Maždaug dvi dešimtys protestuotojų, užsiklojusių baltomis paklodėmis ir išsitepusių veidus bei rankas raudonais dažais, imituojančiais kraują, gulėjo prie paminklo Sovietų armijos karių kapinėse Lenkijos sostinėje.
Rusijos ambasadoriui Lenkijoje Sergejui Andrejevui einant prie paminklo su vainiku, skirtu Sovietų Sąjungos pergalei prieš nacistinė Vokietiją paminėti, protestuotojai skandavo: „Teroristai“.
„Idėja buvo, kad kelias, kuriuo ambasadorius eis link paminklo, bus nusėtas nekaltai per karą Ukrainoje žuvusių žmonių kapais“, – naujienų agentūrai AFP pasakojo minėjime dalyvavęs 70-metis Miroslavas Petryha.
Lenkija yra tvirta Kyjivo sąjungininkė, teikianti Ukrainai tiek karinę, tiek politinę pagalbą, kad ši atremtų ketvirtus metus besitęsiančią Rusijos invaziją.
„Tai buvo žmogaus, apsimetančio, kad nieko nemato, eisena su tuneliniu matymu“, – apie S. Andrejevą sakė jau ne vieną dešimtmetį Lenkijoje gyvenantis ukrainiečių inžinierius M. Petryha.
Ambasadorius praėjo pro protestuotojus. Jį lydėjo gausios policijos pajėgos bei keletas šalininkų ir apsaugininkų.
„Padarykite Rusiją vėl mažą“
Prie įėjimo į kapines aktyvistai taip pat primėtė vaikų žaislų, simbolizuojančių per Rusijos karą Ukrainoje nukentėjusius vaikus. Tokie žaislai kaip meškiukai, kamuoliai ir kiti daiktai buvo apipurkšti į kraują panašiu skysčiu.
Kai kurie protestuotojai vilkėjo marškinėlius su užrašu „Padarykite Rusiją vėl mažą“ ir rinko parašus po peticija, kuria reikalaujama iš Lenkijos išsiųsti Rusijos ambasadorių.
Tuo metu į kontrprotesto akciją susirinko keliolika žmonių, kurie demonstravo Georgijaus juostą – istorinį Rusijos ir Sovietų Sąjungos karinių laimėjimų simbolį.
Tarp grupių įvyko apsižodžiavimas ir prasidėjo nedidelis susistumdymas.
Keletas žmonių taip pat atėjo padėti gėlių kapinėse, esančiose toliau nuo protestų.
„Turėtume pagerbti per Pasaulinį karą žuvusių karių atminimą“, – teigė 67-erių Natalija, laikydama nespalvotą savo tėvo, jos teigimu, dalyvavusio Antrajame pasauliniame kare, nuotrauką.
Rusijos pilietė ir ilgametė Lenkijos gyventoja atsisakė nurodyti savo pavardę.
„Teroristinė valstybė“
2022 metais, kai Rusija pradėjo plataus masto invaziją į Ukrainą, protestuotojai prie sovietų karių mauzoliejaus raudonais dažais apipylė Maskvos pasiuntinį.
Po metų aktyvistai neleido S. Andrejevui padėti gėlių prie paminklo.
Kasmetiniu Pergalės dienos paradu Maskvoje, kuris šiemet skirtas paminėti 80-ąsias pergalės prieš nacistinę Vokietiją metines, Kremlius siekia skatinti patriotizmą Rusijoje ir pademonstruoti savo jėgą užsieniui tuo metu, kai jo kariai kovoja Ukrainoje.
Tačiau proukrainietiškos organizacijos „Euromaidanas“ atstovės Natalijo Pančenko teigimu, ši diena turėtų priminti apie tebevykstantį Rusijos karą.
„Mums svarbu, kad šiandien, kai žmonės prisimena, jog yra šalis, vadinama Rusija, jie prisimintų Rusiją ne per rusų propagandą, o tikrąją Rusiją“, – AFP sakė N. Pančenko.
„Rusija yra teroristinė valstybė“, – pabrėžė ji.
(be temos)