Plinta peticija: reikalaujama stabdyti tarnybų smurtą prieš vaikus ir šeimą | KaunoDiena.lt

PLINTA PETICIJA: REIKALAUJAMA STABDYTI TARNYBŲ SMURTĄ PRIEŠ VAIKUS IR ŠEIMĄ

Šokiruojanti statistika ir šeimų, nukentėjusių nuo nepagrįstų Valstybinės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos (VTAĮT) pareigūnų veiksmų, liudijimai rodo nehumanišką ir antikonstitucinį šios reformos pobūdį, teigia peticiją „Stop tarnybų smurtui prieš vaikus ir šeimą” paskelbęs Laisvos visuomenės institutas.

Kreipimesi į aukščiausius šalies vadovus, socialinės politikos architektus ir vykdytojus peticijos autoriai teigia, kad, prisidengiant „geriausių vaiko interesų“ užtikrinimu, ši reforma prievartos būdu ardo šeimas, baudžia ne tik tėvus, bet ir pačius vaikus bei diegia žalingą policinės valstybės modelį.

„Mes, žemiau pasirašę Lietuvos Respublikos piliečiai, šia peticija reiškiame savo susirūpinimą dėl 2018 metais pradėtos įgyvendinti vaiko teisių apsaugos reformos”, - teigiama peticijoje.

Pasak kreipimosi autorių, Vaiko teisių apsaugos reforma siekiama sisteminius skurdo, piktnaudžiavimo alkoholiu ir dėl istorinių priežasčių susiformavusios ydingos auklėjimo sistemos padarinius vertinti ir spręsti tik per „vaiko teisių“ prizmę. Tačiau šiandien daugelis Lietuvos savivaldybių vis dar nėra pajėgios teikti visapusiškas, efektyvias ir prieinamas pagalbos šeimai paslaugas.

„Taip susiklosto situacija, kai vaiko teisių apsaugos reforma vykdoma atvirkščiai: valstybė šeimoms gali pasiūlyti mažai, tačiau iš jų reikalauja maksimumo - niekur kitur neegzistuojančio absoliutaus neklystamumo, o už klaidas taiko griežčiausias ir negrįžtamas pasekmes turinčias sankcijas - vaikų paėmimą. Sukurta tvarka ignoruoja Lietuvos Respublikos Konstitucijoje įtvirtintas tėvų, vaikų teises ir konstitucinį proporcingumo principą”, - pabrėžiama peticijoje.

Laisvos visuomenės institutas pripažįsta, kad ne visos šeimos yra tobulos. Tiesa, kad tėvams kartais stinga įgūdžių, laiko, fizinės ir emocinės sveikatos, kantrybės ir kitų vaikų auginimui svarbių dalykų.

„Tačiau Visuotinė žmogaus teisių deklaracija nurodo, kad šeima yra natūrali ir pagrindinė visuomenės grupė, ir ji turi teisę būti visuomenės ir valstybės saugoma. (...) Naujajame Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatyme konstatuota, kad pagrindinis visuomenės institutas, kuriame vaikas gyvena ir kuris užtikrina vaiko apsaugą ir vystymąsi, yra vaiko biologinė šeima ir kad „vaikas turi teisę augti savo biologinėje šeimoje - ten jam geriausia, nepaisant galimų trumpalaikių ar net ilgalaikių socialinių ir kitų biologinės šeimos problemų“, - pabrėžia peticijos autoriai.

Jų įsitikinimu, pirmoji ir pati svarbiausia valstybės užduotis turi būti pagalba šeimai, o ne jos apribojimai ar bausmės tėvams.

„Vaiko paėmimas iš šeimos yra kraštutinė priemonė, kuri gali būti taikoma tik esant akivaizdžiam ir tiesioginiam pavojui vaikui, nepavykus prevencinėmis ir (ar) kompleksinės pagalbos paslaugomis ir priemonėmis išsaugoti vaiko jo biologinėje šeimoje bei nesant kitų priemonių padėti vaikui ir jo šeimai”, - rašoma peticijoje.

Šeimų ardymas vadinamas ne tik neracionaliu, neproporcingu, bet ir neatitinkančiu geriausių vaiko interesų.

„Kiekvienas nepagrįstas ir nepamatuotas vaiko atskyrimas nuo jo gyvenamosios aplinkos ir šeimos, visų pirma, yra biurokratų bausmė pačiam vaikui. Būtent jis atsiduria svetimoje ir nepažįstamoje aplinkoje ir būtent jis praranda tai, kas nuo gimimo jam yra artimiausia: mylinčius, nors kartais ir klystančius tėtį ir mamą”, - akcentuojama peticijoje.

Net ir trumpas vaiko atskyrimas nuo šeimos yra psichologinė trauma, galinti turėti ilgalaikių padarinių jo psichikai. Todėl vaikų paėmimą iš šeimos be būtinybės peticijos autoriai vadina ne „geriausių vaiko interesų užtikrinimu”, o tarnybų smurtu prieš vaiką ir šeimą.

Pabrėždami, kad tiek ydinguose teisės aktuose, tiek praktikoje VTAĮT darbuotojams kartu su policijos pareigūnais yra suteikta pernelyg plati veiksmų laisvė kištis į privatų šeimos gyvenimą ir atskirti vaikus nuo jų tėvų, peticijos autoriai išdėstė penkis reikalavimus.

Pirmasis - inicijuoti vaiko teisių apsaugos reformos ir teisės aktų, kurių pagrindu ji įgyvendinama, peržiūrą, ypač - vaikų paėmimas iš „nesaugios gyvenamos aplinkos“ ir atstovų pagal įstatymą. Taip pat pataisyti ydingus - nes vaiko teisių apsaugos specialistų per laisvai interpretuojamus - smurto prieš vaikus apibrėžimus.

Antrasis reikalavimas - teisės aktuose nustatyti neproporcingu kišimusi į privatų šeimos gyvenimą padarytos žalos atlyginimo modelį ir pareigūnų asmeninę atsakomybę už pripažintą neproporcingą elgesį.

Taip pat reikalaujama užtikrinti, kad tėvai, iš kurių paimami vaikai, nebūtų verčiami pasirašinėti jokių „konfidencialumo sutarčių“ dėl jiems taikomų priemonių ar teikiamos pagalbos.

Peticijos rengėjai tuo pačiu reikalauja užtikrinti efektyvų pagalbos šeimai teikimą visose Lietuvos savivaldybėse ir ragina sukurti visuomeninės ar parlamentinės priežiūros instituciją, tikrinančią VTAIT darbuotojų veiksmų pagrįstumą, proporcingumą ir vykdytų konstitucinių tėvų, vaikų ir šeimų teisių užtikrinimo stebėseną.

Reikalavimai adresuoti prezidentei Daliai Grybauskaitei, ministrui pirmininkui Sauliui Skverneliui, Seimo pirmininkui Viktorui Pranckiečiui, socialinės apsaugos ir darbo ministrui Linui Kukuraičiui, socialinės apsaugos ir darbo viceministrei Vilmai Augienei, Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetui, Valstybinės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorei Alinai Jakavonienei.

Rašyti komentarą
Komentarai (196)

Ggggg

Jus suptantat kiek tu mazu vaikuciu per tuos metus jau atimta virs tukstancio ir del visokiu nesamoniu gaila man ir tu teveliu kurie neatlaike ir nusizude isivaizduokit jeigu nuo jusu atimtu vaika ka jus darytumet reikia tuctuojau nutraukt sia kvaila reforma kol musu lietuva nevirto sovietine bei nacistine zmones atsitokekit

Violetinė isterija kyla

Kaip lengvai visi pasiduoda samokslo teorijom. Bet teta Venckienė parvažiuos, suvadovaus. Niekas tų vaikų neima be reikalo, nustokite isterikuoti. Dirbkite, mylėkite vaikus, nepasiduokite jokiom kvailom peticijų rašytojoms.

violeta

Jei miš manęs nekaltai išplėštų mano mylimus vaikus aš turbūt pasirinkčiau tokį patį kelią,nes širdis tokio skausmo neatlaikytų.
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS