Profesorius rašo naktį, aidint klasikai Pereiti į pagrindinį turinį

Profesorius rašo naktį, aidint klasikai

2006-03-04 09:00

Profesorius rašo naktį, aidint klasikai

Šeštadienio interviu apie knygas ir nesulaužomą tautos stuburą

Savo 65-mečio išvakarėse profesorius Stasys Vaitekūnas turi kuo pasidžiaugti - muštrą apgriuvusiose sovietinėse kareivinėse pakeitė mokslas ir studijos kasmet besiplečiančiame Klaipėdos universiteto miestelyje.

Daugiau nei prieš dešimtmetį iš sostinės atvykęs uostamiesčio universiteto kurti S.Vaitekūnas nebeįsivaizduoja savo gyvenimo be Klaipėdos.

Rektoriaus rūpesčius pakeitė senato pirmininko, tačiau jokios pareigos neatbaidė nuo rašomojo stalo. Prie jo palinksta naktį, aidint klasikinei muzikai.

S.Vaitekūnas ir šiemet papildė gausų rašytinį palikimą – kovo 10-ąją, jubiliejinės sukakties dieną, profesorius pristatys dvi naujausias savo knygas.

Žavisi tauta

- Kokie tai leidiniai?

- Neseniai Vilniuje Mokslo ir enciklopedijų leidykla išleido knygą „Lietuvos gyventojai per du tūkstantmečius”, o Klaipėdos universiteto leidykla – „Geografijos erdvėse”. Abu šie leidiniai buvo pristatyti sostinėje vykusioje Baltijos knygų mugėje.

Pirmajai knygai medžiagą pradėjau rinkti baigęs universitetą. Joje peržvelgiama visa Lietuvos gyventojų istorija – nuo seniausių laikų iki šiol. Rašiau ir stebėjausi mūsų protėvių narsa, stiprumu, organizuotumu. Didingą turime savo demografinę istoriją, nors gyventojų skaičių dramatiškai mažino karai, marai, emigracijos, tremtys, deportacijos, okupantų daromos skriaudos. Bet tauta išliko, nors dar XIX a. viduryje Vokietijoje buvo susikūrusi draugija, kuri rinko medžiagą apie išnykimui pasmerktą lietuvių tautą... Žvelgdami į ateitį vėlgi matome vaizdą, kurio linksmu niekaip nepavadinsi – 2030 metais Lietuvoje gali likti tik 3,1 ar net mažiau nei 3 milijonai žmonių. Knygoje analizuojamos priežastys ir galimos negatyvios pasekmės.

Beje, šioje knygoje pirmą kartą vienoje vietoje plačiau aprašomos Lietuvos tautinės mažumos, kurios turi nepaprastai įdomią ir turiningą istoriją ir kurioms Lietuva tapo patikimu prieglobsčiu nuo įvairių negandų jų buvusiose tėvynėse. Gaila, kad su kai kuriomis jų ir dabar elgiamės kaip sovietmečiu. Turiu galvoje romus (čigonus), kuriems, pavyzdžiui, Prancūzijoje, valstybė garantuoja klajoklinį gyvenimo būdą, skatina tradicijų išlaikymą. Šios įdomios tautos poezija bei muzika domėjosi ir naudojosi visi didieji menininkai.

Mieliausi - vadovėliai

- Apie ką antroji knyga - “Geografijos erdvėse”?

- Tai susistemintų straipsnių rinkinys, kuriame yra išspausdintas ir pirmasis mano mokslinis straipsnis, parašytas po ekspedicijos į Baikalo ežerą trečiajame studijų kurse. Šioje knygoje yra straipsnių, išspausdintų šalyje ir užsienyje, išverstų į anglų, čekų, kroatų, lenkų, rusų kalbas. Šios skirtingu laiku parašytos publikacijos leido užsienio mokslininkams susipažinti su Lietuvai aktualiomis socialinės geografijos ir geopolitikos problemomis.

- Sukaupėte turtingą ir margą kūrybos kraitį - straipsniai, monografijos, vadovėliai, publicistika. Taip pat kuriate poeziją ir dainas, išleidote kompaktinę plokštelę. Kurie darbai Jums pačiam

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų