Vežėjų šventę nutraukė aviacijos entuziasto mirtis. Prie liepsnojančio į žemę smigusio orlaivio pirmiausia atbėgo ne ugniagesiai, o dalyviai.
Smigo it pašautas
Lietuvos vežėjų asociacijos "Linava" šventėje Kėdainiuose, Daukšių oro uoste, naują pramogą publikai buvo sumanęs asociacijos atstovas Maskvoje Rimas Budrevičius. 42 metų vyras rengėsi jam priklausančiu ultralengvuoju dviviečiu lėktuvu "Bekas" atlikti akrobatinių triukų.
Apie 10.30 val. į dangų pakilęs lėktuvas apsuko ratą, praskrido virš žiūrovų galvų ir maždaug už 300 m nuo kilimo tako, virš nedidelio miškelio, it pašautas paukštis smigo žemyn. Už miškelio į suartą lauką rėžęsis orlaivis akimirksniu užsiliepsnojo, į dangų pakilo juodų dūmų stulpas.
"Pagrindinė versija – piloto klaida",– vakar dienraščiui sakė Lietuvos orlaivių avarijų bei incidentų tyrimų vadovas Kęstutis Povilonis.
Gesino pildami žemes
Į tragedijos vietą bėgte pasileido būrys žmonių, jie ant liepsnojančio orlaivio ėmė rankomis pilti žemes. Gelbėtojai isteriškai keikė šventėje buvusius, tačiau ilgokai iki nelaimės vietos važiavusius ugniagesius. Pastarieji iškart nerado, kaip privažiuoti prie miškų apsuptos laukymės. "Iš pradžių atvažiavome visai ne iš tos pusės. Kelią pastojo miškas. Griebiau gesintuvą ir pasileidau mišku link dūmų. Kai atbėgau, žmonės jau buvo beveik užgesinę ugnį. To vieno gesintuvo ir užteko ugniai visiškai nuslopinti", – pasakojo pirmas prie lėktuvo atbėgęs ugniagesys.
Vėliau įvykio liudininkai pripažino, kad net ir nevėluodami prie liepsnojančio orlaivio atskubėję ugniagesiai nieko nebūtų pakeitę. Aukštis, iš kurio lėktuvas smigo žemyn, buvo didelis. Jei lakūnas ir būtų išgyvenęs po smūgio, jo nebūtų pasigailėjusi iškart kaitriai įsiplieskusi liepsna.
Neapskaičiavo galimybių
"Su Rimantu kalbėjausi prieš pat skrydį. Kaip visada jis buvo labai geros nuotaikos. Pajuokavau, kad pasirodymui jis gerai pasiruošęs, nes buvo užsivilkęs lėktuvais išpaišytus marškinėlius",– pasakojo vežėjų asociacijos prezidiumo narys Kęstutis Šarakauskas.
Kolegos R.Budrevičių apibūdino kaip išmanų aviacijos entuziastą. Tačiau avarijos priežastį tiriantys pareigūnai mano, kad tragedija įvyko dėl lakūno patirties stokos ir neapskaičiuotų galimybių. Specialistų žiniomis, žuvusiojo skraidymo stažas nedidelis – 200–250 valandų. Taip pat jis neturėjo leidimo, suteikiančio teisę atlikti akrobatinius triukus. Be to, tokio tipo lėktuvai nepritaikyti vartytis ore.
Avarijos tyrėjai gavo filmuotą vaizdo medžiagą, kurioje matyti, kad pilotas bandė atlikti vadinamąjį persivertimą per sparną, tačiau akrobatinės figūros nesugebėjo atlikti iki galo.
Orlaivį būtų pardavęs
Pražūtingas R.Budrevičiaus skrydis turėjo būti vienas paskutinių, o gal ir paskutinis šiuo lėktuvu. Kalbama, kad vyras jau buvo ne tik nusprendęs jį parduoti, bet ir suradęs pirkėją.
Žuvusįjį pažinoję pasakojo, kad R.Budrevičius buvo nuostabus, energija ir gerumu trykštantis žmogus. Su žmona Rasa jis augino du nepilnamečius vaikus.
Iškart po tragedijos "Linavos" vadovai svarstė, ar nutraukti šventinės nuotaikos netekusį renginį. Nuspręsta baigti figūrinio važiavimo rungtis, o Donaldos Meiželytės ir Žilvino Žvagulio koncertai, fejerverkai, kitos pramogos buvo atšauktos. "Buvo baigtas važiavimo konkursas, tyliai įteikti prizai ir viskas", – prislėgtas kalbėjo K.Šarakauskas.
Naujausi komentarai