Tarptautinė konferencija
Su traktoriumi per kopas?
Kuršių sienai, nerijos apsauginiam kopagūbriui, - 200 metų. Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija kartu su TACIS projekto “Kuršių nerijos tvarkymo kompleksinė programa” vadovais bei kolegomis iš Rusijos Federacijos nacionalinio parko “Kuršskaja kosa” organizavo tarptautinį seminarą - konferenciją. Renginyje dalyvavo ir skaitė pranešimus krantotyros ir krantotvarkos specialistai iš Anglijos,Olandijos Latvijos, Italijos, Rusijos.
Seminaro iniciatorių atstovas, Kuršių nerijos nacionalinio parko direktorius Vladas Portapas aiškino, kad per 200 metų pajūryje susiformavo grandiozinis derinys - apie 100 kilometrų nusidriekęs pajūrio apsauginis kopagūbris. Tai, ko gero, didžiausias Europoje gamtos ir žmogaus kūrinys – didžioji kuršių siena, apgynusi nuo sunaikinimo pačią neriją.
Renginio dalyvius ypač sudomino olandų specialistų drastiški siūlymai. Profesorius Fredas van der Vegtas ( Fred van der Vegte) teigė, kad olandų problemos panašios į mūsiškes.Vyksta didelė jūros krantų erozija. Nepaisant to, olandas siūlė eksperimentuoti Kuršių nerijoje su klajojančiomis kopomis. Anot svečio, būtent jos labiausiai domina ir traukia turistus. Gražiai atrodo ir pilkosios arba mirusios kopos. Jos labai pagyvina gamtovaizdį. Olandų mokslininkas siūlė leisti kopoms “gyventi”. Olandai eksperimentuodami tokiose kopose padarė “langus”, išarė kopų paviršių, kad smėlis vėl galėtų “keliauti”. Procesas yra valdomas. Apsauginio kopagūbrio niekas nenaikina. Pranešėjo nuomone, Kuršių nerijoje irgi būtų galima kai kuriose senomis kalnapušėmis apžėlusiose kopose padaryti tą patį, jas kai kur iškirsti ir pervažiuoti traktoriumi su plūgais. Ar ši mintis bus patraukli ir priimtina lietuviams, matyt, nuspręs patys mūsų specialistai.
Naujausi komentarai