Atlante – branduolinių atliekų sąvartynas Pereiti į pagrindinį turinį

Atlante – branduolinių atliekų sąvartynas

2025-07-06 15:00
ELTOS inf.

Tarptautinė mokslininkų komanda aptiko daugiau nei tūkstantį konteinerių su branduolinėmis atliekomis, kurie prieš kelis dešimtmečius buvo išmesti į Šiaurės Atlanto vandenyną. Tyrėjai laivu „L’Atalante“ išplaukė iš Bresto uosto ir keturias savaites trukusios ekspedicijos metu išžvalgė vakarinę Atlanto vandenyno dalį, tikėdamiesi surasti atliekas ir išsiaiškinti jų poveikį ekosistemai.

Pasirengimas: Bresto uoste, vakarų Prancūzijoje, prieš išplaukiant moksliniam laivui „L’Atalante“, technikai atlieka povandeninio roboto „UlyX“ bandomąjį paleidimą.
Pasirengimas: Bresto uoste, vakarų Prancūzijoje, prieš išplaukiant moksliniam laivui „L’Atalante“, technikai atlieka povandeninio roboto „UlyX“ bandomąjį paleidimą. / „Scanpix“ nuotr.

Branduolines atliekas šiuose vandenyse 1950–1990 m. skandino įvairios šalys.

Buvo manoma, kad jūros gylis, atstumas nuo sausumos ir žmonių veiklos sudaro idealias sąlygas pramoninėms ir laboratorinėms atliekoms šalinti, bent jau tose vietose, kur jūros dugnas atrodė geologiškai stabilus.

Branduolines atliekas mesti į jūrą buvo uždrausta 1993 m., tačiau manoma, kad iki to laiko Šiaurės Atlante 3–5 tūkst. metrų gylyje jau buvo atsidūrę mažiausiai 200 tūkst. atliekų konteinerių.

Nei tiksli konteinerių buvimo vieta, nei jų būklė, nei tai, ar jie guli išsibarstę, ar grupėmis, nėra nežinoma.

Komanda, kurią sudaro 21 mokslininkas, šiuo metu žvalgo teritoriją, kurioje, kaip manoma, yra pusė šio atliekų kiekio, siekdama sudaryti jos žemėlapį ir paimti vandens, jūros dugno ir jūros gyvūnijos mėginių.

Šį darbą dirbti jai padeda autonominis batiskafas „UlyX“, kuriame sumontuota trimačio vaizdo kamera ir sonaras.

Branduolinio sąvartyno vandenyne stebėjimo projekto (NODSSUM) vadovas Patrickas Chardonas mano, kad po 400 metų didžioji atliekų dalis jau bus neberadioaktyvios.

Tiesa, konteineriai buvo sukonstruoti taip, kad atlaikytų slėgį tokiame gylyje, tačiau ne taip, kad visiškai sulaikytų radioaktyvumą, kuris per laiką galėjo nutekėti.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
reklama

joduota jūros druska-pati sveikiausia
0
0
Senelis

Mažai i fo
0
0
Cha

Kas sumetė- tas tegul ir išgraibo dabar. Aišku, kad amerikonų darbas. Plukdys, matai, kinai atliekas i kita pasaulio kraštą...kai šalia 9 km gylio Marianų įduba...
1
-1
Visi komentarai (6)