Vyriausybėje – regiono šalių susitarimas dėl povandeninės infrastruktūros apsaugos Pereiti į pagrindinį turinį

Vyriausybėje – regiono šalių susitarimas dėl povandeninės infrastruktūros apsaugos

2025-05-14 06:40

Vyriausybė trečiadienį svarstys susitarimo memorandumą dėl ypatingos svarbos povandeninės infrastruktūros apsaugos Baltijos jūroje.

Vyriausybėje – regiono šalių susitarimas dėl povandeninės infrastruktūros apsaugos
Vyriausybėje – regiono šalių susitarimas dėl povandeninės infrastruktūros apsaugos / V. Kopūsto / BNS nuotr.

Protokolo projektą teikianti Užsienio reikalų ministerija (URM) siūlo Ministrų kabinetui pritarti memorandumo pasirašymui su Danijos, Estijos, Islandijos, Latvijos, Lenkijos, Norvegijos, Švedijos, Suomijos, Vokietijos vyriausybėmis ir Europos Sąjunga (ES).

„Susitarimo memorandumu siekiama nustatyti bendradarbiavimo sistemą, skirtą ypatingos svarbos povandeninės infrastruktūros Baltijos jūroje apsaugai ir atsparumui didinti. Visos dalyvių taikomos priemonės bus derinamos su Europos Sąjungos, NATO valstybių ir kitų regioninių ar tarptautinių organizacijų pastangomis šioje srityje, siekiant išvengti galimo veiksmų dubliavimo“, – teigia URM.

Anot ministerijos, memorandumą pasirašančios valstybės ketina nuolat keistis informacija ir gerąja praktika dėl povandeninės infrastruktūros apsaugos, įsteigs Baltijos jūros ekspertų grupę diskusijoms su atitinkamomis valstybių institucijomis ir organizacijomis, vertins naujų bendrų projektų, kuriais būtų siekiama stiprinti apsaugą, galimybes.

BNS rašė, kad Vyriausybė vasarį pritarė planui, kaip valstybės institucijos turėtų reaguoti į ryšio ar elektros kabelių bei kitos kritinės infrastruktūros Baltijos jūroje pažeidimus.

Ministrų kabinetas patvirtino Vidaus reikalų ministerijos (VRM) reagavimo į jūrinės povandeninės infrastruktūros pažeidimą algoritmą – didžiausias vaidmuo reaguojant į galimas diversijas bei sulaikant įtariamus laivus tektų Valstybės sienos apsaugos tarnybai, taip pat antiteroristinių operacijų rinktinei „Aras“ bei Lietuvos kariuomenei.

Šioms institucijoms plane nurodytos konkrečios atsakomybės, suderinti veikimo algoritmai. Nustatyta, kad reakcijos į tokius pažeidimus laikas sutrumpės iki vienos valandos. Sprendimą priimtų vidaus reikalų ministras.

Planas parengtas pastarąjį pusmetį fiksavus ne vieną povandeninės infrastruktūros pažeidimą Baltijos jūroje.

Reaguodama į incidentus NATO sausį Baltijos jūroje pradėjo naują stebėjimo misiją „Baltic Sentry“, ja siekiama užkirsti kelią bandymams atakuoti povandeninę infrastruktūrą regione.

Lietuvos kariuomenė ir Valstybės sienos apsaugos tarnyba vasario pradžioje Baltijos jūroje surengė bendras pratybas „Vieningas atsakas 25“, skirtas stiprinti nacionalinį pasirengimą povandeninės infrastruktūros apsauga.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra