Pirmadienį sukako treji metai, kai Kijevo priemiestyje Bučoje aptikti nukankintų vietos gyventojų kūnai – 561 civilis, iš jų 12 vaikų. Aukos buvo surištomis rankomis už nugaros su ant galvos užtemptais marškiniais. Budeliams tokių „patobulinimų“ prireikė, kad po šūvio į pakaušį mažiau apsitaškytų krauju ir smegenimis.
Bučos žmonės vieni pirmųjų tapo Kremliaus žudikų aukomis. Tie čia siautėjo vos 30 dienų, tačiau paliko kraupią savo buvimo žymę. Tai buvo pirmas iš daugybės šiurpių radinių Rusijos kariaunos apleistuose miestuose, kurie sukėlė tarptautinį pasipiktinimą ir paskatino karo nusikaltimų tyrimus. Maskva neigė atsakomybę ir kaltino Ukrainą inscenizacijomis. O jų simpatikai ir čia, Lietuvoje, į akis spjaudė: „O tu man įrodyk, kad Buča yra ne feikas (ne klastotė – A. D.)!“
Kapavietė Bučoje. Scanpix nuotr.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis per trečiąsias Bučos metines įvardijo, kad nuo Maskvos invazijos 2022 m. užfiksuota daugiau kaip 183 tūkst. įtariamų karo nusikaltimų.
Beje, Ukrainos teisme šiomis dienomis paskelbtas nuosprendis Rusijos pilietei, tokiai Olgai Bykovskajai, kurios telefono pokalbis su jos vyru okupantu buvo perimtas pačioje užpuolimo pradžioje. Ji skatino sutuoktinį prievartauti kuo daugiau „ukrainiečių bobų“. O. B. už akių nuteista penkeriems metams kalėjimo. Ukrainos teisėsaugininkai žino, kad ji gyvena okupuotame Kryme. Ir tik laiko klausimas, kada nuosprendis bus realiai įvykdytas.