XXI a. vergovė | KaunoDiena.lt

XXI A. VERGOVĖ

Darbo kodeksas vis laisvėja, o požiūris į nedirbančius gyventojus griežtėja. Ilgalaikiai bedarbiai, atsisakę dviejų darbo pasiūlymų, ne tik savo pašalpos nebegaus, bet ir nebebus valstybės draudžiami privalomuoju sveikatos draudimu (PSD).

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos klerkai aiškina, kad tokiomis represinėmis priemonėmis piliečiai bus ištraukti iš šešėlio į dienos šviesą. Net įrodymų jokių nereikia, kad piktnaudžiaujama valstybės malone. Nepatiko darbo sąlygos – esi šešėlinis žmogus. Blogiau nei nusikaltėlis. Už grotų sėdintys vagys, plėšikai, žudikai draudžiami PSD. Gydomi visų mūsų sąskaita.

Įdomu, ar naujosios socialinės politikos kūrėjai pakeliui iš Vilniaus į pajūrį yra pasukę iš pagrindinio kelio į rajono centrą. Ten pilna šešėlinių žmonių, o va kažką gaminantys darbdaviai dažniausiai suskaičiuojami ant vienos rankos pirštų. Kartais jis yra vienintelis. Ir šiam nuolat trūksta darbuotojų. Kodėl trūksta, jei vadinamojoje darbo biržoje šimtai bedarbių, beje, jau dirbusių pas tą vienintelį? Gal darbo sąlygos netinkamos? Gal uždarbis per menkas? Gal darbdavys nepakenčiamo charakterio, kuriam samdiniai yra laikini darbuotojai, vietoj kurių politikai atvarys naujų bedarbių.

Dalijant pašalpas, kurias reikia atidirbti, nesumokami nei PSD, nei pajamų, nei "Sodros" mokesčiai. Ir stažas nesikaupia.

Verslas mėgsta akcentuoti, kad mažame mieste žmogui gana mažesnio atlyginimo. Siūlyta net minimalią mėnesio algą diferencijuoti pagal gyvenamąją vietą. Aišku, dar patogiau būtų, jei Darbo kodekse atsirastų nuostata, kad provincijoje pilietis privalo dirbti už maistą, drabužius ir apavą.

Nesąmonė? Sąmonė. Jau ir dabar atokiausiose gyvenvietėse, kur nėra jokių darbo vietų, už pašalpas žmonės privalo atidirbti seniūnijai naudingus darbus. Vasarą šienauti, gėlynus ravėti, gatvę šluoti, žiemą sniegą nukasti. Iš esmės – už duonos kąsnį.

Politikai nė neabejoja, kad tai yra teisinga. Nėra ko veltėdžiauti! Taip, nėra ko. Bet. Didmiesčiuose tiems nekvalifikuotiems darbams samdomi darbuotojai. Mokamas ir PSD, ir pajamų mokestis, ir "Sodros". Kaupiasi stažas. Dalijant pašalpas nekapsi niekas. XXI a. vergovė.

Rašyti komentarą
Komentarai (1)

Vergove šiandien

Infliacija prarys viska . Išlaisvinkit žmones nuo antros pakopos pensiju kaupimo VERGOVES. PADARYKIT KAIP ESTAI...

SUSIJUSIOS NAUJIENOS