Visi mes truputį karaliai | KaunoDiena.lt

VISI MES TRUPUTĮ KARALIAI

Liberaliai mąstantys Beniliukso ar Skandinavijos piliečiai monarchiją vadina atgyvena, tačiau Jungtinės Karalystės karališkoji šeima, net formaliai nesikišdama į politiką, yra ypač svarbi ir įtakinga. Jos mikropasaulis puikiai atspindi tai, kas vyksta šiapus simbolinių Bakingamo rūmų vartų.

Žvelgdami į karalienės Viktorijos palikuonių gyvenimą matome, kokius vertybinius virsmus, pasaulėžiūrų konfliktus išgyvena eilinių mirtingųjų visuomenė. Eduardo VIII dilema, rinktis sostą ar jausmus; motinystės laimė, kurią karūnai (karjerai) paaukojo karalienė Elžbieta II; Karolio III vidinis konfliktas tarp jam taip mielo žemės ūkio ir politikos, tarp fiziologinio poreikio sumažinti apsukas ir pareigos imtis beprotiškai sunkaus darbo tada, kai dauguma bendraamžių pradeda mėgautis užtarnautu poilsiu; princesės Dianos flirtavimas su viešumu, galiausiai tapęs jos mirties nuosprendžiu; nusikalstamos silpnybės, – visa tai išgyvena ir milijonai eilinių europiečių. Ne tik išgyvena, bet ir žvelgdami į Vindzorus galėtų išvysti savo mažų gyvenimų didelių dramų analogijas. Ši karalystė – tarsi bandymų poligonas, kuriame pirmą kartą matėme, kaip modernieji laikai, jų atneštos naujos vertybės griauna kalaviju sukurtas imperijas; kaip viešumas it milžiniška banga išmeta aukštyn, o paskui tėkšdamas žemyn sutraiško.

Viešumas it milžiniška banga išmeta aukštyn, o paskui tėkšdamas žemyn sutraiško.

Vakar pasirodžiusi princo Harry knyga – parodomasis savo gyvenimo komercializavimo aktas. Į analogišką afera ir Lietuvoje leidžiasi tūkstančiai žmonių. Kas už pinigus ar iš kvailumo prieš milijoninę smalsuolių auditoriją purto savo apatinius. Talentėliai žeminasi pataikaudami vojaristų skoniui, tušti nuomonės formuotojai pliurpia visais gyvenimo klausimais, nors patys sau turėtų būti pabodę. Viešindami kiekvieną savo žingsnį ima nebejausti ribos, sužlugdo savo intymius santykius, vaikų gyvenimą ir patys save demaskuoja.

Ar šis didybės šou vertas žalos, kurią atneša kitiems? Vertas to žudančio smūgio, kai viešumo banga drebia žemyn? Šį klausimą provokuoja ne tik princo Harry šou, bet ir tie, kas manosi esą netituluoti Lietuvos karaliai.

Bakingamo rūmams tradiciškai susilaikant nuo komentarų apie privatų gyvenimą, sensacijų medžiotojai skaičiuoja princo Harry pajamas iš parduodamų šeimos paslapčių. Solidieji publicistai svarsto apie Meghan Markle įtaką sutuoktiniui, Naujojo ir senojo pasaulio, amerikietiškosios ir britiškosios kultūrų skirtumus. O saugumo ekspertai aikčioja: viešai suskaičiavęs Afganistane sumedžiotus talibus princas savo noru tapo islamistų taikiniu. Nebent iš viešumo jis užsidirbs apsauginiams, geresniems nei tie, kas nuo fatvos bandė apsaugoti galiausiai tik per plauką gyvą likusį Salmaną Rushdie.

Rašyti komentarą
Komentarai (2)

R

Kai visi slepia paslaptis nuo viešumos, tada prasideda paparacių medžioklė. Jeigu Diana būtų davusi interviu oficialiems laikraščiams ir pateikusi dalį savo asmeninio gyvenimo istorijos- galimai ji būtų likusi gyva. Nes nebebūtų priežasties ją žudyti. Taip pat yra su daugeliu paslapčių, žudoma, nes galvojama, kad niekas nesužinos tiesos, kuri su laiku vistiek paaiškėja.

Deja nei

Turtai, valdžia nesuteikia nei išsilavinimo, nei kultūros, nei intelekto. Lieka tik biologiniai instinktai: godumas, materialinių gėrybių kultas

SUSIJUSIOS NAUJIENOS