Abiturientė Agata atvyko perlaikyti 1-osios anglų kalbos egzamino dalies.
Mergina su mama ieškojo savęs sąraše, kuriame specialūs mokiniams suteikti kodai, kurie patvirtina, kad egzaminui esi užregistruotas.
Deja, teko nusivilti, nes merginos sąraše nebuvo.
Iš sąrašo mįslingai dingo 15 abiturientų pavardės, tad kol vieni mokiniai laikė egzaminą, kitiems beliko grįžti į namus.
„Gaila ir klasiokų, kurie per šiuos metus labiau susiėmė ir dabar turi riziką galimai net neišlaikyti“, – teigė abiturientė Agata Ivanovska.
Neįleista ir dvyliktokė Karina. Merginos akyse kaupėsi ašaros.
„Žinau, kad galėjau geriau išlaikyti. Atima tą galimybę ne dėl mano kaltės. Liūdna“, – atviravo abiturientė Karina Burakaitė.
Tiesa, apie tai, kad mokyklos durys gali būti jiems užvertos, abiturientai ir jų tėvai sužinojo dar prieš savaitę. Dalis vaikų perlaikyti negalėjo biologijos, istorijos ir informatikos. Tiek Agata, tiek Karina neteko galimybės perlaikyti ir matematikos egzaminą.
„Jie turėjo savo tvarkaraščius, jiems buvo pasakyta, kada, koks, kur egzaminas. Niekas tokių siurprizų nesitikėjo“, – pabrėžė abiturientės Agatos mama Natalija Ivanovska.
Mokinių tėvai pasipiktinę. Kreipėsi tiek į mokyklos vadovus, tiek į ministeriją ir Nacionalinę švietimo agentūrą.
„Niekas nenori padėti, visi vieni pas kitus siuntinėja ir liks vaikai be nieko“, – piktinosi abiturientės Karinos mama Renata Burakienė.
O versijos, kaip galėjo pradingti mokinių pavardės, skiriasi.
„Jų prašymai yra pateikti, yra registruoti, duomenys sistemoje buvo pateikti. Kaip atsitiko, kad paskui jų nebeliko, tikrai negaliu pasakyti“, – tikino Pabradės „Ryto“ gimnazijos direktorė Laima Markauskienė.
Niekas tokių siurprizų nesitikėjo.
Valdžios institucijos kalba vieningai – tai ne sistemos klaida, o mokyklos aplaidumas. Esą gimnazija mokinių registre nepateikė jokių duomenų apie mokinius, kurie egzaminus planuoja perlaikyti.
„Susitikimo su mokykla metu buvo patikrintas Mokinių registras, ir mokyklai parodyta, kada ir kokius duomenis ji pateikė. Todėl mokyklos teiginys, kad duomenys apie pakartotinėje sesijoje egzaminų pirmas dalis norinčius perlaikyti mokinius buvo pateikti, yra visiška netiesa ir mokykla tai žino“, – rašė Nacionalinė švietimo agentūra.
Duomenis mokyklos turėjo pateikti iki praėjusių metų lapkričio 25 dienos.
„Pirmiausia jie turėjo pasitikrinti, ar tikrai visų vaikų pasirinkimai teisingai įvesti, ar tikrai visi vaikai yra pasirinkę tuos egzaminus ar kažkas nepraleista. Tuo labiau, kad buvo dar pusę metų pasitaisyti, ištaisyti klaidas“, – akcentavo švietimo, mokslo ir sporto viceministras Jonas Petkevičius.
Panaši situacija – ir vienoje Molėtų gimnazijoje. Anot ministerijos, per visą Lietuvą gali būti iki 100 abiturientų, kurių mokyklos esą neužregistravo perlaikyti matematikos 1-os dalies.
„Vaikai nebuvo atsiradę sistemoje ir tik dabar kreipėsi į mus. Darome, ką galime“, – tikino J. Petkevičius.
Mamai Natalijai klausimų kyla. Juk dalį mokinių gimnazija registravo, ar kitus tiesiog pamiršo?
„Yra abejotina. Ir jeigu tai būtų viena mokykla, tada galimai būtų galima tikėti šia versija“, – svarstė N. Ivanovska.
Pabradės „Ryto“ gimnazijos direktorė jau pati nebežino, kas nutiko. Anot jos, net jei tai ir mokyklos klaida, mokiniams turi būti suteikta proga pasikelti balus.
„Kad ir kas bebūtų nutikę, vaikai tikrai niekuo dėti, nėra ir negali būti šios situacijos įkaitai ir neturėti teises perlaikyti pasirinktą brandos egzaminą“, – kalbėjo L. Markauskienė.
Ministerija planuoja surengti papildomą matematikos egzaminą abiturientams, kurie į sąrašą nebuvo įtraukti. A ir B lygio perlaikymas numatytas liepos 18 dieną. Tačiau kitų egzaminų iš naujo organizuoti neketinama.
„Sistemos galimybės neleidžia begalę kartų laikyti, perlaikyti. Jeigu paskutinę dieną pradėsime taisyti šią sistemą, tada reikės nukelti egzaminus ir visą brandos atestato išdavimo sesiją“, – aiškino švietimo, mokslo ir sporto viceministras.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Šansą perlaikyti egzaminą praradę mokiniai turės tenkintis tokiu rezultatu, kokį gavo pirmuoju bandymu.
„Hakeriai palaužo bankų sistemas, o čia kažkokios mokymo programos negalima pataisyti? Nesuprantu. Nėra noro valdžioje padėti vaikams“, – savo nuomone dalinosi abiturientės Agatos tėtis Jurij Ivanovskij.
Mokiniai ir jų tėvai baiminasi, kad vaikai praras galimybę studijuoti nemokamai.
„Aš stoju į menus, man reikia dviejų egzaminų ir aš turėčiau galimybę kažkiek pasikelti savo koeficientą, tam, kad patekti į finansuojamą vieta“, – teigė abiturientė.
Ministerija žada keisti sistemą, kad tokie atvejai nebesikartotų. Tikisi, kad nuo kitų metų mokiniai patys galės tikrinti informaciją apie pasirinktus egzaminus.
(be temos)
(be temos)