Pristatė STT veiklos ataskaitą: svarbiausias darbas – teisėjų korupcijos byla | KaunoDiena.lt

PRISTATĖ STT VEIKLOS ATASKAITĄ: SVARBIAUSIAS DARBAS – TEISĖJŲ KORUPCIJOS BYLA

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) direktorius Žydrūnas Bartkus teigia, kad praėjusiais metais tarnyba išaiškino vieną didžiausių sisteminės korupcijos atvejų teisingumo vykdymo srityje – šiuo metu viešojoje erdvėje įvardinta kaip teisėjų korupcijos byla, kurioje įtarimai pareikšti daugiau nei 70 asmenų.

Pasak jo, šis atliktas tyrimas reflektavo su respondentų atsakymais, kurie įvardino teismus kaip labiausiai korumpuotą šalies instituciją.

„2019 m. korupcijos žemėlapyje respondentai, įmonių vadovai išskyrė teismų sistemą kaip labiausiai korumpuotą instituciją. Dar kartą akcentuoju, kad tai yra respondentų nuomonė ir tai ne STT taip išskyrė. Buvo įdomu matyti, kad į klausimą, kas atsakingi už antikorupcinę padėtį Lietuvoje, tai respondentai taip pat nurodė teismus. Tai iš esmės yra dviguba atsakomybė. Pirmiausia dėl teismų vidinio skaidrumo, o kitas dalykas, respondentai nurodo, kad būtent teismai atsakingi už antikorupcinę padėtį“, – Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete (NSGK) sakė Ž. Bartkus, pristatydamas 2019 metų veiklos ataskaitą.

Ž. Bartkus teigia, kad žmonės nebetiki, kad pranešus apie antikorupcinę veiklą, jų pranešimas sulauks teismų sprendimo.

„Tai sutampa ir su kitu respondentų atsakymu dėl korupcinio potencialo, kiek jie būtų linkę įsitraukti į antikorupcinę veiklą. Matome prastėjančią situaciją šioje srityje, nes vis mažiau žmonių linkę dalyvauti antikorupcinėje veikloje. Į užduotą klausimą kodėl, atsakymas yra, kad  „teismai vis tiek neteis“. Tai čia yra sąsaja su teismų atsakingumu už antikorupcinę situaciją. Žmonės netiki, kad jų pranešimas sulauks kažkokio rezultato“, – sakė jis.

Žmonės nebetiki, kad pranešus apie antikorupcinę veiklą, jų pranešimas sulauks teismų sprendimo.

Ž. Bartkus pabrėžė, kad visuomenės pasitikėjimas teismais per metus krito.

„Dalį ataskaitos skyrėme korupcijos rizikoms teismuose. Sociologiniai tyrimai reflektavo ir STT atskleistą korupcijos problemą. Automatiškai tai darė įtaką respondentų atsakymams. 2018 m. 27 proc. respondentų nurodė, kad teismai korumpuoti, 2019 m. tai nurodė 37 proc.“, – sakė STT vadovas.

Pasak jo, korupcijos rizikos teismuose išlieka.

„Baudžiamoji byla kaip signalas nebuvo pakankamas po kiekvieno nustatyto korupcijos atvejo, daugiau nei 10 teisėjų sulaikyta už korupcinius nusikaltimus. Bet tai, kad 2019 m. buvo pradėtas tyrimas, kuriame pateikti įtarimai 12 teisėjų įvairių instancijų teismuose, signalizuoja, kad korupcijos rizikos teismuose išlieka“, – sakė STT direktorius.

Pasak jo, STT aktyviai dalyvavo siūlydama savo priemones teismų savivaldai.

„Pasisiūlėme atlikti korupcijos rizikos analizę. Tą padarę pamatėme, kad yra spragų bylų paskirstyme. Šiuo metu kalbame apie tai, kaip tos spragos gali būti šalinamos. Tarnyba yra pasiūliusi atlikti visų teismų darbą reguliuojančių teisės aktų antikorupcinį vertinimą. Labai svarbu taip pat pareigūnų, atsakingų už skaidrumą, atsiradimas. Siūlome (...) centrinio padalinio sukūrimą teismų sistemai, kuris koordinuotų korupcijos prevencijos veiklą tesimuose“, – teigė STT direktorius.

Pasak jo, jau nuo 2012 metų STT nuosekliai kėlė klausimus dėl galimų korupcinių rizikų teismų sistemoje, identifikavo rizikos veiksnius, teikė pastabas bei pasiūlymus, kaip juos pašalinti ir užtikrinti efektyvias prevencines priemones. Buvo nustatyta, kad, siekiant didesnio skaidrumo šioje srityje, svarbu užtikrinti bylų paskirstymo teisėjams automatizavimą, tobulinti teisėjų kolegijų sudarymo procesą.

Per pastaruosius 10 metų STT pradėjo 16 ikiteisminių tyrimų dėl galimos korupcijos teisingumo vykdymo srityje. Iš viso tirta 171 nusikalstama veika, įtarimai pareikšti 79 asmenims, iš jų 23 teisėjams: 8 miestų, rajonų apylinkės teismų teisėjams, 10 apygardų teismų teisėjų, 4 Lietuvos apeliacinio teismo teisėjams, vienam Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjui.

Rašyti komentarą
Komentarai (5)

Algimantas

Kodėl nieks netyrė dėl kalėjimų departamento kai buvo neteisėtai atleista visą imuniteto tarnyba ministras Jankevičius patikėjo Kalinauskaite melu po to išaiškino kad teisybė buvo pareigūnų pusėj nekaltus sąžiningai dirbusius pareigūnus atleido iš darbo ir viskas tylu

o marionete

bijo pajudint tos socbermafijos nes pats statytinis tos komandos su sorosu avangarde?...

>Putinas..

,,nebajyss"..:D) Ne be reikalo yra priimti įstatymu tokie greižti asmeninių duomenų sklaidos ribojimai - apdairūs nusikaltėliai laiku pasipirko poveikį.. Jeigu paprastas žmogelis tai vagims jo duomenis kad ir panaudojus, nieko nebūna, o va čia kai užkabina valstybinių veikėjų - vągių kompromato duomenis (net ne asmens kodus ar pan.), tai teisėsauga stoja mūru. Visu griežtumu. Remiantis asmeninių duomenų apsauga. Jokių pažymų apie nusikaltimus viešinimo, netgi info apie žudymus (Jurbarko mergaitės žudiko byla), ar vykdomas nusikaltėlių apmokėtas valdžiukų ,,zadanijas" greičiausiai nerasi nei su žiburiu
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS