Smurto prieš vaikus atvejų daugėja, dažniau mušami berniukai | KaunoDiena.lt

SMURTO PRIEŠ VAIKUS ATVEJŲ DAUGĖJA, DAŽNIAU MUŠAMI BERNIUKAI

  • 1

Smurto prieš vaikus atvejų lyginant šių ir praėjusių metų pirmuosius pusmečius išaugo 14 proc. arba beveik 200 atvejų visoje Lietuvoje, dažniau mušami berniukai, ketvirtadienį pranešė Valstybinė vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba.

Pasak tarnybos direktorės Ilmos Skuodienės, smurto prieš vaikus atvejų daugėjimui įtakos turėjo pastarųjų keleto metų globalūs įvykiai pasaulyje, visuomenėje kėlę nerimą, nepasitenkinimą, neapibrėžtumą.

„Svarbu suprasti, kad keletą metų trukusi pandemija, gyvenimo ribojimai padarė didžiulę žalą žmonių psichikos sveikatai, išbalansavo mūsų visuomenę. Šių metų pradžioje prasidėjęs karas Ukrainoje dar labiau paaštrino šią situaciją ir įaudrino žmones, tad dar labiau padaugėjo smurto artimoje aplinkoje. Deja, dažnai nuo jo nukenčia vaikai“, – pranešime sakė I. Skuodienė.

Dažniau smurtaujama prieš berniukus

Vaiko teisių gynėjų duomenimis, išaugo bendras pranešimų apie galimus vaiko teisių pažeidimus skaičius – jų šių metų pirmąjį pusmetį sulaukta beveik 2,5 tūkst. daugiau nei praėjusiais metais per tą patį laikotarpį. Pernai per pirmąjį pusmetį sulaukta 19,8 tūkstančio, o šiemet tuo pačiu metu – 22,3 tūkstančių.

Anot tarnybos, nors ir toliau didžioji dalis vaiko teisių pažeidimų išlieka nesmurtinio pobūdžio, tačiau auga beveik visų smurto rūšių skaičiai. Beveik 6 proc. nuo visų gaunamų pranešimų apie vaiko teisių pažeidimus yra apie smurto atvejus.

Svarbu suprasti, kad keletą metų trukusi pandemija, gyvenimo ribojimai padarė didžiulę žalą žmonių psichikos sveikatai, išbalansavo mūsų visuomenę.

Nuo fizinio smurto dažniau kenčia berniukai. Pernai pirmąjį pusmetį nuo jo nukentėjo 442 berniukai ir 338 mergaitės. Tuo tarpu šiemet tuo pačiu metu fizinį smurtą patyrė 401 mergaitė ir dvigubai daugiau – 844 berniukai, pranešė tarnyba.

Seksualinio smurto atvejų padaugėjo nuo 120 atvejų (99 mergaitės, 21 berniukas) praėjusių metų pirmąjį pusmetį iki 137 atvejų šiais metais. Daugiausia seksualinio smurto patyrė mergaitės (115 atvejų).

Šiek tiek mažėjo vaikų nepriežiūros, pernai per pusę metų tokių atvejų buvo 401 (185 mergaitės, 216 berniukai), o šiais metais – 257 (143 mergaitės, 114 berniukai).

Pasak tarnybos, vis dar sunkiausiai visuomenėje atpažįstama smurto rūšis – psichologinis smurtas, tačiau ir jo fiksuotų atvejų skaičius išaugo nuo 115 atvejų praėjusių metų pirmąjį pusmetį iki 129 atvejų šiais metais. Šios rūšies smurtą dažniau patiria mergaitės.

Daugiau smurto atvejų pasitaiko prieš vyresnius nei 10 metų vaikus.

Skaičiai ir toliau augs

„Manome, kad smurto prieš vaikus statistika ir toliau augs – tiek dėl atsinaujinusių galimybių lengviau identifikuoti smurto atvejus, nes karantino metu buvo mažiau tiesioginių kontaktų, todėl galimas smurto apraiškas buvo sunkiau pastebėti, tiek dėl suprastėjusios psichikos sveikatos padėties. Todėl reikia kuo skubiau plėsti paslaugų tinklą ir galimybes žmonėms laiku gauti reikiamą pagalbą“, – teigė I. Skuodienė.

Pasak jos, šiuo metu aktualios įvairios pagalbos ir terapijos formos, galinčios padėti sunkumus patiriančioms šeimoms greičiau išspręsti problemas, apie tai aktyviai diskutuojama su šalies savivaldybėmis, socialiniais partneriais, ieškoma paslaugų plėtros būdų.

Vienas iš taikomų inovatyvių metodų yra šiuo metu tarnyboje vykdoma bandomoji multidimensinės šeimos terapijos programa, padedanti šeimoms pakeisti gyvenimo būdą, išspręsti savo problemas ir gyventi darnoje.

Siekiant spręsti smurto prieš vaikus problemą, vaiko teisių gynėjai šiuo metu rengia mokymų programą tėvams, kuri padės lengviau suprasti vaikus, ypač paauglius, ir rasti nesmurtinius problemų sprendimo būdus, pranešė tarnyba.

Jau anksčiau šiais metais tarnybos buvo pristatyta kino terapijos metodika, kurios buvo apmokyti daugiau nei 100 su vaikais dirbančių specialistų, galinčių identifikuoti smurto prieš vaikus atvejus.

Rašyti komentarą
Komentarai (1)

Sūduvis

Neaišku ką vadinsime SMURTU, jei tėvai neklaužadai įkrės beržinės košės į minkštąją vietą tai tarnybos, kurios gina tik vaikų TEISES bet nereikalauja iš vaikų ir PAREIGŲ, vadins smurtu prieš vaikus niekaip su tuo nesutiksiu. Dabar puikiai matome kai vaikai turi tik teises bet neturi pareigų tai ką jie išdarinėja tarpusvį ar su silpnesniais tai tarnybos turėtų į tai atkreipti patį rimčiausią dėmesį.

SUSIJUSIOS NAUJIENOS