Pensija tampa asmeniniu reikalu Pereiti į pagrindinį turinį

Pensija tampa asmeniniu reikalu

2003-09-11 09:00

INVESTICIJOS

Pensija tampa asmeniniu reikalu

Pensijų reforma Lietuvoje pajudėjo iš esmės. Dabar patys būsimieji pensininkai turės spręsti – ar investuoti į kurį nors fondą, ar po senovei ištikimai mokėti „Sodrai“.

Nors daugelis finansų analitikų, socialinio draudimo specialistų teigia, kad pensijų reforma labiau prieinama jaunesnio amžiaus žmonėms, kad tiems, kuriems pensijos slenkstis po 10-13 metų, atsisakyti „Sodros“ neverta, tačiau jau pirmoji pažintis su pensijų fondų valdymo bendrovių pasiūlymais gali ne juokais apsukti galvą ir brandesnio amžiaus žmonėms. Ne viena bendrovė pasiūlė konservatyvius ir mažiau rizikingus kaupimo modelius, kurie nors ir nedaug, tačiau bent jau šį tą gali pridurti prie būsimos pensijos.

Investicijos ir rizika

Kita vertus, apsisprendimas dalyvauti pensijų reformoje kelia ir nemažai klausimų. Tarp jų bene svarbiausias – kokias investicijas rinktis: rizikingas ir potencialiai nešančias didžiausias pajamas ar mažiau rizikingas, pavyzdžiui - į Vyriausybės vertybinius popierius.

Svarbus klausimas – kurią pensijų fondų valdymo bendrovę rinktis. Kol kas jos Lietuvoje neturi veiklos patirties, negali pasigirti sėkmingų ir pelningų investicijų pavyzdžiais.

Šios aplinkybės skatina galvoti, kad pirmieji pensijų kaupėjai rizikuos labiausiai. Šiandien labiausiai abejonių kelia įstatymu numatyta galimybė pensijų fondų valdytojui nustatyti 10 proc. administravimo mokestį nuo sumokėtų įmokų. Tačiau kur garantija, kad per metus tiek pat procentų padidės dirbančiojo indėliai pensijų fonde?

Padės skaičiuoklė

Prognozuojama, kad per artimiausius 5 metus visuose Lietuvos pensijų fonduose bus sukaupta apie 2 mlrd. litų - 40 proc. šių lėšų (800 mln. Lt) bus investuojama Lietuvoje. Iki 10 proc. (apie 200 mln. Lt) visų lėšų bus investuojama į įmonių akcijas ir obligacijas, likusi suma - į Vyriausybės vertybinius popierius.

Rugsėjo 9-ąją socialinės apsaugos ir darbo ministrės įsakymu pavirtinta speciali pensijų skaičiuoklė, padėsianti gyventojams apsispręsti, ar jiems būtų naudinga dalyvauti pensijų kaupimo sistemoje. Skaičiuoklė pateikiama Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos interneto svetainėje www.socmin.lt.

Į elektroninį kalkuliatorių įvedęs savo duomenis, gyventojas galės sužinoti atsargiausias ir minimaliausias prognozes, kaip didėtų ar mažėtų jo pensija, nusprendus dalyvauti pensijų kaupime.

Verta atkreipti dėmesį, kad skaičiuoklė pateiks duomenis ne apie visą iš “Sodros” laukiamą pensiją, tačiau tik tą jos dalį, kuri prognozuojama nuo dalyvavimo kaupimo sistemoje pradžios. Ji neatspindi bazinės pensijos ir tos pensijos dalies, kuri jau buvo uždirbta iki dalyvavimo pensijų kaupime.

Tiems, kurie pasirinks dalyvavimą pensijų kaupime, “Sodros” pensijai apskaičiuoti bus imami du skirtingi laikotarpiai. Už laikotarpį iki dalyvavimo pensijų fonde bus apskaičiuojama visa “Sodros” pensija, o už dalyvavimo pensijų kaupime laikotarpį papildoma “Sodros” pensijų dalis bus apskaičiuojama, atsižvelgiant į mažesnę įmoką, - taigi bus mažesnė.

Šia skaičiuokle bus privalu naudotis ir pensijų kaupimo bendrovėms, todėl laukiami pensijų dydžiai bus neiškreipti, žmonės išvengs apgavysčių ir nebus viliojami nerealiais pažadais.

Tačiau ministrė Vilija Blinkevičiūtė taip pat pažymėjo, jog didžiausia atsakomybė teks pačiam žmogui.

Išduoti leidimai

Rugpjūčio 28 dieną Vertybinių popierių komisija nutarė išduoti pensijų fondų valdymo licencijas Vilniaus banko grupės įmonei “VB investicijų valdymas”, bendrovėms “Finasta investicijų valdymas” ir “HANSA Investicijų valdymas”. Tą pačią dieną Valstybinės draudimo priežiūros tarnybos prie Finansų ministerijos valdyba nutarė išduoti leidimus vykdyti pensijų kaupimo veiklą bendrovėms “Commercial Union Lietuva gyvybės draudimas” ir “Lietuvos draudimo” gyvybės draudimas”. Abi priežiūros institucijos taip pat patvirtino tų penkių įmonių valstybinio socialinio draudimo įmokos dalies kaupimo pensijų fonduose taisykles.

Draudimo priežiūros tarnybai paraiškas dėl leidimo vykdyti pensijų kaupimo veiklą yra pateikusios bendrovės “Sampo gyvybės draudimas” ir “Ergo Lietuva gyvybės draudimas”. Vertybinių popierių komisijai yra gavusi UAB “Nord/LB investicijų valdymas” paraišką dėl pensijų valdymo įmonės veiklos licencijos išdavimo.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų