Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė Seimo priimtų įstatymų .paketą, susijusį su prieštaringai vertinamos energetikos bendrovės „Leo LT“ ateitimi. Apie tai D.Grybauskaitė pranešė ketvirtadienį surengtoje spaudos konferencijoje.
Nepritarė sandorio likvidavimui per teismą
„Įstatymo paketą pasirašysiu, nes jis sudaro galimybę valstybei ir Vyriausybei likviduoti įmonę, o tai reiškia, ir patį sandorį“, - tvirtino Prezidentė.
Jos nuomone, nauji įstatymai leidžia valstybei priimti sprendimus be privataus partnerio sutikimo.
Prezidentė sakė nepritarusi kitam keliui, kurį siūlė kai kurios visuomeninės organizacijos, - kreiptis į teismą mėginant pripažinti sandorį negaliojančiu, nes tai įšaldytų esamą situaciją dar dvejiems metams.
„Pagal įstatymus sandorio pripažinimas negaliojančiu įmanomas tik teisme, tai reiškia Stokholmo arbitraže. Tai reiškia mažiausiai dvejų metų procesą. Tai reiškia, kad „Leo LT“ ir toliau egzistuotų, kad „Leo LT“ ir toliau investuotų, ir toliau gautų europinius pinigus“, - kalbėjo D.Grybauskaitė.
„Procesas būtų įšaldytas dar dvejiems metams. To leisti aš negaliu“, - pridūrė Prezidentė.
Leidžia spręsti neatidėliojant
D.Grybauskaitė tvirtino gavusi energetikos ministro Arvydo Sekmoko patikinimą, kad jau rugsėjo 4 dieną „Leo LT“ akcininkų susirinkimas svarstys šios bendrovės ateities klausimus ir „priims sprendimus dėl tos struktūros likvidavimo“.
Prezidentė pareiškė atmetanti „bet kokias spekuliacijas, kad būtų geriau įstatymų nepasirašyti ir išlaikyti sandorį dar dvejus metus“. Ji įsitikinusi, kad naujieji įstatymai suteikia galimybę spręsti „Leo LT“ klausimą neatidėliojant.
D.Grybauskaitė įspėjo, kad Vyriausybė turi energingai spręsti „Leo LT“ likvidavimą, vadovaudamasi įsigaliojančiais naujais įstatymais. „Jeigu Vyriausybei pritrūks politinės valios, tos valios nepritrūks man. Jeigu Vyriausybė šį klausimą išspręs nenaudingai valstybei ir pažeisdama viešąjį interesą, Generalinė prokuratūra taip pat tuo klausimu užsiims, jau kalbėjau apie tai su generaliniu prokuroru“, - teigė Prezidentė.
Valstybės vadovė pranešė parašiusi laišką Vyriausybei su savo pozicija dėl „Leo LT“ kuo spartesnio likvidavimo. Ji taip pat atkreipė dėmesį, kad ir toliau turi būti vykdoma energetikos sektoriaus demonopolizavimas, turi būti vykdomos europietiškos rekomendacijos, dėl veiklos energetikos sektoriuje išskaidymo.
Galima restitucija
D.Grybauskaitė pareiškė, kad, jos nuomone, vienas iš galimų „Leo LT“ išformavimo būdų - restitucija. „Tai yra, visi išeitų iš to darinio su kuo įėjo ir niekas neužsidirbtų daugiau. Yra įvairios galimybės ir aš labai įdėmiai stebėsiu Vyriausybės veiksmus, kad nebūtų galimybės išeinantiems dalyviams gauti dalį visų įmonių“, - galimą likvidavimo formulę aiškino ji.
Prieš pasirašydama įstatymų paketą D.Grybauskaitė konsultavosi su valstybės, civilinės ir komercinės teisės specialistais apie jo konstitucingumą bei galimą poveikį šalies energetinei sistemai bei ekonomikai apskritai. Prezidentė pripažino išgirdusi įvairias teisės ekspertų nuomones tais klausimais.
Seimas prieš savaitę priėmė 4 įstatymus, suteikiančius papildomas teises Vyriausybei spręsti „Leo LT“ valdymo, reorganizavimo ar likvidavimo klausimus. Vyriausybės atstovai teigė norintys šiuos klausimus išspręsti per derybas su privačiu akcininku - prekybos tinklo „Maxima“ savininkams priklausančia „NDX energija“. Pastaroji irgi tvirtino pasirengusi tokioms deryboms, bet pabrėžė, kad sutiks tik su „teisingai išspręstu“ „Leo LT“ likvidavimu ar reorganizavimu.
Šiuo metu valstybė turi 61,7 proc. „Leo LT“ akcijų, „NDX energija“ - 38,3 proc. akcijų paketą.
D.Grybauskaitė tvirtino negirdėjusi, kad „NDX energijos“ atstovai norėtų su ja susitikti ir pasikalbėti apie „Leo LT“ ateitį. Tačiau trečiadienį išplatintas „NDX energijos“ vieno vadovų pranešimas dėl būtinybės išsaugoti „Leo LT“, nes tik ji esą gali finansiškai užtikrinti strateginių projektų įgyvendinimą, tik paskatino Prezidentę pasirašyti Seimo priimtus įstatymus. „Tas pareiškimas man labai patiko. Turiu galvoje, man padėjo apsispręsti. Kai kažkas aiškina, kad be jų neįmanoma rasti pinigų strateginiams projektams, ypač kai jie patys tų pinigų neturi“, - sakė ji.
Teisininkai buvo įžvelgę spragų
Seimo priimtais įstatymais Vyriausybė be kita ko įpareigojama siekti, kad valstybės dalis bendrovėje padidėtų iki ne mažiau kaip dviejų trečdalių akcijų. Tam gali būti įvykdytas naujas valstybės įnešto turto įvertinimas, įtraukiant į jį ir Kruonio hidroakumuliacinę bei Kauno hidroelektrines. Tačiau norint vykdyti turto pervertinimą, reikalingas bendrovės akcininkų susirinkimo, taigi, ir privataus akcininko, sutikimas.
„NDX energijos“ atstovai buvo skeptiškai įvertinę būtinybę iš naujo įvertinti į „Leo LT“ įneštą turtą.
Seimo teisininkai įžvelgė nemažai spragų parlamentarų priimtuose įstatymuose, be kita ko nurodydami, kad jie gali suteikti galimybę „NDX energijai“ kreiptis į tarptautinį arbitražą ir iš valstybės prisiteisti milijardines kompensacijas.
D.Grybauskaitė ne kartą pasisakė už „Leo LT“ išformavimą. Ji ir kiti „Leo LT“ kritikai teigė, kad ši bendrovė esą neteisėtai monopolizuoja elektros rinką Lietuvoje, buvo įkurta neteisėtai ir neturi visuomenės pasitikėjimo.
Naujausi komentarai