Vandens vagystės vis populiarėja Pereiti į pagrindinį turinį

Vandens vagystės vis populiarėja

2003-07-21 09:00

BUITIS BE RŪPESČIŲ

Vandens vagystės vis populiarėja

Uostamiestyje didėja vandens vagysčių mastai. Bendrovė „Klaipėdos vanduo“ 1998 metais vandens vagysčių nuostolius vertino 3,2 mln. litų, o 2002 metais – jau 7 mln. litų. Tiesa, per tą laiką geriamas vanduo pabrango, tačiau bendrovės specialistai neslepia, kad nuo 1998 m. vandens vagystės kasmet didėja 4-5 procentais.

Pavogtas ir vartotojų neapmokėtas vanduo tampa bendrovės nuostoliais, kurie kaupiasi ir kasmet nurašomi. Tačiau niekas iš niekur neatsiranda ir nepranyksta: milijoninių vandens nuostolių našta netiesiogiai gula ant sąžiningų vartotojų pečių.

Neįleidžia į butus

Bendrovės „Klaipėdos vanduo“ Realizacijos skyriaus viršininkė Janina Grunovienė pasakojo, kad apskritai vandens vagysčių faktus nustatyti lengva. Kiekvienas daugiabutis namas turi įvadinį vandens skaitiklį, o jo gyventojai pagal butuose įrengtus vandens skaitiklius kiekvieną mėnesį deklaruoja suvartoto vandens kiekius. Neatitikimai matomi plika akimi - gyventojai dažniausiai nurodo mažesnius suvartoto vandens kiekius nei įvadiniai skaitikliai.

Ar negalima abejoti namų įvadinių vandens skaitiklių parodymais? Pagal galiojančią tvarką juos tikrina metrologai, o gyventojai, butuose įsirengę buitinius vandens apskaitos prietaisus, retai tikrina juos bent kas ketveri penkeri metai. Toks yra įprastas buitinių vandens skaitiklių garantinio patikimumo terminas.

„Klaipėdos vandes“ specialistai ne kartą yra perspėję, kad laikui bėgant buitinių vandens skaitiklių parodymai ima meluoti, rodo netiksliai. Svarbiausia, kad prarastas tikslumas skaudžiai atsiliepia pačių vandens vartotojų kišenei.

Tačiau patikrinti butuose įmontuotų vandens skaitiklių parodymus nėra paprasta. Netgi akivaizdžių vagysčių atvejais gyventojai neįsileidžia bendrovės atstovų į butus. Kita vertus, jeigu ir susitariama patikrinti skaitiklių parodymus, nesąžiningi gyventojai turi pakankamai laiko paslėpti įvairius vandens vagysčių įkalčius.

Dešimtys vagysčių būdų

Korespondentui pavyko sužinoti, kad nuo seno nesąžiningų vandens vartotojų naudojamas būdas keisti vandens skaitiklių parodymus su magnetu – jau savotiška atgyvena. Išradingumui nėra ribų: šiuo metu jau sugalvota daugiau kaip 20 vandens vagysčių būdų.

Bendrovės „Klaipėdos vanduo“ specialistai detaliai nepasakojo, kaip gyventojai juos apgaudinėja. Iki šiolei daugelio atmintyje išliko nelemtas televizijos reportažas, kuriame buvo išsamiai parodyta, kaip naudojant magnetą galima užblokuoti skaitiklį. Dabar naudojamos gudresnės priemonės, pasitelkiant netgi buitinius dulkių siurblius.

Įstatymų netobulumas

Netobuli įstatymai taip pat nepadėjo kovoti su vandens vagimis. Tačiau ne taip seniai bendrovė „Vilniaus vandenys“ teisme laimėjo bylą ir tai, matyt, bus paskatinimas efektyviau kovoti su vandens vagystėmis.

Teismas išaiškino, kad pagal vandens tiekimo sutartis, kurias šiuo metu sudaro ir uostamiesčio vandens vartotojai, iki vandens tiekimo sutartyse numatytų eksploatavimo ribų vanduo tiekiamas bendrovei priklausančiais tinklais. Nuo eksploatavimo ribos iki butų vanduo tiekiamas butų savininkams bendrosios nuosavybės teise priklausančiais tinklais. Jeigu tiekiant vandenį nuostoliai atsiranda vartotojams priklausančiuose tiekimo tinkluose, tai tuos nuostolius privalo padengti tinklų savininkai, tai yra butų savininkai. Tokia butų savininkų pareiga atsiranda vadovaujantis Civilinio kodekso 4.76 ir 4.82 straipsniais bei Daugiabučių namų savininkų bendrijų įstatymo 4 str. 4 dalies pagrindu.

Veiks Šilumos įstatymas

Nuo šiol šalto vandens tiekėjams nebeteks sau prisiimti ir šilto vandens nuostolių, atsirandančių gyvenamųjų namų vidaus tinkluose. Neseniai priimtas Šilumos įstatymas ir poįstatyminiai aktai numatė, kad šiluminę energiją tiekiančios bendrovės privalo pirkti šaltą vandenį, jį pašildyti ir tiekti gyventojams į butus. Jeigu atsiras šilto vandens nuostoliai, juos turės prisiimti šilumos energiją tiekiančios bendrovės.

Bendrovės „Klaipėdos vanduo“ specialistai teigė, kad naujieji įstatymai turėtų padėti efektyviau kovoti su vandens vagimis. Daugiabučio namo gyventojai, kurių kaimynai negalvodami vagiliauja, turėtų gauti tokias sąskaitas už vandenį, kurios galų gale priverstų vienaip ar kitaip kontroliuoti vienas kitą.

Iki šiol milijoniniai vandens nuostoliai būdavo tolygiai išdalinami visiems miesto vartotojams ir kas keleri metai keliama vandens kaina. Nuo 1998 metų vandens kaina Klaipėdoje pabrango 2,5 karto. Dabar nustatyta vandens kaina nustos galioti 2004 metais.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų