Dienos rūpestis
Svetimo vaiko neužregistruosi
Gimusį vaiką būtina kuo greičiau įregistruoti, kad jis įgytų gimimo liudijimą. Tai tas pats kaip suaugusiam žmogui pasas.
Vaiką galima ateiti įregistruoti tą pačią dieną, kai jis gimė.
„Šiaip iki trijų mėnesių registruojame nieko nedarydami. Po trijų mėnesių aktų įraše darome žymą, kad įregistruota praleidus terminą. Bet tai nieko nekeičia. Tačiau, neįregistravus vaiko iki vienų metų, nebebus teikiama vienkartinė pašalpa“, - teigė savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriaus vyresnioji specialistė Irena Zabulienė.
Teoriškai vaiką galima užregistruoti ir po dešimties metų.
„Tačiau ar dešimt metų išsiverstumėte be gimimo liudijimo. Tuoj pat žmonai reikės eiti į darbovietę ir prašyti išleisti vaiko priežiūros atostogų, o tam būtinai reikalingas gimimo liudijimas. Šio dokumento taip pat reikalaus ir ligonių kasos“, - aiškino I.Zabulienė.
Vaiko gimimą įregistruoti ir teisė suteikti jam vardą palikta tėvams. Jeigu jie negali to padaryti, turėtų ką nors įgalioti ir parašyti, kad šiam asmeniui suteikta teisė įregistruoti vaiką ir suteikti jam vardą.
Jei vaiką registruoja Vaikų teisių apsaugos tarnyba, jie vis tiek teiraujasi tėvų, kokį vardą suteikti. Tik pamestinukams nieko neatsiklausę Vaikų teisių apsaugos tarnybos darbuotojai sugalvoja vardą.
Naujagimiai būna labai panašūs ir juos galima lengvai supainioti, sukeisti.
Tačiau I.Zabulienė tikino, kad užregistruoti svetimą ar neegzistuojantį vaiką būtų sudėtinga.
Kai gimsta kūdikis, gimdymo namuose yra surašoma pažyma, kas pagimdė, kada gimdė, mamos vardas ir pavardė, asmens kodas. Norint vaiką užregistruoti, būtina pateikti šią medikų pažymą.
Lietuvoje gimusio vaiko registravimas yra nemokamas.
Registruojant naujagimį, reikia pateikti vaiko tėvų asmenybę ir pilietybę liudijančius dokumentus – pasą ar asmens tapatybės kortelę, santuokos liudijimą.
Vieniša mama, registruojanti vaiko gimimą, papildomai pateikia savo gimimo liudijimą, jei buvo santuokoje – ištuokos liudijimą, vyro mirties liudijimą.
Užsienio valstybių piliečiai ar asmenys be pilietybės, nuolat gyvenantys Lietuvos Respublikoje, turi pateikti galiojantį leidimą nuolat gyventi Lietuvoje bei pasą ar asmens tapatybės kortelę.
Būtina pateikti pažymą dėl asmens deklaruotos gyvenamosios vietos, medicinos įstaigos pažymėjimą, kuriuo patvirtinamas vaiko gimimo faktas ir laikas.
Jei vaikas gimė negyvas arba mirė per pirmąsias šešias gyvenimo dienas, pateikiamas medicininis liudijimas apie perinatalinę mirtį.
Galima užregistruoti ir užsienyje gimusį Lietuvos piliečio vaiką. Tačiau už tai reikės mokėti 15 litų mokestį ir pateikti papildomų dokumentų.
Civilinės metrikacijos skyrius dirba antradieniais, ketvirtadieniais, penktadieniais 8-12 ir 13-17 val., trečiadieniais 8-12 val., šeštadieniais 8-10 val. S.Šimkaus g. 11, 1 a., 3 kabinetas. Išsamesnė informacija teikiama telefonu 41 05 37.
Naujausi komentarai