai - Gintarą Steponavičių ir Algį Kašėtą.

Iš liberaldemokratų ir konservatorių komisijoje dirbs Dailis Barakauskas ir Andrius Kubilius.

Komisijos pirmininku Seimas paskyrė Aloyzą Sakalą.

Dirbs objektyviai

Baigiantis pirmadienio Seimo neeiliniam posėdžiui politikai kalbėjo, kad laikinoji tyrimo komisija vadovausis tik faktais ir nepolitikuos. Tokią nuostatą patvirtino ir Aloyzas Sakalas, vakar pradėdamas pirmąjį komisijos posėdį.

Komisijos posėdžiai atsidūrė žiniasklaidos dėmesio cente. Žurnalistų paklaustas apie Prezidento apkaltos tikimybę, A. Sakalas sakė, kad tai įmanoma esant bent vienam iš trijų požymių: kai Prezidentas grubiai pažeidė Konstituciją, sulaužė duotą priesaiką ar jam keliama baudžiamoji byla. Tokiais atvejais sudaroma speciali komisija, kuri nagrinėja, ar yra pagrindas apkaltai.

Pasak A. Sakalo, Seimo laikinoji tyrimo komisija norėtų sužinoti, ar yra pasirašyta sutartis tarp Jurijaus Borisovo ir Lietuvos Prezidento Rolando Pakso. Jeigu ta sutartis yra, komisija norės ją matyti ir įvertinti jos turinį, joje esančius įsipareigojimus.

Seimo sudaryta laikinoji komisija bandys atsakyti į VSD pažymoje pateiktus klausimus. Pasak A. Sakalo, komisija aiškinsis Prezidento patarėjų skyrimo procedūrą, jų kontaktus su aplinka, su abejotinos reputacijos žmonėmis, šalies vadovo galimybes kontroliuoti savo patarėjų veiklą, Prezidento rinkimų finansavimo šaltinius.

Kvies Mečį Laurinkų

Komisija ketina posėdžiauti 3-4 kartus per savaitę. Šiandien į jos posėdį kviečiamas Valstybės saugumo departamento vadovas Mečys Laurinkus. Jis turėtų pagrįsti savo pažymoje pateiktus teiginius.

A. Sakalas neatmetė galimybės, kad ateityje gali iškilti reikalas pakviesti į komisijos posėdį ir Lietuvos Prezidentą Rolandą Paksą.

Balsuos už pataisą

„Klaipėda“ teiravosi komisijos nario Vaclovo Stankevičiaus, kaip vyko vakarykštis komisijos posėdis, kokie klausimai buvo aptarti. Seimo narys pasakojo, kad pirmojo posėdžio, kuriame dalyvavo visi devyni komisijos nariai, metu buvo aptartos veiklos kryptys, strategija, suplanuota veikla.

V.Stankevičius pastebėjo, kad galiojant dabartiniam Laikinųjų tyrimo komisijų įstatymui jis negali atvirai bendrauti su žiniasklaida. Ketvirtadienį Seimas svarstys Artūro Paulausko pateiktą Seimo laikinųjų tyrimo komisijų įstatymo papildymo projektą, kuriame numatoma leisti, kad šios komisijos posėdžiai būtų atviri. Todėl dabar viskas priklausys nuo politikų valios. V.Stankevičius sakė, kad jis balsuos už šią įstatymo pataisą.

Įstatymo priėmimo procedūra numato, kad po balsavimo Seime įstatymą turi patvirtinti Prezidentas. Tam skiriama dešimt dienų. Jeigu Prezidentas vetuotų įstatymo pataisą, ją galėtų pasirašyti Seimo Pirmininkas. Tačiau tik po paskelbimo „Valstybės žiniose“ ji įgautų įstatymo galią.

Tad galima tikėtis, kad bent trečdalį laiko iki gruodžio 1-osios Seimo laikinoji tyrimo komisija dirbs už uždarų durų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų